Przejdź do zawartości

Bosmanmat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Kkic (dyskusja | edycje) o 21:16, 15 sty 2007. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Oznaki stopnia:
1921-1971

czapka garnizonowa

insygnia

pagon

"lewy przód"
Oznaki stopnia:
od 1971

czapka garnizonowa

insygnia

pagon

"lewy przód"

Bosmanmat (bsmt) - wojskowy stopień podoficerski w polskiej Marynarce Wojennej, odpowiadający plutonowemu w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych. Jego odpowiedniki znajdują się także w marynarkach wojennych innych państw.

Geneza

pagon dodatkowy 1952-1956

Matowie pojawili się w XV wieku jako funkcja między majtkami, a bosmanami. Zajmowali się bezpośrednim kierowaniem pracą określonych grup majtków, a następnie marynarzy. Ze względu na prace, jakie wykonywali matowie byli podzieleni na określone grupy specjalistów, np. matowie-żaglomistrze, matowie-magazynierzy i wiele innych. Następnie w hierarchii pojawili się bosmanmatowie, którzy byli pomocnikami bosmanów w danych specjalnościach. Po przekształceniu się tytułu bosmana w stopień wojskowy to samo stało się z matami i bosmanmatami.

Użycie

Stopień bosmanmata powstał w Polsce w 1921, wraz z pozostałymi pierwszymi stopniami wojskowymi w Marynarce Wojennej. Wcześniej, od 1918 używano zapożyczonego z Wojsk Lądowych stopnia plutonowego marynarki. W latach 1921-1971 bosmanmat znajdował się w hierarchii przed matem, a za bosmanem. Od 1971 pomiędzy matem, a bosmanmatem znajduje się stopień starszego mata. W 1997 nad bosmanmatem utworzono stopień starszego bosmanmata. Przez cały czas istnienia bosmanmat jest odpowiednikiem plutonowego. Obecnie stopień wojskowy bosmanmata jest zaszeregowany dla grupy uposażenia nr 4, a w kodzie NATO określony jest jako OR-05.

Zobacz także:

Szablon:MW Szablon:WP