Przejdź do zawartości

Jezioro Rybne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest najnowsza wersja artykułu Jezioro Rybne edytowana 13:44, 13 wrz 2024 przez JakaśKreatywnaNazwa (dyskusja | edycje).
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Białe
Biały Staw, Jezioro Rybne
Położenie
Państwo

 Polska

Region

Wzgórza Bukowe

Wysokość lustra

116,7 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

0,94 ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


0,12 km
0,10 km

Głębokość
• maksymalna


5 m

Położenie na mapie gminy Stare Czarnowo
Mapa konturowa gminy Stare Czarnowo, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Białe”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Białe”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Białe”
Położenie na mapie powiatu gryfińskiego
Mapa konturowa powiatu gryfińskiego, blisko górnej krawiędzi po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Białe”
Ziemia53°19′18″N 14°42′07″E/53,321667 14,701944

Białe (Rybne) (niem. Klare See, Klarer See, Klare Pfuhl, Klare Wasch, Schafwasch) – jezioro na Wzgórzach Bukowych[1], położone w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, gminie Stare Czarnowo, w otulinie Puszczy Bukowej.

Powierzchnia akwenu wynosi 0,94 ha. Jezioro Białe jest niewielkim zbiornikiem wodnym położonym na wschodnim krańcu Polany Kołowskiej w pobliżu wsi Kołowo, w lejkowatym dość głębokim obniżeniu. Jest to najwyżej położone jezioro na obszarze Puszczy Bukowej. Nad jeziorem domek wypoczynkowy Rejonowej Dyrekcji Zarządu Lasów Państwowych (tzw. "Baba Jaga"). Nazwa jeziora przypomina, że w XIX w. w pobliskim folwarku Osetne Pole była duża owczarnia i owce przed strzyżeniem były myte w wodach tego jeziora[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Regiony fizycznogeograficzne Polski po zmianach w 2018 r. [online], warmaz.pl, 2018 (pol.).
  2. Leksykon Puszczy Bukowej. [dostęp 2008-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-05-05)].