Przejdź do zawartości

Jeep

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez 46.171.180.237 (dyskusja) o 11:53, 11 kwi 2019. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Jeep
Logo
ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Siedziba

Toledo, Ohio

Data założenia

1941

Forma prawna

jednostka zależna

Prezes

Michael Manley (CEO)

brak współrzędnych
Strona internetowa

Jeep – początkowo potoczna nazwa amerykańskich samochodów terenowych produkowanych od 1941 roku przez firmę Willys-Overland Motors. Od 1950 roku samodzielna marka, a od 2014 należąca do koncernu Fiat Chrysler Automobiles.

Willys Jeepster (VJ) 1948
Jeep Gladiator (SJ)
Jeep Wrangler X (JK) 2007
Jeep Grand Cherokee (ZJ/ZG)
Jeep Grand Cherokee (WJ/WG)
Jeep Compass 2007
Jeep Patriot 2007

Geneza nazwy Jeep

Nazwa "Jeep" zaczęła być szeroko znana podczas II wojny światowej, kiedy to utożsamiano ją z amerykańskim, wojskowym samochodem terenowym Willys MB (i jego licencyjnym wariantem Fordem GPW). Od tej pory jest często potocznie używana do określenia samochodu terenowego niezależnie od jego producenta, zwłaszcza w języku angielskim.

Istnieją różne teorie co do pochodzenia nazwy „jeep”:

  • od Eugeniusza Dżipa (org..: Eugene the Jeep), postaci z kreskówki „Popeye”, znanej ze swoich wyjątkowych sprawności i umiejętności,
  • od podobnego modelu Ford GP (G – government, (zamówienie) rządowe, P – oznaczenie podwozia o rozstawie osi wynoszącym 80 cali), który powstał równolegle z Willysem; fonetycznie wymawiane podobnie do „jeep” – dżi-pi),
  • od General Purpose, czyli samochód ogólnego przeznaczenia, jednak takie określenie oficjalnie nigdy się w stosunku do tego modelu nie pojawiło.
  • lecz najbardziej prawdopodobna łączy się z faktem, że takim określeniem amerykańscy mechanicy wojskowi nazywali w latach 30. XX wieku każdy nowy pojazd otrzymany do testów, a spotykane było ono w odniesieniu do pojazdów już podczas I wojny światowej.

Do upowszechnienia tej nazwy w stosunku do nowych samochodów terenowych przyczynił się pokaz prasowy na początku 1941 roku, podczas którego prototyp Willysa, opisany w gazetach jako „Jeep”, wjechał po schodach Kapitolu[1].

Historia

Geneza powstania modelu Jeep sięga 1940 roku, kiedy to armia Stanów Zjednoczonych zleciła zbudowanie samochodu patrolowego z napędem na cztery koła. Rok później firma Willys-Overland Motors zaproponowała pojazd Willys MB, który otrzymał przydomek "Jeep". Auto stało się jednym z bohaterów II wojny światowej dlatego tuż po jej zakończeniu zrezygnowano z powrotu do produkcji tradycyjnych pojazdów na rzecz opartego o model MB - cywilnego Jeepa CJ-2A.

W 1953 roku Willys został zakupiony przez Kaisera, 10 lat później założono spółkę Kaiser Jeep. W 1957 roku do oferty marki wprowadzono roboczy samochód ciężarowy z napędem 4x4 - Jeep FC 150/170. W 1970 roku spółka Kaiser Jeep wchłonięta została przez koncern American Motors Corporation. W 1984 roku wprowadzono na rynek najlepiej sprzedający się w historii marki model Cherokee, który był zupełnie nową koncepcją samochodu terenowego. Trzy lata później koncern AMC został wykupiony przez Chryslera, który w 1998 roku wraz z producentem niemieckich samochodów Mercedes-Benz - Daimler-Benz, utworzył koncern DaimlerChrysler. W 2007 roku koncern się rozpadł, a spółka Daimler odsprzedała Chryslerowi swoje udziały w firmie.

W 2014 roku po fuzji Chryslera z włoskim koncernem FIAT marka została wchłonięta w struktury włoskiego przedsiębiorstwa[2].

Samochody

Obecnie produkowane

Wycofane z produkcji

Modele koncepcyjne

Przypisy