Przejdź do zawartości

Sucha masa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
 
Funkcja sugerowania ilustracji: dodana 1 ilustracja.
Znaczniki: VisualEditor Z urządzenia mobilnego Z wersji mobilnej (przeglądarkowej) Zaawansowana edycja mobilna Zadanie nowicjusza Zasugerowano edycję: dodanie ilustracji
 
(Nie pokazano 27 wersji utworzonych przez 15 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{dopracować|źródła=2022-06}}
Pojęcie uwzględniające mase danej substancji po całkowitum odparowaniu wody.
[[Plik:Bestimmung der Trockenmasse.jpg|mały|Sucha masa sieczki kukurydzianej]]
'''Sucha masa''' – pozostałość pewnego produktu po usunięciu z niego [[woda|wody]] poprzez wykorzystanie do tego różnych procesów technologicznych, fizycznych i chemicznych.

Pojęcie to jest umowne, gdyż przy typowym oznaczaniu suchej substancji poprzez [[suszenie]], usunięte zostają wraz z [[woda|wodą]] również inne substancje, będące substancjami lotnymi ([[alkohole]], [[estry]], [[kwasy]] itp.), a związki wrażliwe na podwyższoną temperaturę zostają rozłożone do związków prostych. Ponadto woda nie jest usuwana w całości.

Przy badaniach [[Biochemia|biochemicznych]] przyjmuje się, że zawartość suchej masy i wody wzajemnie się uzupełniają, dlatego we wszelkich rodzajach analiz stosuje się dwa pojęcia odnoszące się do suchej substancji, a mianowicie:
* sucha substancja całkowita – czyli masa otrzymana przez proste suszenie analizowanego preparatu
* sucha substancja rozpuszczalna w wodzie – czyli masa uzyskana przez płukanie preparatu w wodzie, filtrację i suszenie klarownego [[ekstrakt]]u.

[[Kategoria:Chemia analityczna]]

Aktualna wersja na dzień 11:56, 11 lut 2024

Sucha masa sieczki kukurydzianej

Sucha masa – pozostałość pewnego produktu po usunięciu z niego wody poprzez wykorzystanie do tego różnych procesów technologicznych, fizycznych i chemicznych.

Pojęcie to jest umowne, gdyż przy typowym oznaczaniu suchej substancji poprzez suszenie, usunięte zostają wraz z wodą również inne substancje, będące substancjami lotnymi (alkohole, estry, kwasy itp.), a związki wrażliwe na podwyższoną temperaturę zostają rozłożone do związków prostych. Ponadto woda nie jest usuwana w całości.

Przy badaniach biochemicznych przyjmuje się, że zawartość suchej masy i wody wzajemnie się uzupełniają, dlatego we wszelkich rodzajach analiz stosuje się dwa pojęcia odnoszące się do suchej substancji, a mianowicie:

  • sucha substancja całkowita – czyli masa otrzymana przez proste suszenie analizowanego preparatu
  • sucha substancja rozpuszczalna w wodzie – czyli masa uzyskana przez płukanie preparatu w wodzie, filtrację i suszenie klarownego ekstraktu.