Przejdź do zawartości

Ostatni uniwersalny wspólny przodek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez MalarzBOT (dyskusja | edycje) o 12:49, 12 mar 2012. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Ostatni uniwersalny wspólny przodek mógł być podobny do niezwykle odpornej bakterii Deinococcus radiodurans

Ostatni uniwersalny wspólny przodek (ang. last universal common ancestor, LUCA), ostatni uniwersalny przodek (ang. last universal ancestor, LUA) – hipotetyczna istota żywa, która była ostatnim wspólnym przodkiem wszystkich żyjących obecnie na Ziemi żywych organizmów.

Statystyczny przodek

Określenie ostatni uniwersalny wspólny przodek nie może być rozumiane dosłownie, bo pojęcie to ma charakter statystyczny. Ewolucja biologiczna zajmuje się całymi populacjami, a nie pojedynczymi osobnikami. Nie należy oczekiwać, że taka istota istniała fizycznie. W praktyce nie było żadnego pojedynczego organizmu, od którego zaczęło się życie. Istniała za to cała populacja istot żywych, które stały się podstawą do późniejszej ewolucji[potrzebny przypis].

Ostatni uniwersalny przodek nie był z pewnością pierwszą istotą żywą, która zamieszkiwała naszą planetę, ale efektem trwającej od jakiegoś czasu ewolucji. Co więcej obok niego mogły istnieć zupełnie inne organizmy posiadające odmienne mechanizmy genetyczne, jednak tylko potomstwo uniwersalnego wspólnego przodka przetrwało do naszych czasów. Ziemia u swojego zarania była bardzo burzliwym miejscem. Większość z pierwszych form życia zapewne wymarła w tym okresie, a ewolucję bardziej złożonego życia na planecie zapoczątkowali zwycięzcy wyścigu o przetrwanie. Nie wiadomo, przez jaki czas potomstwo naszego uniwersalnego przodka konkurowało z innymi organizmami, jednak wszystkie one wymarły i nie pozostawiły żadnych śladów kopalnych.

Przodek w kominie

Komin geotermalny, w jakim mógł żyć ostatni uniwersalny wspólny przodek

Zgodnie z hipotezą przodek wszystkich obecnie żyjących organizmów był bezjądrowcem. Szacuje się, że organizm ten zamieszkiwał naszą planetę 3,5 mld lat temu. Struktura jego komórek przypominała współczesne bakterie, bo jego geny były zapisane w DNA, a ich transkrypcja opierała się na mRNA, tRNA oraz rybosomach.

W oparciu o badania kladystyczne ewolucjoniści doszli do wniosku, że pierwszy podział na odmienne gatunki wśród potomków ostatniego uniwersalnego przodka dotyczył bakterii ekstremofilnych żyjących w kominach geotermalnych, z rodzaju Archea. Jest bardzo prawdopodobne, że ta hipotetyczna istota żyła właśnie w takim środowisku. Podczas kolejnych katastrof jej potomkowie przetrwali na dnie oceanów i stali się zarzewiem późniejszej eksplozji życia na Ziemi.

Wirusy

 Osobny artykuł: Wirusy.

Wirusy, mimo że są najprostszymi formami życia na Ziemi, nie mają prawdopodobnie nic wspólnego z ostatnim wspólnym przodkiem. Według niektórych teorii powstały one jako pasożyty, żerujące na komórkach, przeobrażone ze zdegenerowanych organelli podobnych do riketsji, które zaczęły się samoistnie powielać. Wirusy nie zachowują się jak inne organizmy, bo nie są zdolne np. do metabolizmu, co skłania niektórych biologów do stwierdzenia, że nie są one żywe.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Douglas Theobald 29+ Evidences for Macroevolution: The Scientific Case for Common Descent