Charlotte Buff
Charlotte Sophie Henriette Buff (ur. 11 stycznia 1753 w Wetzlar, zm. 16 stycznia 1828 w Hanowerze) – pierwowzór postaci Lotte w utworze Johanna Wolfganga Goethego Cierpienia młodego Wertera (Die Leiden des jungen Werthers).
Była drugą z szesnaściorga rodzeństwa, jej rodzicami byli Heinrich Adam Buff (1711–1795), skarbnik i administrator w zakonie krzyżackim, i Magdalena Ernestina z domu Feyler (1731–1771). Charlotta zaręczyła się już, mając 15 lat, ale dopiero po 5 latach (w roku 1773) poślubiła starszego o 12 lat hanowerskiego sekretarza w służbie dyplomatycznej (niem. Legationssekretär) Johanna Christiana Kestnera, który od roku 1767 w Wetzlar był sekretarzem przy Sądzie Kameralnym Rzeszy. Kestner później został brytyjsko-hanowerskim królewskim radcą dworu i zastępcą głównego archiwisty w Hanowerze. Kestnerowie zamieszkali w Hanowerze, mieli dwanaścioro dzieci.
Goethe poznał Charlottę w roku 1772 na prywatnej zabawie tanecznej na wsi niedaleko Wetzlar (obecnie znajduje się w tym miejscu izba pamięci: Goethehaus Volpertshausen). Był oczarowany jej wyglądem, jak i łatwością nawiązywania kontaktów. Charlotta po przedwczesnej śmierci matki od roku prowadziła dom swego ojca i opiekowała się dziewięciorgiem młodszego rodzeństwa. Goethe czuł się u nich w domu dobrze, zaprzyjaźnił się z jej narzeczonym Kestnerem, starszym od niego o 8 lat i zajmującym wyższe stanowisko w hierarchii urzędniczej. Targany sprzecznymi uczuciami, po trzech miesiącach znajomości[1], opuścił nagle Wetzlar i udał się do domu rodzinnego do Frankfurtu. Swe uczucia i przeżycia z Lottą przetworzył w powieść epistolarną, zwaną Werther wydaną w 1774.
Grób Charlotty Kestner znajduje się na cmentarzu Gartenfriedhof w Hanowerze. Pomnik zaprojektował powszechnie znany i sławny architekt miejski Georg Ludwig Friedrich Laves, mąż jej wnuczki.
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Charlotte – kobieta pewna siebie. zeus.zeit.de. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-11-26)].
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Heinrich Gloël Goethes Wetzlarer Zeit. Bilder aus der Reichskammergerichts- und Wertherstadt, Magistrat der Stadt, Wetzlar 1999 (Reprint z wydania Berlin 1911) (niem.).
- Ulrike Weiß (red.) Goethes Lotte. Ein Frauenleben um 1800. eseje związane z wystawą (Wetzlar, Weimar i Hannover 2003), Historisches Museum, Hannover 2003 (= Schriften des Historischen Museums Hannover; 21), ISBN 3-422-06443-5 (niem.).