Przejdź do zawartości

Dwa światy (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Czymjestlogika (dyskusja | edycje) o 23:32, 8 gru 2016. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Dwa światy
Spellbinder
Gatunek

przygodowy,
science-fiction, familijny, młodzieżowy, fantastyczny

Kraj produkcji

Australia
Polska

Oryginalny język

angielski

Twórcy

Mark Shirrefs,
John Thomson

Główne role

Zbych Trofimiuk
Gosia Piotrowska
Brian Rooney
Michela Noonan
Andrew McFarlane
Heather Mitchell
Krzysztof Kumor
Rafał Zwierz

Liczba odcinków

26

Spis odcinków
Produkcja
Produkcja

Kajtek Kowalski,
Noel Price,
Dennis Kiely,
Kris Noble,
Ron Saunders,
Andrzej Stempowski

Reżyseria

Noel Price

Scenariusz

Ron Saunders,
Mark Shirrefs,
John Thomson

Muzyka

Ian Davidson

Zdjęcia

Danny Batterham,
Martin McGrath

Scenografia

Andrzej Bednarski,
Jeremi Brodnicki,
Angus Tattle

Czas trwania odcinka

24 min

Pierwsza emisja
Data premiery

25 września 1995

Stacja telewizyjna

Telewizja Polska
Nine Network

Lata emisji

11 lipca15 października 1995
23 stycznia29 kwietnia 1995

Format obrazu

4:3

Chronologia
Kontynuacja

W krainie Władcy Smoków

Dwa światy (ang. Spellbinder) – polskoaustralijski przygodowy serial telewizyjny dla młodzieży, który powstał we współpracy Telewizji Polskiej, Film Australia i Australian Film Finance Corporation, zrealizowany w 1995 r. W 1997 roku powstał jego 26 odcinkowy sequel, W krainie Władcy Smoków.

Zdjęcia do serialu były kręcone zarówno w Australii (świat współczesny) (Sydney i Góry Błękitne) jak i w Polsce (świat równoległy) (Jura Krakowsko-Częstochowska, Dubie, Ogrodzieniec, okolice Zawiercia, Błędne Skały, Zamek Książ w polskiej części).

Serial emitowano w wielu krajach, m.in:

oraz Kuwejt, Wietnam, Kuba, Sri Lanka

Opis fabuły

Grupa nastolatków jedzie na szkolny obóz w Góry Błękitne. Wśród nich jest Paul Reynolds, który podczas zabawy w jaskni odkrywa przejście do równoległego świata i przez przypadek trafia do niego. Świat ten jest zupełnie inny od naszego – jego społeczeństwo to w większości prości ludzie żyjący na wsiach, które poziomem cywilizacyjnym przypominają wsie średniowiecznej Europy. W świecie tym rządzą mistrzowie magii (ang. spellbinders), którzy wbrew tytułowi nie posługują się magią w powszechnym tego słowa rozumowaniu, lecz połączeniem technologii i magii, którego tajemnice i sposób działania ukrywają przed resztą społeczeństwa – posiadają oni kombinezony energetyczne, zdolne tworzyć w dłoniach użytkownika kule energii, którymi można miotać powodując porażenia lub pożary. Paul spotyka w krainie miejscową rówieśniczkę – Rianę, z którą się zaprzyjaźnia. W międzyczasie w świecie chłopaka wszyscy myślą, że ten zaginął lub uciekł z domu. Tylko jego przyjaciele Alex i Katrina znają prawdę. Oboje szukają różnych sposobów, aby Paul mógł powrócić do swego świata. Mistrzowie spotykają Paula i szybko zaczynają bać się jego wiedzy – na tym tle wywiązuje się między nimi konflikt. Chłopak zostaje uwięziony w lochach zamku. Riana wyrusza mu na ratunek. Wkrótce Paul i Riana zyskują przychylność maga Correona. Przeciw nim staje jednak mistrzyni Ashka, która chce się dostać do świata Paula i dzięki nowej wiedzy opanować swój świat.

Ciekawostki

  • Kształt kombinezonu energetycznego został zaprojektowany na wzór zbroi polskiej husarii.
  • W 11. odcinku kombinezon energetyczny mistrza Correona wisi w jego komnacie. Na plecach kombinezonu są przyczepione husarskie skrzydła.
  • W kilku odcinkach, w komnacie Ashki, widać mapę świata magów. Mapa ta przypomina Polskę. Charakterystyczne są rzeki Wisła i Odra oraz San i Warta. Ponadto identyczny układ mają góry na południu – Sudety i Karpaty - w których żyją przeciwnicy magów - rabusie. Zamek magów jest zaś zaznaczony w tym samym miejscu gdzie Warszawa. Granice przypominają Polskę pierwszych Piastów ze Śląskiem i Pomorzem.
  • Scena pojedynku wielkiego mistrza Correona i mistrzyni Ashki została nakręcona w zamku Książ, a nie jak pozostałe sceny, które były kręcone w zamku Czocha. Cała scena została zmontowana w taki sposób, iż widzowi może wydawać się, że wszystko dzieje się nadal w zamku Czocha.
  • Latający pojazd został wybudowany w Australii i tam też powstały sceny z jego udziałem. Latał zaczepiony do gigantycznego podnośnika. W Polsce kręcono jedynie te sceny, w których pojazd był już rozbity, powstał więc tylko gotowy wrak.
  • Od 11 lipca do 15 października 1994 zdjęcia kręcone były w Polsce, a od 23 stycznia do 29 kwietnia 1995 w Australii.

Wersja polska

Częściowa obsada

Linki zewnętrzne