Przejdź do zawartości

Parafia Trzech Świętych Hierarchów w Paryżu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez MalarzBOT (dyskusja | edycje) o 11:54, 31 sty 2010. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Parafia Trzech Świętych Hierarchów
ilustracja
Państwo

 brak flagi

brak państwa
Siedziba

{{{siedziba}}}

Adres

5, rue Pétel - 75015 Paris

Data powołania

1931

Wyznanie

Rosyjski Kościół Prawosławny

Kościół

{{{kościół}}}

{{{1. jednostka typ}}}

{{{1. jednostka nazwa}}}

{{{2. jednostka typ}}}

{{{2. jednostka nazwa}}}

{{{3. jednostka typ}}}

{{{3. jednostka nazwa}}}

{{{obiekt sakralny funkcja}}}

Cerkiew Trzech Świętych Hierarchów w Paryżu

Proboszcz

hieromnich Nestor (Sirotenko)

Wspomnienie liturgiczne

{{{dzień wspomnienia}}}

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|}
Mapa parafii
[[Plik:{{{mapa parafii}}}|240x240px|alt=Mapa parafii|]]
{{{opis mapy parafii}}}
Strona internetowa

Parafia Trzech Świętych Hierarchów w Paryżu - prawosławna parafia w jurysdykcji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w Paryżu, założona w 1931.

Parafia powstała z inicjatywy studentów Instytutu Teologicznego św. Sergiusza i powołanego przez nich 11 lutego 1925 Bractwa św. Focjusza. Bractwo postawiło sobie za cel propagowanie prawosławia w Europie Zachodniej[1]. W 1932 na spotkaniu w Monfort Bractwo wystosowało apel do wszystkich prawosławnych podlegających Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu o działania na rzecz odbudowy "zachodniego prawosławia" i organizacji na terenie Europy Zachodniej struktur, które w przyszłości mogłyby stać się podstawą dla autonomicznych Cerkwi prawosławnych w krajach zachodnich[2]. Jedną z nich miała być parafia w Paryżu. W 1928 księża związani z bractwem (wśród nich dwóch konwertytów narodowości francuskiej) zaczęli odprawiać nabożeństwa posługując się językiem francuskim i własnymi przekładami tekstów liturgicznych[2].

W 1930, kiedy egzarcha Eulogiusz (Gieorgijewski) przeszedł razem z podległą mu strukturą kościelną pod jurysdykcję patriarchy Konstantynopola, bractwo św. Focjusza zdecydowało się wypowiedzieć mu posłuszeństwo i wystąpić o powołanie parafii w jurysdykcji patriarchy Moskwy[3]. W 1931 stosowna prośba została pozytywnie rozpatrzona, jednak bractwo otrzymało polecenie skupienia się na rozwijaniu sieci parafii podległych Moskwie i zatrzymywaniu Rosjan żyjących we Francji w tej jurysdykcji, czasowo odsuwając na drugi plan pracę misyjną ukierunkowaną na Francuzów. W parafii doszło jednak do rozłamu: francuskojęzyczny kler i część wiernych poparła przejście pod jurysdykcję patriarchy Konstantynopola. Grupa ta przejęła lokal, w którym dotąd odbywały się nabożeństwa. W 1932 parafia przeniosła się do budynku przy ulicy Pétel 5, który został następnie zaadaptowany na cele kultu i do dziś pozostaje siedzibą parafii[3]. Obecnie w liturgii stosowany jest język cerkiewnosłowiański[4].