Przejdź do zawartości

Hans Arp: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m MalarzBOT: regeneracja szablonu {{Artysta infobox}}
Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje)
m Dodaję nagłówek przed Szablon:Przypisy
Linia 37: Linia 37:
Hans Arp był wujem [[austria]]ckiego piosenkarza [[Udo Jürgens]]a.
Hans Arp był wujem [[austria]]ckiego piosenkarza [[Udo Jürgens]]a.


== Przypisy ==
{{Przypisy}}
{{Przypisy}}



Wersja z 00:46, 16 sty 2018

Hans Arp
Ilustracja
Hans Arp (1926)
Data i miejsce urodzenia

16 września 1887
Strasburg

Data i miejsce śmierci

7 czerwca 1966
Bazylea

Narodowość

niemiecka

Dziedzina sztuki

rzeźba, malarstwo, liryka

Epoka

dadaizm, surrealizm, abstrakcjonizm

Odznaczenia
Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Oficer Orderu Sztuki i Literatury (Francja) Krzyż Wielkiego Oficera Orderu Zasługi RFN

Hans (Jean) Arp (ur. 16 września 1887 w Strasburgu, zm. 7 czerwca 1966 w Bazylei)[1]francuski malarz, grafik, rzeźbiarz i poeta pochodzenia niemieckiego. Jego twórczość należy do nurtu abstrakcji organicznej – tworzył abstrakcyjne rzeźby o zaokrąglonych kształtach i wygładzonych powierzchniach. Przyczynił się do powstania dadaizmu. W latach 1926-1930 uczestniczył w grupie surrealistów.

Zarys biografii

Rzeźba Pastor de Nubes (Pasterz obłoków), 1953, Ciudad Universitaria w Caracas

W 1904 w Paryżu po raz pierwszy opublikował swoje poezje[1]. W latach 1905-1907 studiował w Weimarze, a w 1908 uczęszczał także do paryskiej Académie Julian. Rok później przeniósł się do Szwajcarii, gdzie w 1911 założył grupę artystyczną. Poznał Roberta Delaunay i Wasilija Kandinskijego, potem także, po powrocie do Paryża, Guillaume'a Apollinaire'a, Amedea Modiglianiego i Pabla Picassa. W 1915 – uciekając przed wydarzeniami I wojny światowej – zamieszkał w Zurychu, gdzie rok później Hugo Ball otworzył Cabaret Voltaire i rozkwitł ruch dadaizmu. Arp wówczas stworzył swoje pierwsze kompozycje abstrakcyjne. Współpracował z takimi czasopismami jak „Merz”, „Mécano”, „De Stijl” i „La Révolution surréaliste”. W 1925 w Galerie Pierre w Paryżu po raz pierwszy wystawiał razem z surrealistami[1]. W 1931 stowarzyszył się z innymi abstrakcjonistami w grupę Abstraction-Création. W 1954 otrzymał nagrodę na Biennale w Wenecji. W Polsce jego prace można oglądać w łódzkim Muzeum Sztuki.

Rodzina

Pierwszą żoną artysty była szwajcarska malarka i rzeźbiarka – Sophie Taeuber-Arp, która zmarła w 1943. Później jego długoletnią partnerką była Marguerite Hagenbach, którą poślubił w 1959.

Hans Arp był wujem austriackiego piosenkarza Udo Jürgensa.

Przypisy

Linki zewnętrzne