Przejdź do zawartości

Buldog angielski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez MerlIwBot (dyskusja | edycje) o 14:00, 14 paź 2012. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
{{{nazwa}}}
Ilustracja
Wymiary
Masa

Psy: 25 kg,
Suki: 22,7 kg

Klasyfikacja
FCI

Grupa II, sekcja 2,
wzorzec nr 149[1]

AKC

Non-sporting

ANKC

Grupa 7 – (Non-Sporting)

CKC

Grupa 6 – (Non-sporting)

KC(UK)

Utility

NZKC

Non-sporting

UKC

Grupa 8 – Companion Dog

Wzorce rasy
  • [{{{www KC(UK)}}} KC(UK)]

Buldog angielskirasa psa zaliczana do grupy molosów, wyhodowana w XVIII wieku w Anglii, użytkowana jako pies do towarzystwa i odstraszający. Typ dogowaty[2].

Rys historyczny

Buldogi angielskie to stara rasa wywodząca się z linii buldogów. Buldogi wyodrębniły się z mastifów około 1100 lat temu.

Na początku XVIII wieku w Anglii, w wyniku krzyżówek powstała ta rasa, niepodobna wyglądem do dawnego buldoga i spełniająca inne zadania. Od połowy XIX wieku sylwetka buldoga angielskiego uległa znacznej zmianie, upodabniając się do obecnego wzorca. Buldog stał się znacznie wyższy, szerszy, masywniejszy, o dużej głowie, zachowując krótką kufę z odkładającymi się do tyłu uszami w tzw. płatek róży. Z czasem zaczęto też odchodzić od fałd skórnych, pozostawiając tylko jedną, za nosem.

Klasyfikacja FCI

W klasyfikacji FCI rasa ta została zaliczona do grupy II – Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła, sekcja 2.1 – Molosy typu mastifa[3]. Psy tej rasy nie podlegają próbom pracy[1].

Wygląd

Budowa

Głowa buldoga angielskiego – szkic wykonany na wystawie w Sopocie

Nieduży, masywny pies o bardzo skróconej kufie.

Szata i umaszczenie

W związku z umaszczeniem najczęściej spotyka się odmiany buldoga angielskiego: złoty, biały, pręgowany, złotobiały, białozłoty, pręgowany z białym (wzór kolorystyczny musi zmniejszać się od ogona w kierunku głowy).

Zachowanie i charakter

Buldogi mają wesołe, łagodne i cierpliwe usposobienie. Są czujne, nie wymagają zbyt dużo ruchu i nie są hałaśliwe. Skore do zabawy zarówno z dziećmi, jak i z osobami dorosłymi.

Zdrowie i pielęgnacja

Okolice oczu i fałdy na nosie wymagają regularnej pielęgnacji.

  1. a b Wzorzec rasy nr 149 (FCI Standard N° 149) (pdf), Związek Kynologiczny w Polsce - Zarząd Główny
  2. Rino Falappi: Czworonożni przyjaciele: rasy, pielęgnacja i hodowla psów. s. 83.
  3. Systematyka ras wg FCI z uwzględnieniem polskiego nazewnictwa ras (pdf), Związek Kynologiczny w Polsce - Zarząd Główny
{{Przypisy}} Nieprawidłowe pola: przypisy.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Szablon:Link FA