Przejdź do zawartości

Peronizm: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
lit.
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
'''Peronizm''', nazwa systemu politycznego zbudowanego przez [[Juan Perón|Juana Perona]] w [[Argentyna|Argentynie]] w połowie [[XX]] wieku. Jedna z odmian [[korporacjonizm]]u, nazywana także ''justycjalizmem''
'''Peronizm''', nazwa systemu politycznego zbudowanego przez [[Juan Perón|Juana Perona]] w [[Argentyna|Argentynie]] w połowie [[XX]] wieku. Jedna z odmian [[korporacjonizm]]u, nazywana także ''justycjalizmem''


''Peronizm'' bywa porównywany z innymi populistycznymi prawicowymi doktrynami politycznymi z tego okresu, w tym nawet z [[faszyzm]]em. Peron podjął próbę zaadaptowania różnych pomysłów politycznych (także o wyraźnym odcieniu lewicowym) do realiów Ameryki Południowej, jednak punkty jego programu w wielu miejscach sobie przeczyły i w praktyce okazał się niemożliwy do zrealizowania. Po objęciu w [[1946]] urzędu prezydenta Argentyny, Peron uczynił z ''peronizmu'' ustrojową podstawę rozwoju kraju. Wprowadził szeroki program osłon socjalnych (którego symbolem stała się jego żona [[Eva Perón|Evita]]), co przyczyniło się do ruiny finansów państwa i upadku samego Perona.
''Peronizm'' bywa porównywany z innymi populistycznymi doktrynami politycznymi z tego okresu, w tym nawet z [[faszyzm]]em. Peron podjął próbę zaadaptowania różnych pomysłów politycznych (także o wyraźnym odcieniu lewicowym) do realiów Ameryki Południowej, jednak punkty jego programu w wielu miejscach sobie przeczyły i w praktyce okazał się niemożliwy do zrealizowania. Po objęciu w [[1946]] urzędu prezydenta Argentyny, Peron uczynił z ''peronizmu'' ustrojową podstawę rozwoju kraju. Wprowadził szeroki program osłon socjalnych (którego symbolem stała się jego żona [[Eva Perón|Evita]]), co przyczyniło się do ruiny finansów państwa i upadku samego Perona.


== Założenia peronizmu ==
== Założenia peronizmu ==
Linia 12: Linia 12:
* silny sektor państwowy w gospodarce
* silny sektor państwowy w gospodarce
* wiodąca rola związków zawodowych, wojska i klasy średniej
* wiodąca rola związków zawodowych, wojska i klasy średniej


Nurty faszystowski i faszyzujące zwykło się błędnie określać jako skrajnie prawicowe. Istotą tych systemów jest kartelizm i korporacjonizm, odrzucane przez przedstawicieli prawicy. Ingerencja w gospodarkę, zaplecze socjalne i "sprawiedliwość społeczna" są także typowe dla faszyzmu, nazizmu, peronizmu, tak jak dla komunizmu, trockizmu. Żadnego z tych pomysłów nie zostałby poparty przez Konserwatystów, Konserwatywnych-liberałów.

Błąd bierze się z postawienia faszyzmu w opozycji do komunizmu. Od strony ideologicznej istotnie zachodzą pewne różnice, będące jedynie fasadą. W przypadku peronizmu nawet nie widać tejże fasady, gdyż jest tu bezpośrednie odwołanie do robotników.

Nazywanie więc peronizmu nurtem prawicowym jest bezzasadne i fałszujące rzeczywistość.

==Zobacz też==
==Zobacz też==
*[[Argentyna w okresie peronizmu]]
*[[Argentyna w okresie peronizmu]]

Wersja z 04:12, 11 lut 2009

Peronizm, nazwa systemu politycznego zbudowanego przez Juana Perona w Argentynie w połowie XX wieku. Jedna z odmian korporacjonizmu, nazywana także justycjalizmem

Peronizm bywa porównywany z innymi populistycznymi doktrynami politycznymi z tego okresu, w tym nawet z faszyzmem. Peron podjął próbę zaadaptowania różnych pomysłów politycznych (także o wyraźnym odcieniu lewicowym) do realiów Ameryki Południowej, jednak punkty jego programu w wielu miejscach sobie przeczyły i w praktyce okazał się niemożliwy do zrealizowania. Po objęciu w 1946 urzędu prezydenta Argentyny, Peron uczynił z peronizmu ustrojową podstawę rozwoju kraju. Wprowadził szeroki program osłon socjalnych (którego symbolem stała się jego żona Evita), co przyczyniło się do ruiny finansów państwa i upadku samego Perona.

Założenia peronizmu

Zobacz też