Przejdź do zawartości

Kamienie na szaniec (książka Aleksandra Kamińskiego): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Linia 20: Linia 20:
*[[Akcja pod Arsenałem (film)|film "Akcja pod Arsenałem"]]
*[[Akcja pod Arsenałem (film)|film "Akcja pod Arsenałem"]]
*[[Szare Szeregi]]
*[[Szare Szeregi]]

*[[www.gameplayer.za.pl]]


[[Kategoria:Harcerstwo]]
[[Kategoria:Harcerstwo]]

Wersja z 10:46, 7 maj 2007

Plik:Knsz bt.jpg
A. Kamiński "Kamienie na szaniec" 1943

Kamienie na szaniec - tytuł książki Aleksandra Kamińskiego, opartej na autentycznych wydarzeniach z okresu okupacji niemieckiej Warszawy podczas II wojny światowej. Książka w sposób beletrystyczny opisuje autentyczne historie z działań podziemnej działalności harcerskiej Szarych Szeregów.

Szablon:Spoiler Grupa przyjaciół (której autor nadał fikcyjną nazwę Buki), harcerzy 23 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej "Pomarańczarnia", wśród nich Alek (w pierwszym podziemnym wydaniu dla zachowania tajemnicy konspiracji jako Wojtek), Zośka i Rudy (w pierwszym podziemnym wydaniu jako Czarny), kończy maturą Liceum im. Stefana Batorego w 1939 roku. Mają piękne młodzieńcze plany, stają jednak wobec przerażającej wojennej rzeczywistości.

Aleksander Kamiński bardzo sugestywnie kreśli obraz charakteru każdego z głównych bohaterów, poznajemy ich pasje, cechy charakteru oraz rodzinne domy. To one razem z harcerską szkołą życia nie pozwalają być im obojętne wobec okrutnej okupacji niemieckiej. Początkowo aktywnie uczestniczą w akcjach Małego Sabotażu, z czasem przechodzą do walki z bronią w ręku w ramach Grup Szturmowych i tam obejmują dowództwo.

Plik:Alek knsz.jpg
Alek pod pomnikiem Kopernika rys. Stanisława Kunstettera z I wydania "Kamieni na Szaniec"

Szybko dojrzewają wśród dramatycznych zdarzeń okupacyjnej codzienności, nie wyrzekając się jednak uroków i marzeń młodości. W świecie w którym na każdym kroku upadają wszelkie wartości wiedzą, że przyjdzie im zapłacić najwyższą cenę za wierność, lojalność i wiarę w sens walki zbrojnej.

Niespodziewanie wróg uderza, aresztując Janka Bytnara "Rudego". "Zośka" podejmuje szybką decyzję - trzeba odbić przyjaciela. Tak dochodzi do najsłynniejszej, brawurowej akcji Szarych Szeregów - Akcji pod Arsenałem.

Autor mówi o swojej książce, że jest to: Opowieść o wspaniałych ideałach braterstwa i służby, o ludziach, którzy potrafią pięknie umierać i pięknie żyć. Tytuł nawiązuje do wiersza Juliusza Słowackiego "Testament mój".

Książka "Kamienie na szaniec" weszła do kanonu lektur szkolnych.

Zobacz też