Wyspa Sobieszewska
Dzielnica Gdańska | |
Państwo | |
---|---|
Województwo | |
Miasto |
{{{miasto}}} |
W granicach Gdańska |
1 grudnia 1973 |
Powierzchnia |
35,79 km² |
Populacja (2016) • liczba ludności |
|
• gęstość |
94 os./km² |
Plan | |
Położenie na mapie Gdańska | |
Położenie na mapie Polski | |
Położenie na mapie województwa pomorskiego | |
54°20′10″N 18°52′16″E/54,336000 18,871111 | |
Strona internetowa |
Wyspa Sobieszewska lub Sobieszewo - wieś położona na wyspie w ujściu Wisły.
Geografia
Wyspa Sobieszewska – wyspa, od 1973 roku leżąca w granicach Gdańska, otoczona jest:
- od północy: wodami Zatoki Gdańskiej,
- od południa: Martwą Wisłą,
- od wschodu: Przekopem Wisły,
- od zachodu: Śmiałą Wisłą.
W najszerszym miejscu wyspa ma ok. 10 km szerokości równoleżnikowej, a w najdłuższym miejscu ok. 6 km długości południkowej.
Południe wyspy jest równinne i bezleśne. Północ porasta Las Mierzei z wydmami w pasie nadmorskim. Najwyższym wzniesieniem jest Góra Mew o wysokości 32 m n.p.m. Na terenie Wyspy panuje łagodny mikroklimat. Roślinność plaż i wydm jest bardzo uboga, składa się z takich gatunków, jak rukwiel nadmorska, solanka kolczysta, honkenia piaskowa. Dodatkowo na wydmach występują róża pomarszczona, wierzba wawrzynkolistna, wydmuchrzyca piaskowa, piaskownica zwyczajna oraz chronione mikołajek nadmorski, turzyca piaskowa, rokitnik zwyczajny[2].
Przyroda
Na terenie Wyspy Sobieszewskiej można spotkać ponad 300 gatunków ptaków, które zatrzymują się tam w swoich migracjach. Niektóre z nich odbywają lęgi, inne zimują na pobliskich wodach, a pozostałe odwiedzają wyspę podczas okresu jesiennych wędrówek. Dlatego wyspa posiada status obszaru chronionego krajobrazu (1228 ha, w tym 961 ha lasów i 90 ha wod powierzchniowych), a ponadto powstały tutaj dwa rezerwaty ornitologiczne:
Na terenie rezerwatu Ptasi Raj od 2003 roku funkcjonuje ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna. Na wyspie występują także rzadkie gatunki roślin, jak storczyk kruszczyk rdzawoczerwony i mikołajek nadmorski. Wyspa Sobieszewska posiada status „wyspy ekologicznej”.
Jeziora znajdujące się na terenie wyspy:
Obydwa jeziora leżą na terenie rezerwatu Ptasi Raj. Pomiędzy Wisłą Śmiałą, morzem i jeziorem Ptasi Raj znajduje się piaszczysta Mierzeja Messyńska. W rejonie tym doszło do cofania się brzegu morskiego (w l. 1907-1964 wyniosło 120-150 m, a w 1994 doszło do 200 m. Istniejące na Mierzei Messyńskiej wydmy zostały całkowicie zniszczone do lat 80., a sama mierzeja cofnęła się o 350 m na obszar jeziora. Tempo cofania się narasta i dochodzi do 12,6 m rocznie[3].
Przy ul. Kwiatowej na prywatnej posesji rośnie pomnik przyrody (nr rej. 359, wpis z 19.01.1977)[4] – około 450-letni dąb szypułkowy o wysokości 22 m i obwodzie przy powołaniu 470 cm[5].
W okresie międzywojennym nieopodal brzegów Wyspy, swoje siedliska posiadało szereg ssaków morskich należących do rzędów waleni i płetwonogich. W l. 50. XX w. wyłowiono tu z wody czaszkę finwala[6].
