Przejdź do zawartości

Wikipedysta:Piokalinski/brudnopis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez MemicznyJanusz (dyskusja | edycje) o 17:26, 6 paź 2024. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

LOKATOR - autorskie wydawnictwo założone w 2009 roku w Krakowie przez PIO Kalińskiego. Jego nazwa wywodzi się od tytułu powieści Rolanda Topora "Chimeryczny lokator"[1].

Lokator od początków istnienia wydaje literaturę piękną, powieści graficzne oraz poezję, skupia się na przekładach literatury współczesnej z języka Francuskiego, Portugalskiego oraz Szwedzkiego. Do głównych Autorów wydawnictwa należą mni. Georges Perec, Roland Topor, Fernando Pessoa, Ida Linde, Franz Kafka, Inger Christensen, Frans Masereel oraz Nicolas Presl… Wśród stałych współpracowników Lokatora znajdują się znakomici tłumacze i redaktorzy którzy współtworzą linie wydawnicze min. Justyna Czechowska tłumaczka ze Szwedzkiego i Norweskiego, Grzegorz Jankowicz redaktor serii Kafkowskiej, Wojciech Charchalis tłumacz Fernando Pessoi, Marta Eloy Cichocka poetka i tłumaczka z Hiszpańskiego i Francuskiego, Jacek Olczyk redaktor serii potencjalnej, Karolina Czerska autorka nowych tłumaczeń Rolanda Topora i przekładów Veroniki Mabardi oraz Jerzy Franczak, Agnieszka Taborska, Wawrzyniec Brzozowski, Rene Koelblen & Stanisław Waszak, Bogusława Sochańska, Anna Wasilewska, Eliza Kącka, Jan Gondowicz, Jagoda Grudzień… Wydawnictwo Lokator powołało też w 2020 roku do istnienia nową serię wydawniczą #wydajemisie w której skupia się na autorskich, bajkach graficznych dla najmłodszych czytelników. Autorzy wydawnictwa Lokator uhonorowani byli min. Nagrodą Literacką Miasta Gdynia, Nagrodą literacką im Boya Żeleńskiego, Nagrodą im Wisławy Szymborskiej oraz Nagrodą Silesius[2].

LOKATOR jest księgarnią kompletną. Co to znaczy? A to, że w jednym miejscu, przy ulicy Mostowej 1 na Kazimierzu połączyły się wszystkie komponenty: doskonały wybór książek, kompetentni i KOCHANI księgarze, piękne, przyjazne wnętrze z kanapami, kawą i energią uzdrawiającą (potwierdzone info!), ciekawe wydarzenia kulturalne i jeszcze na deser świetne niszowe wydawnictwo działające pod tym samym adresem. Alchemikiem, który to wszystko zgotował Krakowowi jest PIO Kaliński: artysta grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ilustrator oraz założyciel wydawnictwa. Księgarnia na Mostowej działa, za jego sprawą, od 2011 roku, ale Lokator powstał wcześniej jako klubo-księgarnia mieszcząca się przy ul. Krakowskiej 27, gdzie jak mówi PIO „głównie się piło i gadało o książkach” (info: rezerwaty.książek[3]).

Nasza księgarnia to przede wszystkim fajne miejsce promocyjne. Wszystko, co chcemy robić wokół wydawnictwa, możemy robić tu. Ale oczywiście nie ograniczamy się do niego, bo współpracujemy z zaprzyjaźnionymi księgarniami z całej Polski, choć tylko takimi, które myślą o tym, co sprzedają. Po tym można poznać dobrą księgarnię: pracujący tam ludzie patrzą na książkę i wiedzą, że to nie jest towar, ale pewien twór artystyczny, i doceniają to. Ja nawet się nie pcham do księgarni sieciowych, bo wiem, że moje książki by tam przepadły. Wiem, że jeśli księgarz nie doceni książki, to jej tak naprawdę nie ma. To się sprawdza i coraz więcej małych księgarni właśnie w ten sposób działa.[4]

  1. Wyborcza.pl [online], krakow.wyborcza.pl [dostęp 2024-10-06].
  2. k (wyd.), TYGODNIK POWSZECHNY - TRZY RAZY LOKATOR - M. I. Niemczyńska [online], LOKATOR wydawnictwo, 24 lutego 2015 [dostęp 2024-10-06] (pol.).
  3. k, LOKATOR [online], Rezerwaty książek, 23 marca 2020 [dostęp 2024-10-06] (pol.).
  4. Lubię tu być / Literatura / dwutygodnik.com [online], www.dwutygodnik.com [dostęp 2024-10-06] (pol.).