Przejdź do zawartości

Assunta (obraz Tycjana)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Alessia (dyskusja | edycje) o 11:31, 20 kwi 2010. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Szablon:Obraz infobox

Assunta (Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny) – obraz renesansowego włoskiego malarza Tycjana, powstały w 1518 roku.

Obraz został namalowany na zlecenie mnichów z kościoła Santa Maria Gloriosa dei Frari.

Geneza motywu

Temat Wniebowzięcia pochodzi z apokryfów, tekstów niewłączonych do ksiąg kanonicznych Biblii. Apokryfy opowiadające o Wniebowzięciu Marii, znane pod wspólną nazwą Transitus Mairiae, były spisywane już w III i w IV wieku. Ich treść była systematycznie wzbogacana o nowe elementy aż do ostatecznej wersji spisanej w Złotej legendzie przez Jakuba de Voragine, który w swoim dziele jako źródło wykorzystał wcześniejsze pisma apokryficzne. Mimo iż o Wniebowzięciu Marii nie ma żadnej wzmianki w Nowym Testamencie, motyw ten był często przedstawiany przez artystów, których dzieła zdobiły ołtarze i ściany wielu kościołów. Znaczenie tego wydarzenia z życia Marii wzrosło w okresie kontrreformacji – protestanci większy nacisk kładli na dziewictwo Marii i niepokalane poczęcie Jezusa[1].

Scenę Wniebowzięcia artyści przedstawiali najczęściej w dolinie Jozafata na cmentarzu, gdzie została pochowana Matka Boża. Jezus występuje tu już u boku Boga Ojca, otoczony przez aniołów. Postać Marii unoszona jest przez anioły do nieba, a u dołu obrazu najczęściej przedstawiano apostołów.

Opis obrazu

Tycjan zrezygnował z elementów cmentarnych (grobowca) oraz z postaci Archanioła, zachował natomiast tradycyjny trójstopniowy podział na ziemię, niebo i królestwo niebieskie. Strefy łączy w spójną całość postać Marii i kontakt wzrokowy wszystkich bohaterów. Cała kompozycja oparta została na planie trójkąta ostrokątnego.

Matka Boża wznoszona jest na chmurze ku niebu w otoczeniu aniołów. Wokół niej bije złoty blask, a jej wzrok skierowany jest ku górze i spotyka się ze wzrokiem Boga Ojca, którego sylwetka przypomina tego z dzieł Michała Anioła. Ku Bogu unosi się archanioł Michał, niosąc koronę, którą ma być ukoronowana Maryja. Dodatkowym elementem łączącym wszystkie trzy strefy jest intensywna czerwona barwa szat dwóch apostołów, Maryi i lewej strony szaty Boga Ojca.

Obraz, który ma ogromne rozmiary, początkowo spotkał się z niechęcią zamawiających. Matka Boska miała piękną kobiecą twarz (co dotychczas było niespotykane), a apostołowie zostali na nim przedstawieni w ruchu, swoimi gestami wyrażając zdumienie i przestrach z powodu obserwowanej sceny.

Zobacz też

Bibliografia

Szablon:Bibliografia start

  • Helen Borchgrave: Chrześcijaństwo w sztuce. Warszawa: Grupa Wydawnicza Bertelsmann Media Horyzont, 2002. ISBN 83-7311-452-1.

Szablon:Bibliografia stop Szablon:Bibliografia start

Szablon:Bibliografia stop Szablon:Bibliografia start

Szablon:Bibliografia stop Szablon:Bibliografia start

Szablon:Bibliografia stop

  1. Również w Kościele katolickim Wniebowzięcie Marii zostało uznane za akt wiary dopiero w 1950 roku w dokumencie Munificentissimus Deus ("Najszczodrobliwszy Bóg"), ogłoszonym przez papieża Piusa XII.