Przejdź do zawartości

Wieża Bismarcka w Burgu (Spreewald)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast tego użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.
Wieża Bismarcka
Ilustracja
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Brandenburgia

Miejscowość

Burg (Spreewald)

Rozpoczęcie budowy

1914

Ukończenie budowy

1917

Położenie na mapie Brandenburgii
Mapa konturowa Brandenburgii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Wieża Bismarcka”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, po prawej znajduje się punkt z opisem „Wieża Bismarcka”
51,8461°N 14,1570°E/51,846100 14,157000

Wieża Bismarcka w Burgu (Spreewald) (w latach 1950–1990: Jugendturm) – jedna z wież Bismarcka, zlokalizowana na Górze Zamkowej, około 1,5 km na północ od miasta Burg (Spreewald) (dolnołuż. Bórkowy (Błota)) na Łużycach.

Wieża ma 29 metrów wysokości i wzniesiona jest z czerwonej cegły (1.500.000 sztuk) na dawnym wale obronnym. Zbudowano ją w latach 1914–1917 z inicjatywy miejscowego lekarza – dra Behla, co planowano już od 1900. Obiekt jest udostępniony – z platformy widokowej rozpościera się widok na znaczącą część Spreewaldu i tereny przyległe (widać m.in. kopułę Tropical Islands i kopalnię węgla brunatnego Schwarze Pumpe). Wewnątrz ulokowano niewielką izbę tradycji Ottona von Bismarcka, a w strefie wejściowej znajduje się tablica pamiątkowa z płaskorzeźbą kanclerza, obramowana kolorowymi pasami kafli z motywami roślinnymi. Napis na tablicy głosi: Ihm, der aus Volkes Nacht und Not gegründet Reich und Kaisermacht und Ihnen, deren Heldentod Sein Riesenwerk erst ganz vollbracht (Temu, który z mroku i nędzy ludu zbudował zjednoczone państwo i cesarską władzę, oraz tym, których bohaterska śmierć Jego wiekopomne dzieło doprowadziła do spełnienia)[1].

Wokół wieży odbywają się coroczne festiwale: Szprewaldzka noc baśni i Noc duchów dyniowych. Do 1970, w bezpośrednim sąsiedztwie wieży, przebiegało torowisko kolei wąskotorowej Spreewaldbahn (obecnie droga rowerowa).

Przypisy

  1. Informacje z tablicy pamiątkowej i tablic informacyjnych in situ.

Bibliografia