Przejdź do zawartości

Order Skanderbega

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.
Order Skanderbega
Urdhëri i Skënderbeut
Awers
Awers orderu i gwiazdy
Awers
Awers orderu na damskiej kokardzie
Baretka
Baretka orderu
Ustanowiono

12 grudnia 1925

Kruszec

złoto, srebro

Prezydent Albanii Ahmed Zogu – fundator Orderu Skanderbega

Order Skanderbega (alb. Urdhëri i Skënderbeut) – odznaczenie państwowe Republiki i Królestwa Albanii ustanowione w 1925 przez prezydenta Albanii Ahmeda Zogu (późniejszego króla, Zoga I).

Historia

Order Skanderbega został ustanowiony 12 grudnia 1925 przez prezydenta Albanii Ahmeda Zogu[1] na cześć albańskiego bohatera narodowego Skanderbega. Podczas okupacji Albanii przez faszystowskie Włochy, order był przyznawany przez władze okupacyjne, które wprowadziły znaczne zmiany w jego wyglądzie. Na emigracji był nadal przyznawany jako order dynastyczny przez króla Zoga I i jego syna Lekę. Dzielił się na cztery klasy, a w okresie okupacji włoskiej dodano jedną klasę więcej. Po zakończeniu II wojny światowej rząd komunistyczny w Albanii zniósł Order Skanderbega i wprowadził na jego miejsce odznaczenie o podobnej nazwie, lecz o zupełnie innym wyglądzie. Republika Albanii wprowadziła odznaczenie nawiązujące do Orderu Skanderbega sprzed 1946.

Zasady nadawania

 Zobacz też kategorię: Odznaczeni Orderem Skanderbega.

Order Skanderbega jest przyznawany za wybitne zasługi cywilne i wojskowe. Może być przyznawany Albańczykom oraz cudzoziemcom[2].

Opis odznaki

Odznaką orderu jest mocno stylizowany złoty dwugłowy orzeł z czerwonej emalii. Nad głowami orła widnieje złota gwiazda, a na jego piersi medalion z wyobrażeniem hełmu Skan-derbega na szafirowym tle, otoczony podwójnym ornamentem oraz wieńcem dębowym z zielonej emalii. Gwiazda orderu jest ośmiokątna, wykonana ze srebra. Pośrodku gwiazdy znajduje się okrągły złoty medalion z odznaki orderu. Wstążka orderu ma kolor czarny z czerwonym paskiem wzdłuż obu brzegów oraz nitką czerwonej bordiury. Podczas okupacji włoskiej wprowadzono zasadnicze zmiany do wyglądu odznaki i gwiazdy orderu. Była nią biała pięcioramienna gwiazda z medalionem zawierającym wizerunek albańskiego dwugłowego orła, otoczona ornamentem i napisem FERT (Fides Est Regni Tutela – wiara jest obrońcą królestwa, motto dynastii sabaudzkiej), zwieńczona hełmem Skanderbega.

Sposób noszenia Orderu Skanderbega
1 – Kawaler (Kalors), 2 – Oficer (Oficer), 3 – Komandor (omendator), 4 – Wielki Oficer (Oficer i Madh), 5 – Krzyż Wielki (Kalors i Madh)
Baretki orderu (monarchia)
Kawaler
Oficer
Komandor
Wielki Oficer
Krzyż Wielki
Baretki orderu (republika)
III klasa
II klasa
I klasa

Przypisy

  1. Order Skanderbega [dostęp 6 sierpnia 2010]
  2. Robert Werlich: Orders and Decorations of All Nations: Ancient and Modern, Civil and Military, str. 40.

Bibliografia

  • Robert Werlich: Orders and Decorations of All Nations: Ancient and Modern, Civil and Military, Waszyngton 1965

Linki zewnętrzne