Patrick Carnes
Zawód, zajęcie |
lekarz |
---|
Patrick J. Carnes – amerykański lekarz specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących uzależnień, zwłaszcza uzależnienia seksualnego[1][2].
Ukończył St. John's University w Collegeville (Minnesota) uzyskując stopień B.A.[2]. Tytuł M.A. uzyskał na Brown University w Providence (Rhode Island)[2], a Ph.D. – na University of Minnesota, w dziedzinie doradztwa edukacyjnego i organizacji rozwoju[1][2].
Pracuje w The Meadows, ośrodku zajmującym się uzależnieniami i innymi zaburzeniami psychiatrycznymi w Wickenburg (Arizona), kieruje tam działem uzależnień seksualnych. Wcześniej, pracował w podobnym charakterze w ośrodku w Hattiesburgu (Mississippi)[2] i brał udział w tworzeniu programu certyfikacyjnego dla terapeutów uzależnienia seksualnego[2]. Zaprojektował pierwszy w USA zakład leczniczy dla osób cierpiących z powodu uzależnienia seksualnego w Golden Valley Health Center w Minnesota[1]. W książce Don't Call It Love podsumował swoje doświadczenia z pracy nad wydobywaniem osób z uzależnienia[1][2].
Jest redaktorem naczelnym czasopisma Sexual Addiction & Compulsivity: The Journal of Treatment and Prevention wydawanego przez National Council of Sexual Addiction and Compulsivity[1]. Jest członkiem National Council of Sexual Addiction and Compulsivity[1]. Pełni funkcję doradczą przy American Academy of Health Care Providers in the Addictive Disorders[1]. Jest wiceprezesem Interfaith Sexual Trauma Institute (ISTI)[1].
Odznaczony nagrodą za dorobek życiowy przez National Council of Sex Addiction and Compulsivity użyczył swego nazwiska dla corocznej nagrody przyznawanej przez NCSA/C (Nagroda Carnesa) wyróżniającej badaczy i klinicystów w dziedzinie seksuologii[2].
Dorobek
Patrick Carnes jest autorem wielu książek, m.in.[1]:
- Out of the Shadows: Understanding Sexual Addiction (1992, wyd. zm.)[2]
- Contrary To Love: Helping the Sex Addict (1989)[2]
- A Gentle Path Through The Twelve Steps For All People In The Process Of Recovery (1993, wyd. zm.)
- Don't Call It Love: Recovery From Sexual Addition (1991)
- Understanding Us[2]
- Sexual Anorexia: Overcoming Sexual Self-Hatred[2]
- The Betrayal Bond: Breaking Free of Exploitive Relationships (1997)[2]
- Open Hearts (1999)[2]
- Facing the Shadow (2001)[2]
- In the Shadows of the Net (2001)[2]
- The Clinical Management of Sex Addiction (2002)[2].
Na język polski przełożono jedną z jego książek – „Od nałogu do miłości”. Autorem przekładu jest Wojciech Sułecki.[potrzebny przypis]