Przejdź do zawartości

Porwanie Europy (obraz Bernarda Strozziego)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.
Porwanie Europy
Ilustracja
Autor

Bernardo Strozzi

Data powstania

1630–1644

Medium

olej na płótnie

Wymiary

225 × 342 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Porwanie Europy – obraz włoskiego malarza barokowego Bernarda Strozziego. Motyw obrazu nawiązuje do mitu opowiadającego o miłości Zeusa do fenickiej księżniczki Europy. Zeus, zakochawszy się w Europie, przybrał postać białego byka i zjawił się na łące, miejscu zabaw księżniczki i jej towarzyszek. Europa, uwiedziona łagodnością i delikatnością byka, usiadła na jego grzbiecie, a ten, wykorzystując to, zerwał się do ucieczki, przepłynął morze i zatrzymał się dopiero w grocie położonej na wyspie Krecie[1].

Ona widząc, że brzeg się oddala, przelękła się, jedną ręką za rogi się trzyma, drugą za grzbiet. Drży z lęku, a wiatr rozwiewa jej szaty. (Owidiusz, Metamorfozy)[2]

Obraz powstał pod wpływem wcześniejszego dzieła o tym samym tytule autorstwa Paola Veronese. Do wcześniejszego dzieła nawiązuje podobną kompozycją, bogatą formą i bogactwem strojów. Również w pejzażu można dopatrzyć się podobieństwa z dziełem Veronesa, co tym samym czyni je jedno z najbardziej weneckich dzieł Strozziego.

Przypisy

  1. Według innej wersji Zeus porwał ją na inny kontynent, który później został nazwany jej imieniem.
  2. Owidiusz Metamorfozy II 837–5 (przeł. Anna Kamieńska, Wrocław 1995).

Bibliografia

  • Malarstwo weneckie XV-XVIII wieku. praca zbiorowa, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1968