Przejdź do zawartości

Skuter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Wacek126 (dyskusja | edycje) o 10:16, 24 mar 2019. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Skuter Piaggio X9
Skuter będący motorowerem
Skuter (z lewej) i motocykl (z prawej)

Skuter (ang. scooter) – lekki, obudowany motorower lub motocykl, który prowadzi się bez obejmowania go nogami, z silnikiem i zbiornikiem paliwa najczęściej umieszczonymi pod kanapą. Posiada stałe osłony nóg, obniżoną ramę ułatwiającą wsiadanie, a zamiast podnóżków podesty dające oparcie całej stopie. Najlżejsze, z silnikiem spalinowym do 50 cm³ lub elektrycznym, są zaliczane do kategorii motorowerów. Przy budowie skutera na pierwszym miejscu, przed osiągami stawia się wygodę i praktyczność. Małe koła i niska prędkość maksymalna sprawiają, że skutery są użyteczne w ruchu miejskim, ale rzadko sprawdzają się w terenie. Obecnie wśród skuterów można wyróżnić podgrupę maxi-skuterów które wyposażone są w duże silniki (powyżej 125 cm³) i prawnie uznawane są za motocykle. Największymi producentami skuterów są obecnie: Piaggio, Peugeot, Aprilia, Yamaha, Suzuki, Honda, PGO, TGB, Kymco, a importerami w Polsce: Romet, Keeway, Motobi, Benzer, Zipp i Kingway.

Historia

Pierwsze skutery powstały w latach dwudziestych np. DKW – Lomos z 1922, ale popularność zdobyły po II wojnie światowej dzięki Vespie oraz Lambretcie. W Polsce seryjnie był produkowany skuter Osa. W Polsce największą popularność uzyskały około 1960 roku. Dzięki niewielkiemu zużyciu paliwa, niskiej cenie i dużej mobilności w mieście są alternatywą dla samochodów.

Każdy nowoczesny skuter wyposażony jest w automatyczne sprzęgło, automatyczną bezstopniową skrzynię biegów oraz prawie zawsze w bagażnik pod kanapą. Istnieją liczne modyfikacje, pozwalające na znaczną poprawę osiągów. Szczególnie popularne jest to w grupie skuterów zaliczanych do motorowerów. Te małe pojazdy zyskują coraz więcej zwolenników. Nowy skuter wyprodukowany w Chinach można kupić za 2 – 3 tysiące złotych[1]. Jakość tych pojazdów jest bardzo zróżnicowana, jednak dzięki niskiej cenie sprzedają się w ogromnych ilościach. Największe produkowane skutery mają pojemności nawet 800 cm³ i moc 75 KM, co pozwala osiągać prędkości zbliżone do 200 km/h. Takie skutery kosztują do 40 tysięcy złotych[2] i wymagają motocyklowego prawa jazdy. Są produkowane skutery o pojemności mniejszej niż 50 cm³ oraz z blokadą uniemożliwiającą rozwijanie prędkości powyżej 45 km/h. Do ich prowadzenia wystarczy prawo jazdy kategorii AM (można je uzyskać po ukończeniu 14 roku życia) lub innej kategorii upoważniające do kierowania pojazdami mechanicznymi. Osoby, które skończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013 roku mogą poruszać się skuterami o pojemności silnika poniżej 50 cm³ i innymi motorowerami bez prawa jazdy[3]. Skuter musi być zarejestrowany i mieć aktualne ubezpieczenie. Od dnia 7 lipca 2009, skutery będące motorowerami muszą przechodzić obowiązkowe badania techniczne. Badania należy przeprowadzić raz na 2 lata.

Bardzo popularny w ostatnim czasie[kiedy?] stał się tuning skuterów czyli zwiększanie ich mocy i osiągów oraz zmiana wyglądu tak by skuter wyglądał okazalej i odróżniał się od innych. Powoduje to jednak w większości przypadków wykroczenie poza granice prawnie wyznaczone dla motorowerów jakimi najczęściej są skutery, co zmienia ich klasyfikację prawną i nie jest dozwolone bez zmiany kategorii w dokumentach z motoroweru na motocykl.

Błędem jest utożsamianie skuterów z motorowerami. Skuter to specyficzna konstrukcja jednośladów, może być zgodnie z prawem zarejestrowany zarówno jako motorower jak i motocykl.

Marki i miejsca produkcji

Współczesne

Historyczne

Zobacz też


Przypisy

  1. Skutery chińskie i mniej chińskie: Nieco o jakości i bezawaryjności skuterów i motorowerów - Jednoślad.pl [online], www.jednoslad.pl [dostęp 2018-01-23] (pol.).
  2. Maxi skutery: Klasa sama w sobie cz.1 - Jednoślad.pl [online], www.jednoslad.pl [dostęp 2018-01-23] (pol.).
  3. Art. 133 ust. 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.