Przejdź do zawartości

Lęgnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lęgnia i plemnia u glonu ramienica (Chara)

Lęgnia lub askogonium (łac. oogonium) – jednokomórkowe gametangium żeńskie u glonów i grzybopodobnych lęgniowców (Oomycota)[1]. Jest to przekształcona komórka wegetatywna zawierająca jedną lub kilka nieruchomych komórek jajowych. Może być tej samej wielkości co komórki wegetatywne, lub większa. Zwykle ma w ściance otwór, przez który do jej wnętrza może wniknąć plemnik[2].

Opis zdjęcia:

U lęgniowców lęgnie przeważnie są kuliste, kilkakrotnie większe od plemni i powstają na końcach strzępek, rzadziej interkalarnie (na przebiegu strzępki)[3]. Torbielowate lub maczugowate plemnie tworzą się pojedynczo, lub po kilka na tych samych strzępkach (monoklinicznie), lub na innych (diklinicznie). Jądra komórkowe z plemni przenoszą się do lęgni przez rzez kanał utworzony między plemnią a lęgnią, doprowadzając do zapłodnienia znajdującej się w niej komórki jajowej[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. J. Szweykowska, J. Szweykowski, Botanika. Morfologia, t. 1, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005, ISBN 83-01-13946-3.
  2. Edmund Malinowski, Anatomia roślin, Warszawa: PWN, 1966.
  3. a b Joanna Marcinkowska, Oznaczanie rodzajów grzybów sensu lato ważnych w fitopatologii, Warszawa: PWRiL, 2012, s. 401–404, ISBN 978-83-09-01048-7.