Przejdź do zawartości

Ostrogonek mały

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez MastiBot (dyskusja | edycje) o 13:19, 6 lip 2020. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Ostrogonek mały
Aphrastura spinicauda[1]
(J.F. Gmelin, 1789)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

wróblowe

Podrząd

tyrankowce

Rodzina

garncarzowate

Podrodzina

ogończyki

Rodzaj

Aphrastura

Gatunek

ostrogonek mały

Synonimy

Synallaxis spinacauda[2]

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Ostrogonek mały (Aphrastura spinicauda) – gatunek małego ptaka z rodziny garncarzowatych (Furnariidae). Zasiedla centralne i południowe Chile oraz skrajnie zachodnią Argentynę. Niezagrożony wyginięciem.

Taksonomia

Gatunek opisał po raz pierwszy Johann Friedrich Gmelin w roku 1789 pod nazwą Motacilla spinicauda. Holotyp zebrano na Ziemi Ognistej. Pokrewieństwo rodzaju Aphrastura z innymi nie jest pewne; upierzenie sugeruje powiązania z monotypowymi rodzajami Phleocryptes oraz Pygarrhichas. Prawdopodobnie ostrogonek mały jest przodkiem ostrogonka dużego (A. masafuerae). Pozycja podgatunku bullocki, jednego z 3 wyróżnianych[4], nie jest pewna; opisany został na podstawie 2 okazów. Osobniki z ochrowym spodem, podobne do przedstawicieli podgatunku fulva, występują na wyspach u wybrzeży Chile – ich upierzenie może być przystosowaniem do wilgotniejszych warunków środowiska (reguła Glogera). Populacja na Diego Ramírez różni się morfologią od populacji kontynentalnej i wymaga dalszych badań[5].

Zasięg występowania i podgatunki

Wyróżnia się następujące podgatunki[4][5]:

  • A. s. spinicauda (Gmelin, JF, 1789) - centralne i południowe Chile (południowy region Coquimbo na południe) i zachodnia Argentyna do Ziemi Ognistej)
  • A. s. bullocki (Chapman, 1934 - wyspa Mocha
  • A. s. fulva (Angelini, 1905 - wyspa Chiloé

Środowisko życia stanowią lasy strefy umiarkowanej, miejscami pustynne niziny z zakrzewieniami. Także wysokie wilgotne lasy (przeważnie z bukanami) i przyległe ponownie zalesione obszary, na wyspach bez wyższej roślinności kępy traw Poa flabellata i krzewy (np. berberys). Spotykany od poziomu morza do wysokości 1200 m n.p.m., miejscami 2000 m n.p.m.[5]

Morfologia

Długość ciała wynosi 13–14 cm, masa ciała 10-13 g[5]. Skrzydło mierzy 53,5±0,43 mm (u okazów C.E. Hellmayra 57–60 mm[2]), dziób 12,1±0,3 mm[6], sterówki 69–80 mm[2]. U podgatunku nominatywnego wierzch głowy czarniawy, występuje szeroka żółtawa brew ciągnąca się zaś do karku, zaś od dzioba przez oko przebiega czarny pasek kończący się w zgięciu skrzydła. Górna część grzbietu czarnobrązowa, niższa natomiast brązowa, wraz z kuprem. Pokrywy nadogonowe kasztanowe. Pokrywy skrzydłowe czarniawe, średnie rudo zakończone i obrzeżone, zaś lotek I rzędu z białą plamką na końcu. Lotki I rzędu rudopomarańczowe u nasady, zaś przez lotki II i przebiega płowobrązowy pas. Ogon wyraźnie stopniowany, sterówki na końcu pozbawione są promyków; obszar nagiej stosiny na środkowej parze wynosi 20 mm, na zewnętrznej 5 mm; nadaje to sterówkom „kolczasty” wygląd. Sterówki mają barwę czarno-brązowo-kasztanowo-rudą. Tęczówka ciemnobrązowa, dziób czarniawy, nogi i stopy zielonawe. Nie występuje dymorfizm płciowy[5].

Behawior

Pieśń stanowi cienki, suchy tryl, różniący się czasem trwania. Zawołanie to wysokie zi-zi lub tzt-tzt, także ostre tik i metaliczne ti ti. Pożywienie stanowią stawonogi, w tym muchówki (Diptera) i błonkówki (Hymenoptera). Obserwowano także ostrogonka małego przy zjadaniu owoców berberysów (Berberis), porzeczek (Ribes) oraz parzeplinów (Gunnera). Żeruje w parach lub stadach swojego gatunku, liczących 4-7, najwyżej 15, osobników. Pożywienie zbiera z liści, mchów i porostów, także z gałęzi i pni. Pożywienia szuka od podszytu po piętro drzew. Niekiedy opisywano jako podobny w ekologii do sikor (Paridae) i pełzaczy (Certhiidae) półkuli północnej[5].

Lęgi

Okres lęgowy trwa w trakcie wiosny i lata. Jaja znajdywano w listopadzie i grudniu, zaś pisklęta od października do stycznia. Prawdopodobnie monogamiczny. Gniazdo umieszczone jest za luźnym kawałkiem kory, w dziupli drzewa lub szczelinie pnia. Znajdywano je także w uzbieranych w krzewie martwych liściach[2]. Zniesienie liczy 3-4 jaja[5]. Ich barwa jest biała, bez połysku. Okazy z Muzeum Brytyjskiego w liczbie czterech mają identyczne wymiary i mierzą około 19x13,9 mm[7].

Status zagrożenia

Przez IUCN ostrogonek mały uznawany jest za gatunek najmniejszej troski (LC, Least Concern). Występuje na kilku obszarach chronionych, są to m.in. Park Narodowy La Campana i Park Narodowy Ziemi Ognistej. Zamieszkiwany typ środowiska cechuje raczej rzadkie rozmieszczenie osad ludzkim[5].

Przypisy

  1. Aphrastura spinicauda, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d Carl E. Hellmayr: The Birds of Chile. 1932, s. 191-193.
  3. Aphrastura spinicauda, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2015, wersja 2014.3 (ang.).
  4. a b Frank Gill, David Donsker (red.): Ovenbirds & woodcreepers. IOC World Bird List: Version 5.1. [dostęp 2015-03-22]. (ang.).
  5. a b c d e f g h del Hoyo, J.; Elliot, A. & Christie, D.A.: Handbook of the Birds of the World. T. 8. Broadbills to Tapaculos. Lynx Edicions, 2003, s. 262. ISBN 84-87334-50-4.
  6. Ingo Hahn, Uwe Römer, Roberto Schlatter. Nest sites and breeding ecology of the Másafuera Rayadito ( Aphrastura masafuerae) on Alejandro Selkirk Island, Chile. „Journal of Ornithology”. 145, s. 93-97, 2004. 
  7. Eugene W. Oates: Catalogue of the collection of birds' eggs in the British museum. T. 3. 1903, s. 173.