Przejdź do zawartości

Dobra osobiste

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Botev (dyskusja | edycje) o 00:47, 8 lut 2010. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Alegoria godności z dzieła Cesarego Ripy Iconologia.

Dobra osobiste – chronione prawem dobra o charakterze niemajątkowym przysługujące każdemu człowiekowi (osobie fizycznej) a także osobom prawnym. Kodeks cywilny nie zawiera definicji dóbr osobistych poprzestając na ich przykładowym wyliczeniu. Katalog dóbr osobistych jest katalogiem otwartym.

Prawo cywilne do dóbr osobistych człowieka zalicza (art. 23 kc):

Przedstawiciele nauki prawa są zgodni co do tego, że ścisłej i wyczerpującej definicji tych dóbr nie da się sformułować, gdyż konstrukcja prawna tych dóbr odwołuje się do wartości moralnych, które mogą być różne oceniane i które ulegają ciągłym zmianom [potrzebny przypis].

Daje się zauważyć, że pod wpływem orzecznictwa sądów i doktryny prawa lista dóbr osobistych jest stale poszerzana - wskazuje się takie dobra osobiste jak:

  • prawo do prywatności,
  • prawo do spokoju (wolność od strachu),
  • prawo do pozostawienia w spokoju,
  • prawo do kultu po osobie zmarłej.

W procesach sądowych najczęściej wskazywanymi dobrami osobistymi są dobre imię i godność człowieka, które to składają się na użyte w art. 23 KC pojęcie czci.

Zobacz też

Szablon:Ppraw

Szablon:Stub