Przejdź do zawartości

Brand (dramat)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Ignasiak (dyskusja | edycje) o 00:16, 12 lis 2020. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Brand
Autor

Henrik Ibsen

Typ utworu

dramat

Wydanie oryginalne
Język

norweski

Data wydania

1866

poprzednia
Pretendenci do tronu (1863)
następna
Peer Gynt (1867)

Brand (norw. Brand) – dramat norweskiego dramatopisarza Henrika Ibsena z 1866[1].

Treść

Dramat był dziełem rozrachunkowym o gorzkiej i pełnej gniewu wymowie. Autor dokonywał w nim rozrachunku ze znienawidzonym przez siebie mieszczańskim oportunizmem, a także obłudą tych, którzy zdradzili wzniosłe ideały i poszli na kompromis z systemem[1].

Utwór był pierwszym dziełem Ibsena, w którym skonstruował on bohatera niezgadzającego się z zastanym porządkiem świata i dążącego do jego gwałtownej jego przemiany, wyposażonego w szaleńczą odwagę formułowania swoich poglądów i przetwarzania innych na swoje podobieństwo[1].

Tytułowy pastor[2] Brand (pol. Ogień[2]) ma nie tylko odwagę ale i niezłomną wolę. Usiłuje fanatycznie zbawiać ludzi wbrew ich woli, częstokroć stosując przemoc i gwałt. Z czasem podejmowane przez niego, usilne działania obracają się przeciw niemu. Stracił matkę, żonę i przyjaciół. Wpędziło go to w rozpacz i utratę wcześniej wyznawanych ideałów. Zaczął sobie zadawać pytania o sens przyjętej drogi życiowej. Otrzymał na to niejednoznaczną odpowiedź, że Bóg jest Bogiem miłości, co poraziło jego świadomość i rozciągnęło zwątpienie na wszystko, co wcześniej uczynił. Doszedł do wniosku, że nie fanatyzm, bohaterstwo i egoistyczna, kaznodziejska[2] postawa proroka jest ważna, a liczy się wyłącznie miłość[1].

Galeria

Przypisy

  1. a b c d Witold Nawrocki, Klasycy i współcześni : szkice o prozie skandynawskiej XIX i XX wieku, Wyd. 1, Poznań: Wydaw. Poznańskie, 1980, s. 143-144, ISBN 83-210-0090-8, OCLC 7282485 [dostęp 2020-11-11].
  2. a b c Henryk Ibsen, Brand [online], Wolne Lektury [dostęp 2020-11-11] (pol.).