Przejdź do zawartości

Asteriks w Italii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast tego użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.
Asteriks w Italii
Astérix et la Transitalique
Tom 37. serii Asteriks
Ilustracja
Scenariusz

Jean-Yves Ferri

Rysunki

Didier Conrad

Kraj wydania

Francja

Język

francuski

Data pierwszego wydania

2017

Data pierwszego wydania polskiego

2017

Pierwszy wydawca polski

Egmont Polska

Tłumaczenie

Marek Puszczewicz

poprzedni
Papirus Cezara
następny
Córka Wercyngetoryksa

Asteriks w Italii (fr. Astérix et la Transitalique) – trzydziesty siódmy album o przygodach Gala Asteriksa. Autorem scenariusza jest Jean-Yves Ferri, a za rysunki odpowiadał Didier Conrad.

Premiera albumu miała miejsce w październiku 2017 r.[1]

Historia wzbudziła zainteresowanie mediów w 2020 r., po ogłoszeniu pandemii zakaźnej choroby COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2, ponieważ jedną z postaci jest Rzymianin Coronavirus[2].

Fabuła

Senat Rzymu debatuje nad opłakanym stanem rzymskich dróg. Odpowiedzialny za ten obszar senator Lactus Bifidus odpiera stawiane mu zarzuty; chce zorganizować wyścigi zaprzęgów konnych wokół Półwyspu Apenińskiego, by w ten sposób udowodnić jakość dróg Italii. Juliusz Cezar popiera pomysł wyścigu i możliwość udziału w nim zarówno Rzymian, jak i mieszkańców Italii oraz barbarzyńców. Zobowiązuje jednak Bifidusa do zapewnienia, że zwycięstwo przypadnie załodze rzymskiej.

W tym czasie Asteriks, Obeliks, Idefiks i Długowieczniks przebywają na jarkmarku w Darioritum w Armoryce. Obeliks dowiaduje się od sybilii, że zostanie wielkim woźnicą rydwanu. Pod wpływem tej wróżby decyduje się kupić rydwan i wziąć udział w organizowanym przez Cezara wyścigu. Chcąc nie chcąc, Asterix przyłącza się do przyjaciela[3].

Nawiązania

Przypisy

  1. Asteriks w Italii. Tom 37 [online], Egmont Księgarnia Internetowa [dostęp 2021-07-19] (pol.).
  2. Coronavirus and Alain Prost: Fact and fiction [online], GRAND PRIX 247, 28 lutego 2020 [dostęp 2021-07-19] (ang.).
  3. Jean-Yves Ferii, Didier Conrad, Asteriks w Italii (tłum. Marek Puszczewicz), Warszawa 2017.
  4. a b c Asterix et la Transitalique : Ferri et Conrad toujours attendus au tournant [online], LEFIGARO [dostęp 2021-07-19] (fr.).
  5. "Astérix et la Transitalique", le nouvel album des irréductibles Gaulois [online], rtl.fr [dostęp 2021-07-19] (fr.).