Pod względem glebowym na terenie Wyspy występują mady lekkie (w bezpośrednim sąsiedztwie koryta rzeki, obecnie wykorzystywane jako pastwiska typu wiechliny łąkowej), średnie i spoczywające na piasku mady ciężkie. W północno-zachodniej części wyspy wytworzyły się gleby typu bagiennego. Część wyspy jest polderem (nr 34 Sobieszewo) o rzędnych 0,00-3,00 m n.p.m., odwadnianym przez liczne rowy i równoleżnikowe tzw. kanały młyńskie, przed 1945 zwane Ober- i Nieder-Mühlen-Graben, którym towarzyszyły przepompownie i wiatraki. Ponieważ w l. 60. XX wieku stan urządzeń melioracyjnych był katastrofalny, w 1964 przyjęto program ich przebudowy, przewidujący m.in. likwidację części rowów poprzecznych, co miało umożliwić mechanizację prac rolniczych. W 1974 obszar rolniczy wyspy zajmował 1554 ha powierzchni. W skład systemu melioracyjnego wchodziło 22,7 km kanałów, 91 km rowów i 13 km rurociągów drenarskich.
Szosy na Wyspie obsadzone są szpalerami drzew, m.in. wiązów, lip i jesionów. Szczególnie cenny jest szpaler lip między Świbnem a Przegaliną, którego przedłużeniem jest ciąg drzew przy ul. Przegalińskiej[7].
Historia
Na terenie Wyspy odnaleziono ślady osadnictwa z okresu neolitycznego (2000–1700 p.n.e.). Mieszkali tu głównie przedstawiciele kultury rzucewskiej, trudniący się rybołówstwem i myślistwem. W XIV i XV wieku przez teren Wyspy przechodził trakt łączący Gdańsk z Królewcem, a przy nim dwie duże karczmy (Kreczem Newefehre i Kreczem Boemsagk), przy których zaczęły tworzyć się duże osady, w tym Bohnsack (niem. worek fasoli) – późniejsze Sobieszewo.
Przynależność administracyjna terenu Wyspy Sobieszewskiej zmieniała się wielokrotnie na przestrzeni wieków, najczęściej przechodząc między Prusami a miastem Gdańskiem. W okresie rozbicia dzielnicowego była to część księstwa pomorsko-gdańskiego, w okresie krzyżackim komturstwa gdańskiego, a następnie część Gdańska jako Żuławy Gdańskie. Jak pisze Waldemar Nocny: „Począwszy od roku 1472 Rada Miejska oddawała majątki przekazane w jej ręce przez króla polskiego w 1454 roku pod zastaw obywatelom miasta, którzy ponieśli największe nakłady finansowe w czasie wojny z Zakonem Krzyżackim”[8]. Tereny wyspy należały do Gdańska do 1793 r. (II rozbiór Polski), a następnie przeszły we władanie Prus. Po klęsce Prus w wojnie prusko-francuskiej (1806) weszły do ustanowionego przez Napoleona autonomicznego miasta Gdańska. Kongres Wiedeński (1815) znów poddał te tereny pod panowanie pruskie. W okresie międzywojennym Wyspa Sobieszewska znów wchodziła w skład Wolnego Miasta Gdańska.
Granice Wyspy Sobieszewskiej ukształtowały dwa ważne wydarzenia: przedarcie się wezbranej po roztopach Wisły przez miejscowość Górki w 1840 r. oraz stworzenie kolejnego – do chwili obecnej głównego – ujścia rzeki w 1895 r., tym razem siłami człowieka. Niedługo po pierwszym z wydarzeń przebywał w tych stronach Wincenty Pol, który opisał je na podstawie relacji świadków: „Od połowy stycznia 1840 roku sparły się wody średniej Wisły (...). Wisła nie mając w ten sposób kiedy ulać wód swoich, wezbrała na brzegach i zagrażała zniszczeniu całej okolicy. Aż 1 lutego 1840 roku w nocy wyrżnęła się nowym korytem wprost ku morzu (...). To nowe koryto nie ma dotąd nazwiska; a że się Wisła tak poczciwie i raźno ku morzu przebrała – nazwijmy ją tutaj „Śmiałą Wisłą”[9].
Na przełomie XVIII i XIX wieku w okolicy brzegu morskiego wystawiono nadbrzeżny pawilon wypoczynkowy obsługujący coraz liczniejszych kuracjuszy. Znajdowało się tam również kąpielisko. Nieco później, w 1906 roku, zbudowano nad Wisłą Dom Kuracyjny według projektu W. Helda.
