Przejdź do zawartości

Zamach w Dżakarcie (2016)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest najnowsza wersja artykułu Zamach w Dżakarcie (2016) edytowana 12:22, 29 kwi 2023 przez Kapeluszniczek (dyskusja | edycje).
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Zamach w Dżakarcie 14 stycznia 2016
Ilustracja
Mieszkańcy Dżakarty składają kwiaty przed zaatakowanym posterunkiem policji drogowej
Państwo

 Indonezja

Miejsce

Dżakarta (Dżakarta Centralna)

Data

14 stycznia 2016

Godzina

10:40

Liczba zabitych

8 osób

Liczba rannych

22 osoby

Typ ataku

zamach samobójczy, atak na posterunek policji

Sprawca

Państwo Islamskie

Położenie na mapie Dżakarty
Mapa konturowa Dżakarty, w centrum znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Położenie na mapie Indonezji
Mapa konturowa Indonezji, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
6°11′12,56″S 106°49′23,38″E/-6,186822 106,823161
Uzbrojeni policjanci na miejscu ataku

Zamach w Dżakarcie – zamach terrorystyczny zorganizowany 14 stycznia 2016 przez Państwo Islamskie w Dżakarcie. W jego wyniku zginęło siedem osób, w tym czterech zamachowców, zaś 23 osoby zostały ranne.

Przebieg wydarzeń

[edytuj | edytuj kod]

W pierwszej kolejności zaatakowany został posterunek policji drogowej przy jednej z głównych ulic Dżakarty, Jalan Thamrin, niedaleko centrum handlowego Sarinah Plaza[1], w dzielnicy, w której znajduje się wiele biurowców oraz budynków należących do misji dyplomatycznych[2]. Przynajmniej jeden z napastników bezpośrednio ostrzelał posterunek policyjny, dwóch zaś wysadziło się w powietrze przed wejściem do kawiarni Starbucks. Kolejny wybuch nastąpił przed lokalem sieci Burger King. Według informacji policyjnych w zamachu użyto granatów i niewielkich bomb[1]. Oprócz czterech[3] terrorystów zginęło dwóch obywateli Indonezji i obywatel Kanady, zaś kolejny Indonezyjczyk zmarł następnie w szpitalu[3]. 23 osoby zostały ranne, z tego pięciu policjantów i czterech obywateli innych państw niż Indonezja[1].

Oprócz wybuchu w pobliżu Sarinah Plaza tego samego dnia w Dżakarcie doszło jeszcze do trzech eksplozji w Kuningan (Dżakarta Południowa), Cikini i Silpi (Dżakarta Centralna)[2].

Zamach terrorystyczny został powiązany z faktem, iż setki obywateli Indonezji w poprzednich latach udały się do Syrii, by walczyć w szeregach Państwa Islamskiego. Następnie miały miejsce przypadki organizowania zamachów uzasadnianych ideologią IS już w Indonezji lub na Filipinach[1]. W miesiącu poprzedzającym zamach w Indonezji aresztowano 16 podejrzanych o terroryzm, policja otrzymywała również sygnały, że planują oni wystąpienie[1].

Państwo Islamskie przyznało się do przeprowadzenia ataku. Analogiczne stanowisko przedstawił po zamachu gen. Tito Karnawian, dowodzący policją w prowincji Dżakarty, który stwierdził, że głównym organizatorem zamachu był Bahrun Naim, Indonezyjczyk dowodzący podlegającą IS organizacji zbrojnej Katiba Nusantara[1]. Bezpośrednio po ataku na posterunek policyjny, wskutek policyjnej interwencji, zatrzymano cztery osoby podejrzane o udział w ataku[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g Joe Cochrane, Thomas Fuller, Jakarta Attack Raises Fears of ISIS’ Spread in Southeast Asia, „The New York Times”, 13 stycznia 2016, ISSN 0362-4331 [dostęp 2017-02-24].
  2. a b 7 dead as series of blasts rock Indonesian capital, „DAWN.COM”, 14 stycznia 2016 [dostęp 2017-02-24] (ang.).
  3. a b Jakarta death toll rises to eight after guard dies from injuries, „9news” [dostęp 2017-02-24].