Przejdź do zawartości

Brokat (tkanina): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
ArthurBot (dyskusja | edycje)
m r2.6.3) (Robot dodał hr:Brokat
Dinamik-bot (dyskusja | edycje)
m r2.6.5) (robot dodaje: sl:Brokat
Linia 30: Linia 30:
[[ru:Парча]]
[[ru:Парча]]
[[sk:Brokát]]
[[sk:Brokát]]
[[sl:Brokat]]
[[sh:Brokat]]
[[sh:Brokat]]
[[fi:Brokadi]]
[[fi:Brokadi]]

Wersja z 15:18, 28 sty 2012

Jedwabny brokat francuski, tzw. tkanina lyońska, 1760 - 1770 r.

Brokat (niem Brokat, wł. brocatto - przeszywać, haftować) – gruba tkanina z wypukłym, wzorzystym wzorem, przetykana złotą lub srebrną nicią, jedwabna lub z dużą zawartością jedwabiu. Obecnie stosowana bardzo rzadko, głównie na kapy, obicia, zasłony lub szaty liturgiczne.

Barokowy ornat skrzypcowy (1748 r.) wykonany z grubego francuskiego brokatu wzorzystego na złotym śnie. Preteksta z tejże samej tkaniny - zawiera jednak znaczny dodatek nici złotych. Parament z kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Racławicach

Brokat na ubrania był używany od VIII do XVII wieku, brokatowe szaty świadczyły o wyjątkowym bogactwie noszącej je osoby. Pierwsze wytwórnie brokatu znajdowały się w Bizancjum, tkanina była produkowana głównie na potrzeby dworu cesarskiego. W wiekach XIII-XV produkcja przeniosła się do Włoch, zaś od wieku XVI dominować zaczęły tkalnie francuskie, głównie z Lyonu. W połowie XVII wieku, za czasów panowania Ludwika XIV i rządów ministra Colberta, ośrodek ten stał się monopolistą w produkcji brokatu. Pełen przepychu dwór Ludwika XIV i sam król był głównym kreatorem mody na brokatowe suknie, kaftany, kamizelki. Po objęciu władzy przez Ludwika XV, wraz ze zmianą upodobań francuskiego dworu, moda na brokat zaczęła zanikać.

Odmiany:

Bibliografia

  • Maguelonne Toussaint-Samat, Historia stroju, Warszawa 2002, Wydawnictwo WAB, ISBN 83-87021-70-9