Przejdź do zawartości

Boris Siergiejewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest najnowsza wersja artykułu Boris Siergiejewski edytowana 11:23, 14 gru 2023 przez Marek wwa wwa (dyskusja | edycje).
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Boris Siergiejewski
Борис Васильевич Сергиевский
Ilustracja
Boris Siergiejewski przy samolocie Nieuport 17, 1917
sztabskapitan sztabskapitan
Data i miejsce urodzenia

20 lutego 1888
Carskie Sioło

Data i miejsce śmierci

24 listopada 1971
Nowy Jork

Przebieg służby
Lata służby

1914–1920, 1944

Siły zbrojne

Carskie Siły Powietrzne
Biała Armia
United States Army Air Forces

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa,
wojna domowa w Rosji

Odznaczenia
Order św. Jerzego (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza IV klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny II klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny III klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny IV klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława II klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława III klasy (Imperium Rosyjskie)

Boris Wasiljewicz Siergiejewski, ros. Борис Васильевич Сергиевский (ur. 8 lutego?/20 lutego 1888 w Carskim Siole, zm. 24 listopada 1971 w Nowym Jorku) – rosyjski pilot wojskowy, as myśliwski okresu I wojny światowej, emigracyjny inżynier, lotnik i działacz społeczno-kombatancki.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

W 1906 r. ukończył szkołę realną Św. Pawła w Odessie, zaś w 1913 r. studia inżynierskie na politechnice w Kijowie. Podczas nauki poznał 2 jednych z pierwszych lotników rosyjskich – Siergieja Utoczkina i Igora Sikorskiego, dzięki którym zainteresował się lataniem. Założył wraz z nimi studenckie lotnicze kółko zainteresowań. Po studiach próbował wstąpić do armii rosyjskiej, ale odrzucono jego wniosek. Podjął wówczas pracę inżyniera w Kijowie. Po wybuchu I wojny światowej zmobilizowano go do 125 Kurskiego Pułku Piechoty. Otrzymał stopień porucznika. W marcu 1915 r. został ranny w głowę i nogę. Po wyleczeniu powrócił na front. Na pocz. 1916 r. przeszedł do lotnictwa wojskowego. Początkowo latał na samolocie zwiadowczym Vuasen LAS, po czym skierowano go do szkoły lotniczej w Sewastopolu. Po jej ukończeniu wiosną 1917 r., trafił do 2 Myśliwskiego Oddziału Lotniczego. Podczas 55 lotów bojowych zestrzelił 3 nieprzyjacielskie maszyny i 3 balony obserwacyjne. Mianowano go sztabskapitanem, po czym objął dowództwo Oddziału. W listopadzie 1917 r., kiedy nastąpiło zawieszenie broni z Niemcami, zestrzelił samowolnie nieprzyjacielski samolot, w wyniku czego został aresztowany i skazany na karę śmierci przez rozstrzelanie. Udało mu się jednak zbiec do Kijowa, który wkrótce zajęły wojska ukraińskie. Ponownie go aresztowano i ponownie zbiegł, tym razem do Berlina. Stamtąd przybył do Wielkiej Brytanii, gdzie pracował jako instruktor w jednej ze szkół lotniczych. Pod koniec 1919 r. został skierowany do Armii Północno-Zachodniej gen. Nikołaja N. Judenicza, w której objął dowództwo jednej z eskadr lotniczych. Po klęsce wojsk Białych przez krótki czas przebywał w Estonii, po czym przyjechał do Polski, zostając latem 1920 r. dowódcą lotnictwa 3 Armii Rosyjskiej formowanej w Polsce. Od 1921 r. zarabiał na życie śpiewaniem w operze. W 1923 r. wyemigrował do USA. Podjął pracę jako inżynier i pilot doświadczalny w zakładach lotniczych Sikorsky Aircraft. Ustanowił kilka rekordów świata na samolotach tej firmy. Od 1938 r. pracował w Helicopter Corporation of America George’a de Bothezata. W 1944 r. kilka miesięcy służył w armii amerykańskiej w charakterze doradcy technicznego. Po zakończeniu II wojny światowej był pilotem czarterowym. Działał w rosyjskich organizacjach emigracyjnych. Przewodniczył Rosyjskiemu Komitetowi Politycznemu, Stowarzyszeniu Byłych Lotników Rosyjskich w USA i oddziałowi Związku Kawalerów Gieorgijewskich. Działał w Rosyjskim Związku Ogólnowojskowym (ROWS). Współpracował z Funduszami: Tołstowskim, Serafimowskim, Prawosławnym i innymi. W 1998 r. wydano pośmiertnie jego wspomnienia pt. Airplanes, Women, and Song: Memoirs of a Fighter Ace, Test Pilot, and Adventurer.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Jewgienij A. Aleksandrow, Русские в Северной Америке: Биографический словарь. – Хэмден; Сан-Франциско; СПб., 2005