Przejdź do zawartości

Nyctimantis siemersi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.
Nyctimantis siemersi
(Mertens, 1937)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

płazy

Rząd

płazy bezogonowe

Podrząd

Neobatrachia

Rodzina

rzekotkowate

Podrodzina

Hylinae

Rodzaj

Nyctimantis

Gatunek

Nyctimantis siemersi

Synonimy
  • Argenteohyla siemersiTrueb, 1970[1]
  • Hyla siemersi Mertens, 1937[1]
  • Hyla (Trachycephalus) siemersiCei and Pierotti, 1957[1]
  • Trachycephalus siemersiKlappenbach, 1961[1]
Podgatunki
  • N. s. siemersi (Mertens, 1937)[2]
  • N. s. pederseni (Williams & Bosso, 1994)[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Nyctimantis siemersigatunek płaza bezogonowego z rodziny rzekotkowatych (Hylidae). Zamieszkuje północną Argentynę[2]; był też stwierdzany w Urugwaju i Paragwaju[2][3], jednak nie wiadomo, czy nadal tam występuje[2]. Płaz zamieszkuje tereny położone nie wyżej niż 70 metrów nad poziomem morza[2].

Nyctimantis siemersi siemersi

Nyctimantis siemersi siemersi występuje (lub występował) w argentyńskich prowincjach Entre Ríos i Buenos Aires, a także w urugwajskich departamentach San Jose i Rocha[2]. Podgatunek ten napotkano po raz ostatni w 1982, a przyczyny zmniejszania się jego liczebności nie zostały dobrze poznane[2]. Siedliskiem populacji, tolerującej umiarkowane zmiany w środowisku wywołane przez człowieka, były mokradła i delty rzek, w tym Parany, więc być może duży udział miała tu wielka powódź po wylaniu Parany w 1983, po której pomimo wysiłków nie udało się odnaleźć populacji[2].

Nyctimantis siemersi pederseni

Nyctimantis siemersi pederseni natomiast zamieszkuje północny zachód argentyńskiej prowincji Corrientes[2]. Obszar ten obejmuje Park Narodowy Mburucuyá[2]. Zwierzę to jest rzadkie, aczkolwiek widywano je w latach 2002 i 2003, a jego populacja wydaje się stabilna[2]. Jego siedlisko to nadrzeczne lasy galeriowe, gdzie bytuje na roślinach ananasowatych z rodzaju Aechmaea[2]. Wykorzystuje on występujące w ich otoczeniu tymczasowe zbiorniki wodne w celach rozrodczych[2].

Status

W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych IUCN Nyctimantis siemersi od 2022 roku klasyfikowany jest jako gatunek najmniejszej troski (LC, ang. Least Concern); wcześniej, od 2004 roku uznawano go za gatunek zagrożony (EN, ang. Endangered). Dawniej sądzono, że gatunek ten jest bardzo rzadki, jednak badania wykazały, że rzadkość jego stwierdzeń wynika ze skrytego trybu życia oraz bardzo krótkiego okresu rozrodczego (3–4 dni)[2].

Główne zagrożenia dla płaza wynikają z[2]:

  • pożarów rozniecanych w celu rozszerzenia terenów pod pastwiska,
  • zakładania plantacji sosen,
  • osuszania paragwajskich mokradeł dla pozyskania terenów rolniczych,
  • projektu Hidrovía Paraná-Paraguay zakładającego kanał dla statków w systemie rzecznym Parany i La Platy.

Gatunek wymaga ochrony siedlisk podmokłych i prac nad ustaleniem statusu podgatunku nominatywnego[2].

Przypisy

  1. a b c d Darrel R. Frost, Nyctimantis siemersi (Mertens, 1937), [w:] Amphibian Species of the World: an Online Reference. Version 6.2 [online], American Museum of Natural History, New York, USA [dostęp 2024-05-28] (ang.).
  2. a b c d e f g h i j k l m n o p q r Nyctimantis siemersi, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. Argenteohyla siemersi ' [online], AMPHIBIAWEB [dostęp 2010-05-03] (ang.).