Przejdź do zawartości

G7 (grupa): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m Usunięcie odwołania do pliku G8meeting.jpg, ponieważ użytkownik Quadell skasował go z Commons.
Odojl (dyskusja | edycje)
m drobne redakcyjne
Linia 37: Linia 37:
|}
|}


'''G8''', ([[język angielski|ang.]] ''Group of Seven and Russia'', [[język niemiecki|niem.]] ''Sieben führende Industrieländer und Russland'') ''Grupa siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata i Rosji'' - to koalicja najbardziej wpływowych państw świata i [[Rosja|Rosji]]. W skład grupy wchodzą: [[Wielka Brytania]], [[Francja]], [[Niemcy]], [[Włochy]], [[Japonia]] i [[Stany Zjednoczone]] (G6, [[1975]]), [[Kanada]] (G7, [[1976]]) i [[Rosja]] ([[1998]]). Szczytowi G8 towarzyszy [[Unia Europejska]]. Przywódcy państw G8 spotykają się na corocznych szczytach gospodarczych i politycznych. Szczyty te są okazją do protestów organizowanych przez [[Ruch antyglobalistyczny|antyglobalistów]]. Lokalizacja szczytu zmienia się rotacyjnie według następującej kolejności: Francja, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Japonia, Włochy, Kanada, Rosja. Ostatni, [[33. szczyt G8]] odbył się w [[2007]] roku w [[Heiligendamm ]] w [[Niemcy|Niemczech]]. Obecnie G8 przewodzą Niemcy, które zastąpiły Rosję.
'''Grupa siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata i Rosji''', ([[język angielski|ang.]] ''Group of Seven and Russia'', [[język niemiecki|niem.]] ''Sieben führende Industrieländer und Russland''), ''G8'' - to koalicja najbardziej wpływowych państw świata i [[Rosja|Rosji]]. W skład grupy wchodzą: [[Wielka Brytania]], [[Francja]], [[Niemcy]], [[Włochy]], [[Japonia]] i [[Stany Zjednoczone]] (G6, [[1975]]), [[Kanada]] (G7, [[1976]]) i [[Rosja]] ([[1998]]). Szczytowi G8 towarzyszy [[Unia Europejska]]. Przywódcy państw G8 spotykają się na corocznych szczytach gospodarczych i politycznych. Szczyty te są okazją do protestów organizowanych przez [[Ruch antyglobalistyczny|antyglobalistów]]. Lokalizacja szczytu zmienia się rotacyjnie według następującej kolejności: Francja, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Japonia, Włochy, Kanada, Rosja. Ostatni, [[33. szczyt G8]] odbył się w [[2007]] roku w [[Heiligendamm ]] w [[Niemcy|Niemczech]]. Obecnie G8 przewodzą Niemcy, które zastąpiły Rosję.
{{main|33. szczyt G8}}
{{main|33. szczyt G8}}



Wersja z 10:52, 2 lip 2007

Skład grupy G8
Kraje tworzące G8
Kraje tworzące G8

 Francja
Prezydent Nicolas Sarkozy
 Japonia
Premier Shinzo Abe
 Kanada
Premier Stephen Harper
 Niemcy
Kanclerz Angela Merkel
 Rosja
Prezydent Władimir Putin
 Stany Zjednoczone
Prezydent George W. Bush
 Wielka Brytania
Premier Gordon Brown
 Włochy
Premier Romano Prodi

Dodatkowo
 Unia Europejska
Przewodniczący KE
José Manuel Durão Barroso

Grupa siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata i Rosji, (ang. Group of Seven and Russia, niem. Sieben führende Industrieländer und Russland), G8 - to koalicja najbardziej wpływowych państw świata i Rosji. W skład grupy wchodzą: Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia i Stany Zjednoczone (G6, 1975), Kanada (G7, 1976) i Rosja (1998). Szczytowi G8 towarzyszy Unia Europejska. Przywódcy państw G8 spotykają się na corocznych szczytach gospodarczych i politycznych. Szczyty te są okazją do protestów organizowanych przez antyglobalistów. Lokalizacja szczytu zmienia się rotacyjnie według następującej kolejności: Francja, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Japonia, Włochy, Kanada, Rosja. Ostatni, 33. szczyt G8 odbył się w 2007 roku w Heiligendamm w Niemczech. Obecnie G8 przewodzą Niemcy, które zastąpiły Rosję.

 Osobny artykuł: 33. szczyt G8.

Przyjmuje się, że w skład G8 wchodzą państwa najbogatsze, co nie jest ścisłe, ponieważ nie włączono np. Chin - czwartej potęgi gospodarczej świata, a włączono Rosję.

Należy jednocześnie wspomnieć, że G8 nie jest organizacją międzynarodową a tylko grupą państw spotykających się na szczytach gospodarczo-ekonomicznych - to z tego względu, iż nie posiada chociażby swoich stałych organów.

Charakterystyka

To jedyna w swoim rodzaju instytucja kontrolowana przez osiem osób. Kraje wchodzące w skład grupy G8 stanowią zaledwie 14% ludności świata, ale dysponują jednocześnie 65% bogactwa świata. Mając pieniądze, kraje te mogą wywierać znaczący wpływ na gospodarkę i politykę światową. Grupa G8 wyznacza kierunek polityki takich instytucji globalnych, jak Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) i Światowa Organizacja Handlu (WTO).

Grupa rozpoczęła swoją działalność w gronie 6 krajów. Później została rozszerzona do 7 i w końcu 8 krajów. Spotkania grupy odbywają się nieprzerwanie od 1975 r. Ta instytucja stała się centralnym forum globalnych rządów i globalnej polityki gospodarczej.

Protesty i krytyka G8

W ostatnich latach przy okazji szczytów G8 odbywają się protesty społeczne. Po raz pierwszy protesty na dużą skalę odbyły się w Genui w 2001 roku, kiedy jeden z demonstrantów, działacz anarchistyczny Carlo Giuliani, został zastrzelony przez policjanta. Duże protesty także odbyły się podczas szczytu G8 w 2005 roku w Szkocji.

Jednym z argumentów wysuwanych przez krytyków G8 jest jej niedemokratyczność. Grupa nie jest odpowiedzialna przed żadną międzynarodową organizacją i nie posiada formalnego statutu. Grupa, zdaniem krytyków, podejmuje jednostronnie decyzje, które mają globalne skutki dla wszystkich. Pozostała krytyka dotyczy odpowiedzialności za problemy związane z globalizacją ekonomiczną - biedę krajów globalnego Południa przez kraje Północy, które są zdaniem krytyków, odpowiedzialne za biedę i kryzys zadłużenia krajów południa, problemy ekologiczne, koncentrację kapitału w rękach korporacji i pojedynczych osób, etc.


Szablon:Polityka stub