Przejdź do zawartości

Federalna Republika Jugosławii: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m Wycofano edycje użytkownika Masti (dyskusja). Autor przywróconej wersji to 83.8.112.52.
Znacznik: Wycofanie zmian
→‎Historia: usunięto nieprawdziwy i nieuźródłowiony fragment
Linia 106: Linia 106:
'''1990 r.''' – we wszystkich sześciu republikach Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii odbyły się wolne wybory. W [[Słowenia|Słowenii]], [[Chorwacja|Chorwacji]], [[Macedonia|Macedonii]] oraz [[Bośnia i Hercegowina|Bośni i Hercegowinie]] zwyciężyły partie narodowe.
'''1990 r.''' – we wszystkich sześciu republikach Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii odbyły się wolne wybory. W [[Słowenia|Słowenii]], [[Chorwacja|Chorwacji]], [[Macedonia|Macedonii]] oraz [[Bośnia i Hercegowina|Bośni i Hercegowinie]] zwyciężyły partie narodowe.


'''25 czerwca 1991 r.''' – [[Słowenia]] i [[Chorwacja]] proklamowały [[niepodległość]] i wystąpienie z [[Federacja|federacji]] co dało początek wojnie domowej. Doszło do walk armii jugosłowiańskiej (zdominowana przez [[Serbowie|Serbów]]) i serbskich ochotników z oddziałami słoweńskimi i chorwackimi. Walki serbsko-słoweńskie ustały po kilku dniach, serbsko-chorwackie toczyły się do końca roku.
'''25 czerwca 1991 r.''' – [[Słowenia]] i [[Chorwacja]] proklamowały [[niepodległość]] i wystąpienie z [[Federacja|federacji]] co dało początek wojnie domowej. Doszło do walk armii jugosłowiańskiej z oddziałami słoweńskimi i chorwackimi. Walki serbsko-słoweńskie ustały po kilku dniach, serbsko-chorwackie toczyły się do końca roku.


'''8 września 1991 r.''' – [[niepodległość]] ogłosiła [[Macedonia]].
'''8 września 1991 r.''' – [[niepodległość]] ogłosiła [[Macedonia]].

Wersja z 16:27, 29 sie 2018

{{{nazwa}}}
Herb Flaga
herb Serbia i Czarnogóry flaga Serbii i Czarnogóry
Hymn: Hej, Sloveni
[[Plik:{{{hymn audio}}}|200px]]
Stolica

Belgrad

Powierzchnia

102 350

Populacja
• liczba ludności


10 659 979
(2002)

Domena internetowa

.yu

Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|}
Podział Jugosławii na republiki i autonomiczne prowincje

Federalna Republika Jugosławii (Савезна Република ЈугославијаSavezna Republika Jugoslavija) – nazwa państwa powstałego po rozpadzie w latach 1991-1992 Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, będącego federacją dwóch republik – Serbii i Czarnogóry. Państwo to istniało do 2003 roku.

Dane geograficzne

Historia

1980 r. – śmierć marszałka Josipa Broza Tity, dyktatora Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii.

1980–1990 r. – po śmierci marszałka Tity odżyły – tłumione wcześniej – antagonizmy narodowościowe.

1989 r.Slobodan Milošević został prezydentem Serbii. Po jego dojściu do władzy najbardziej widocznym zjawiskiem w życiu politycznym Jugosławii stał się serbski nacjonalizm. Jego przejawem było m.in. zniesienie w 1990 r. autonomii Wojwodiny (z liczną mniejszością węgierską) i Kosowa, zamieszkanego głównie przez Albańczyków.

1990 r. – we wszystkich sześciu republikach Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii odbyły się wolne wybory. W Słowenii, Chorwacji, Macedonii oraz Bośni i Hercegowinie zwyciężyły partie narodowe.

25 czerwca 1991 r.Słowenia i Chorwacja proklamowały niepodległość i wystąpienie z federacji co dało początek wojnie domowej. Doszło do walk armii jugosłowiańskiej z oddziałami słoweńskimi i chorwackimi. Walki serbsko-słoweńskie ustały po kilku dniach, serbsko-chorwackie toczyły się do końca roku.

8 września 1991 r.niepodległość ogłosiła Macedonia.

3 stycznia 1992 r. – władze Serbii i Czarnogóry proklamowały powstanie tzw. trzeciej Jugosławii. Serbowie zgłaszają pretensje terytorialne wobec sąsiadów.

5 kwietnia 1992 r.niepodległość ogłosiła Bośnia i Hercegowina. Rozpad Jugosławii stał się faktem.

27 kwietnia 1992 r. – formalne powstanie Federalnej Republiki Jugosławii, obejmującej tylko Serbię i Czarnogórę.

1999 r. – w zamieszkanym przez Albańczyków Kosowie doszło do walk serbskich sił zbrojnych z albańskim separatystami z UÇK. Serbia stała się celem nalotów sił NATO.

24 marca 1999 r. – początek natowskiej operacji lotniczej „Allied Force” nad Jugosławią. W efekcie bombardowań doszło do przejęcia kontroli nad Kosowem przez międzynarodowe siły pokojowe. Nastąpiło wycofanie się oddziałów serbskich z Kosowa i utworzono w nim międzynarodowy protektorat. W wyniku nalotów zginęło ok. 2 tys. mieszkańców Jugosławii, a kolejne kilkaset tysięcy musiało opuścić swoje domostwa[potrzebny przypis].

24 września 2000 r. – zwycięstwo w wyborach prezydenckich kandydata opozycji, Vojislava Koštunicy. Utrata władzy przez Slobodana Miloševicia.

2001 r. – aresztowanie Slobodana Miloševicia, a następnie jego ekstradycja do Hagi, w zamian za wielomilionowe wsparcie dla zrujnowanej wojnami i nalotami NATO Serbii.

4 lutego 2003 r.Federalna Republika Jugosławii została rozwiązana, a w jej miejscu powstało państwo związkowe nazwane Serbią i Czarnogórą.

11 marca 2006 r. – w więzieniu w Hadze w wieku 64 lat umiera były prezydent Jugosławii – Slobodan Milošević.

3 czerwca 2006 r. – proklamowanie niepodległości przez Czarnogórę. Po referendum Serbia i Czarnogóra stały się oddzielnymi państwami.

Zobacz też