Jehuda Lejb Gordon
Data i miejsce urodzenia |
7 grudnia 1830 |
---|---|
Data i miejsce śmierci |
16 września 1892 |
Język |
hebrajski |
Dziedzina sztuki |
literatura |
Jehuda Lejb Gordon, także Leon Gordon, ps. „Jalag”, „Mewker” (ur. 7 grudnia 1830 w Wilnie, zm. 16 września 1892 w Petersburgu) – żydowski poeta, publicysta, bajkopisarz i prozaik tworzący po hebrajsku, jedna z wiodących postaci haskali, innowator poezji hebrajskiej.
Życiorys
[edytuj | edytuj kod]Urodził się 7 grudnia 1830 roku w Wilnie[1]. Otrzymał religijne wychowanie w duchu zasad Gaona z Wilna, które w wieku siedemnastu lat uzupełnił świeckim wykształceniem i nauką języków: rosyjskiego, niemieckiego, polskiego, francuskiego i angielskiego[2]. Po ukończeniu seminarium nauczycielskiego w Wilnie w 1853 roku rozpoczął pracę w zawodzie, czym trudnił się przez następne dwie dekady[2].
W Wilnie nawiązał kontakt z lokalną społecznością maskilów, pod wpływem której na początku lat 50. zaczął tworzyć pierwsze prace literackie[2]. Jego wczesna twórczość nawiązywała do biblijnych wzorców lub tradycyjnych konwencji literackich[3]. Popularność zdobył dzięki zbiorowi bajek pt. Miszlej Jehuda, który ukazał się na przełomie dekad. Zawartość opierała się na adaptacjach utworów Ezopa, Fedrusa, Jean de La Fontaineʼa, Gottholda Ephraima Lessinga i Iwana Kryłowa[2], do których Gordon wprowadził elementy żydowskiej tradycji jak i treści uniwersalne[3], oraz nowych opowieści zawierających elementy biblijne[2]. Zbiór miał znaczący wpływ na wychowanie młodego pokolenia Żydów na terenach Imperium Rosyjskiego[3], ale i zdobył rozgłos poza społecznością hebrajskojęzycznych odbiorców[2].
Na początku lat 60. miał już ugruntowaną pozycję jednego z najważniejszych poetów hebrajskich swojego pokolenia[3]. Jego utwory poetyckie wprowadziły nowego ducha do poezji hebrajskiej[1][4]. W tym okresie pisał także znaczące teksty polemiczne[3], takie jak artykuł na łamach „Hamagid”, w którym nawoływał do tłumaczenia ważnych dzieł literackich na hebrajski, uważając przeciwników tego podejścia za działających na szkodę języka[2]. W jednym z najważniejszych wierszy tego okresu nawoływał żydowską diasporę w Rosji, by nie izolowała się, tylko zwróciła się ku kulturze rosyjskiej i europejskiej, pozostając przy tym przy wierze ojców[3], pisząc „Bądź Żydem w domu, a człowiekiem na ulicy”[3][4]. Krytykował rolę kobiet w tradycyjnym, patriarchalnym społeczeństwie i należał do orędowników dostępu dziewcząt do nowoczesnej, świeckiej edukacji[3], zakładając w Telszach szkołę dla dziewcząt[2]. Jego prozę, która stała się jednym ze wzorców dla współczesnej publicystyki i opowiadań pisanych po hebrajsku, cechowała wyrazistość i klarowność[3].
W 1872 roku przeniósł się do Petersburgu i porzucił nauczanie[2]. Tworzył poezję oraz skupił się na działalności społecznej, pełniąc funkcję sekretarza centralnego oddziału rosyjskiego towarzystwa krzewienia kultury pośród Żydów[3]. Za tę działalność, którą uznano za antycarską, został w 1872 roku uwięziony i następnie zesłany do Pudożu[2]. Zrehabilitowano go w 1880 roku, po czym powrócił do Petersburga i dołączył do redakcji „Ha-Melic”[2]. Na łamach gazety przedstawiał swoje liberalne, oświeceniowe poglądy w licznych artykułach i felietonach[3]. Z nadejściem żydowskich ruchów narodowościowych pozostał przy swoich poglądach, co doprowadziło do waśni z Mosze Lejbem Lilienblumem[3]. Uważał, że emigracja Żydów do Ziemi Izraela powinna się odbywać jedynie pod warunkiem porzucenia ortodoksji i zamiast aliji zachęcał do wyjazdu do Stanów Zjednoczonych[3]. Dołączył do redakcji Słownika encyklopedycznego Brockhausa i Efrona, dla którego opracował hasła dotyczące historii Żydów i literatury hebrajskiej[2].
Jego twórczość inspirowała literatów i intelektualistów następnych pokoleń, takich jak Chajim Nachman Bialik, Saul Czernichowski[2], Szymon Dubnow, czy Maksym Winawer[3].
Zmarł 16 września 1892 roku w Petersburgu[1].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b c Judah Leib Gordon, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2021-11-30] (ang.).
- ↑ a b c d e f g h i j k l m Aharon Zeev Ben-Yishai , Gordon, Judah Leib, [w:] Encyclopaedia Judaica [online], Encyclopedia.com [dostęp 2021-11-30] (ang.).
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n Michael Stanislawski , Gordon, Yehudah Leib [online], YIVO Encyclopedia [dostęp 2021-11-30] (ang.).
- ↑ a b Eugenia Prokop-Janiec , Gordon Jehuda Lejb [online], Wirtualny Sztetl [dostęp 2021-11-30] .