Przejdź do zawartości

Albańska Partia Pracy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez CzlowiekLezak1992 (dyskusja | edycje) o 20:43, 29 lis 2015. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Partia e Punës së Shqipërisë
{{{alt logo}}}
{{{opis logo}}}
Państwo {{{państwo}}}
Skrót

PPSh

Lider

pierwszy
Enver Hodża
ostatni
Ramiz Alia

Adres siedziby

Tirana

Młodzieżówka

Bashkimi i Rinisë së Punës së Shqipërisë

Albańska Partia Pracy, APP (alb. Partia e Punës së Shqipërisë, PPSh) – komunistyczna partia, utworzona w 1948 roku w Albanii jako kontynuatorka Komunistycznej Partii Albanii, utworzonej 8 listopada 1941 roku w Tiranie. W konflikcie pomiędzy ZSRR i Jugosławią w 1948 Albania opowiedziała się po stronie ZSRR i ukarała działaczy powiązanych z Jugosławią, m.in. karę śmierci wykonano na Koçi Dzodze. Po 1956 roku występowała przeciwko generalnej linii międzynarodowej ruchu komunistycznego, popierając stanowisko Komunistycznej Partii Chin. Ideologią partii był albański wariant komunizmu zwany jako hodżyzm wzmocniony o ideologie nacjonalizmu[1][2]. W 1976 roku liczba członków partii przekroczyła 100 tysięcy.

Partia wydawała gazetę Zëri i popullit i miesięcznik "Rruga e partisë". Radio Tirana propagowało albańską ideologię w wielu językach, m.in. po polsku.

Rozwiązanie

W 1992 roku, rok po pierwszych wielopartyjnych wyborach, partia została rozwiązana, a jej członkowie utworzyli Socjalistyczną Partię Albanii.

Kontynuatorem tradycji partii jest Międzynarodowa Konferencja Marksistowsko-Leninowskich Partii i Organizacji (hodżystowska).

Linki zewnętrzne

  1. Michael L. Galaty,Charles Watkinson Archaeology Under Dictatorship, Rozdział 1, s. 9-11
  2. Bernd Jürgen Fischer Balkan Strongmen: Dictators and Authoritarian Rulers of South Eastern Europe s. 251

Bibliografia

  • Jacques Edwin, The Albanians. An Ethnic History from Pre-Historic Times to the Present, New York 1995.