Przejdź do zawartości

Herb Będzina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.
Herb Będzina
ilustracja
Typ herbu

miejski

Herb Będzina – jeden z symboli miasta Będzin w postaci herbu[1].

Wygląd i symbolika

Herb przedstawia na czerwonej tarczy srebrny, ceglany mur obronny z bramą wjazdową, z otwartymi złotymi wrotami z czarnymi okuciami. Na murze dwie srebrne, ceglane, blankowane wieże, z jednym otworem strzelniczym każda. Po bokach wież po jednej srebrnej sześciopłatkowej róży o złotym środku, zaś nad nimi złota królewska korona.

Herb nawiązuje do obronnego znaczenia miasta i jego zasobności. Korona wskazuje na powstanie miasta z woli królewskiej i pozostawanie ongiś własnością króla. Zdaniem Henryka Seroki, kwiaty w herbie nawiązują do Maryi[2].

Historia

Wzór herbu wzięto zapewne z królewskiego Krakowa. Najstarszy przekaz pieczęci lakowej z herbem miasta pochodzi z XV wieku[3]. Sama pieczęć nie przetrwała II wojny światowej, lecz zachował się jej rysunek w pracy z okresu międzywojennego Mariana Kantora-Mirskiego. Herb XVII-wieczny różnił się od dzisiejszego tym, że zawierał trzy wieże, a po ich bokach nie było białych róż. Rysunek zaś otaczał stylizowany wieniec z roślin i napis po łacinie „Civitas Regi Bendzinensis”[potrzebny przypis]. 3 października 1936 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zatwierdziło herb z trzema basztami[4]. Herb ten jednak był według Mariana Gumowskiego błędny[3]. W okresie powojennym na pieczęciach urzędowych miasta widniało godło państwowe. Herb pojawiał się jedynie na pocztówkach i w wydawnictwach okolicznościowych, w wersji zbliżonej do obowiązującej obecnie, to jest z dwoma wieżami[2]. W 2018 roku w statucie miasta formalnie zatwierdzono herb przedstawiający dwie baszty[1], choć już wcześniej taki jego wizerunek uważano w literaturze za najbardziej poprawny[5].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b Uchwała nr II/2/2018 Rady Miejskiej Będzina z dnia 29 listopada 2018 r. w sprawie Statutu Miasta Będzina. Biuletyn Informacji Publicznej. [dostęp 2021-02-15].
  2. a b Małgorzata Kaganiec: Herby miast województwa śląskiego. Katowice: Muzeum Śląskie, 2007. ISBN 978-83-60353-14-1.
  3. a b Marian Gumowski: Herby miast polskich. Warszawa: Arkady, 1960, s. 126.
  4. Zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 3 października 1936 r. w sprawie zatwierdzenia herbu miasta Będzina.. isap.sejm.gov.pl. [dostęp 2021-06-09].
  5. Andrzej Plewako: Herbarz miast polskich. Warszawa: Arkady, 1994, s. 7. ISBN 83-213-3568-3.