W latach 1933–1945 w Orlu (niem. Wordel) przy ul. Lazurowej 4, zlokalizowana była tzw. „Forsterówka”, rezydencja gauleitera i obergruppenführera SS Alberta Forstera, określanego mianem „Kata Pomorza”. Tu szkolono funkcjonariuszy pobliskiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Pod koniec II wojny światowej wyspa stanowiła punkt etapowy dla niemieckich uciekinierów, których ewakuowano na Hel i dalej na Zachód. Jak wspomina Hans Schaufler, porucznik Panzer-Regimentes 35: „znaleźliśmy się na piaszczystej wyspie, jako że delta Wisły rozpościerała się na szerokość około 60 km od Neufahrwasser do Elbing. Nazwaliśmy ten kawałek lądu wśród wody, pomiędzy Schiewenhorst i Neufahr, Wisłą i Bałtykiem – Schnakenburg-Insel (Komarową Wyspą). Tutaj, poza zasięgiem sowieckiej artylerii, kłębił się niesamowity tumult ludzi. Gwar różnojęzyczny tych ludzi z wszystkich ziem Pana Boga przywodził nieodparcie historię budowy wieży Babel, nie tylko dlatego, że wszystko działo się między dwoma rzekami. Wszędzie kopano i grzebano z wielkim przejęciem. Prawie wszystkie narody Europy były tu reprezentowane”[10].
W marcu 1945 roku na wyspie znalazł się m.in. sztab 2. Armii wraz z XVIII Korpusem Górskim oraz XXIII Korpusem Armijnym. Z dziennika bojowego 276. Brygady Dział Samobieżnych wynika, że 9 maja 1945 r. w okolicach Świbna poddały się ostatnie spieszone pododdziały tej formacji. Wiele innych jednostek wojskowych stacjonowało tu oczekując na ewakuację drogą morską. Po wojskach niemieckich pozostały na wyspie zarysy wielu schronów drewniano-ziemnych. Liczne transzeje i stanowiska ogniowe wskazują również na to, iż teren ten był przygotowywany do bezpośredniej obrony przed rosyjską piechotą[11].
W 1973 roku Wyspę w całości włączono w granice administracyjne Gdańska. 1 września 1974 na wyspie powołano Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim. Od lutego 1993 przy ul. Turystycznej 23, w budynku szkoleniowym dawnego Związku Kółek Rolniczych funkcjonuje Dom Pomocy Społecznej ss. pallotynek, przeniesiony z ul. Malczewskiego w Gdańsku. W czerwcu 2004, w budynku przeniesionego do SP nr 87 Przedszkola nr 61, otworzono filię Miejskiego Domu Kultury "Wyspa Skarbów".
Do roku 2000 na Wyspie znajdował się najdalej na wschód wysunięty 23 dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej.
W dniach 6–16 sierpnia 2018 na terenie Wyspy Sobieszewskiej Związek Harcerstwa Polskiego zorganizował Zlot ZHP „Gdańsk 2018”, dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz stulecia organizacji[12]. W miejscu zlotu w 2020 ma zostać zorganizowane Europejskie Jamboree Skautowe[13][14].
Atrakcje turystyczne
- Izba Pamięci Wincentego Pola w Gdańsku Sobieszewie.
- Willa gauleitera Alberta Forstera, tzw. „Forsterówka”.
- Dawna przystań hydroplanów w Górkach Wschodnich.
- Stele ewangelickie z XVIII w. przy Sanktuarium MB Saletyńskiej w Sobieszewie[15].
- Dawny folwark „Kronenhof” (na osiedlu Wieniec).
- Zabytkowa śluza w Przegalinie (powstała w latach 1889–1895).
- Szlak Turystyczny „Wyspy Sobieszewskiej” (pieszy, 10 km) i Szlak Rowerowy im. Wincentego Pola (24 km).
- Punkt widokowy na powstałej w 2015 wieży ciśnień Kazimierz (33 m wysokości, ok. 45 m n.p.m.) ze zbiornikiem o pojemności 600 m³[16], otwartej 9 września 2015 i udostępnionej do zwiedzania od maja do września. Patronem wieży jest Kazimierz Behlke - długoletni (39 lat) pracownik gdańskich wodociągów, zmarły w 2013.
Osiedla
Transport
Drogi wyjazdowe z Wyspy:
- Most Sobieszewski (10 listopada 2018 otwarty jako zwodzony)[17],
- most na śluzie w Przegalinie,
- prom w Świbnie (sezonowo).
Przez wyspę przebiega droga wojewódzka nr 501. Na wyspie znajduje się czwarta pod względem długości ulica Gdańska - ul. Przegalińska (8050 m)[18].
Autobusy komunikacji miejskiej na Wyspie
- w kierunku centrum Gdańska: 112 i N9 (przez Bogatkę – Przejazdowo), 186 (przez Płonię), 212 (przyspieszona)
- kursujące po Wyspie: 112 i 212 (Przegalina – Świbno – Sobieszewo → Dworzec Główny), 512 (Sobieszewo – Sobieszewska Pastwa – Przegalina), 186 (Górki Wschodnie – Sobieszewo → Dworzec Główny)
Rada Dzielnicy
Rada Dzielnicy liczy 15 radnych, a w jej władzach zasiadają[19]:
- Przewodniczący Zarządu Władysław Sidorko,
- zastępca Przewodniczącego Zarządu Krzysztof Wąsowski,
- członkowie zarządu dzielnicy Marek Gołaszewski i Dariusz Tymiński,
- Przewodniczący Rady Ryszard Nowak,
- zastępca Przewodniczącego Rady Tadeusz Michalski.
Ciekawostki
- Wyspa ma swoje miejsce w literaturze: oprócz Wincentego Pola (autora nazwy „Wisła Śmiała”), o wyspie pisali Waldemar Nocny („Reguła Trzech”, „Trzynasty kilometr”) oraz Sebastian Miernicki w książce „Pan Samochodzik i Wyspa Sobieszewska”.
- W Świbnie przy wyrębie lasu pracował Edward Stachura[20].
- Granice dzielnicy nie pokrywają się w całości z linią brzegową Wyspy Sobieszewskiej – część dzielnicy na południe od śluzy w Przegalinie leży na stałym lądzie (rejon ulic: Akwenowej i Urwistej, graniczący z sołectwem Błotnik).
Mieszkańcy Wyspy
Przypisy
- ↑ Podział administracyjny Gdańska [online], Biuletyn Informacji Publicznej – Urząd Miejski w Gdańsku [dostęp 2018-02-07] .
- ↑ W. Nocny, Wyspa Sobieszewska, Gdańsk 2008, s. 25
- ↑ W. Nocny, Wyspa Sobieszewska, Gdańsk 2008, s. 25-26
- ↑ W. Nocny, Wyspa Sobieszewska, Gdańsk 2008, s. 36
- ↑ Wykaz i mapa lokalizacji pomników przyrody na terenie miasta Gdańska. [dostęp 2014-06-15].
- ↑ W. Nocny, Wyspa Sobieszewska, Gdańsk 2008, s. 12
- ↑ W. Nocny, Wyspa Sobieszewska, Gdańsk 2008, s. 33-36
- ↑ W. Nocny, Wyspa Sobieszewska, Gdańsk 2008, s. 47.
- ↑ W. Pol, Na lodach. Na wyspie. Na groblach, Gdańsk 1898, s. 141.
- ↑ Za: W. Nocny, op. cit., s. 76.
- ↑ Wyspa Sobieszewska – poszukiwania
- ↑ Zlot ZHP „Gdańsk 2018”. Związek Harcerstwa Polskiego. [dostęp 2018-08-16].
- ↑ European Jamboree 2020. The Polish Scouting & Guiding Association (ZHP). [dostęp 2018-08-16].
- ↑ Maciej Pietrzak: Zlot ZHP Gdańsk 2018. Wielkie święto harcerzy na Wyspie Sobieszewskiej. Przyjechało na nią 15 tys. osób. Dziennik Bałtycki, 2018-08-06. [dostęp 2018-08-16].
- ↑ Stele ewangelickie w Sobieszowie - Wyspa Sobieszowska [online], turystyka.wyspa.pl .
- ↑ Michał Brancewicz Nowa atrakcja. Wieża widokowa na Wyspie Sobieszewskiej [dostęp 23.04.2015]
- ↑ nowy most zwodzony w Sobieszewie
- ↑ Najdłuższe ulice w Trójmieście. Rekordzistka ma 11,6 km. 2018-12-25. [dostęp 2018-12-26].
- ↑ Rada Dzielnicy Wyspa Sobieszewska [online], bip.gdansk.pl [dostęp 2018-08-19] (pol.).
- ↑ Wspomina o tym Krzysztof Rutkowski: http://hell.pl/yola/rutkowski/sww001.html.