Wikipedysta:Wulfstan/Wikisłownik Wulfstana

Mały Tendencyjny Słownik Wikipedii

edytuj

Osoba obdarzona dodatkowymi guzikami. Obiekt zawiści ze strony przesadnie egalitarnych demokratów. Adminowanie zdaje się być funkcją sakralną, gdyż wiąże się z powołaniem dożywotnim ze względu na brak możliwości zdjęcia ze stanowiska. Pociechą adminów jest fakt, że mogą się żenić i nie ślubować ubóstwa.

Biurokrata

edytuj

Nieszczęsna tożsamość, która obciąża niektórych wikipedystów, a wynikająca tylko i wyłącznie z tego, że ktoś musi nacisnąć myszkę nadając uprawnienia administratorom. W przyszłości, opracowanie doskonałych metod głosowania może zniszczyć potrzebę istnienia biurokratów. Ale nie nastąpi to wcześniej, niż opracowanie tak doskonałych metod edukacji, które sprawią, że ministerstwo edukacji narodowej przestanie być potrzebne.

Brudnopis

edytuj

Przestrzeń szaleństw pod okiem ogólnej pobłażliwości. Jak każda niedopowiedziana i nieskodyfikowana wolność bywa źródłem napięć. W przeciwieństwie do klasycznego brudnopisu gdzie szkicuje się to, co zaraz zniknie, w Brudnopisie Wiki zapisuje się często to, co ma zostać utrwalone.

Edycja

edytuj

Kliknięcie „zapisz” po zmianie przynajmniej jednego znaku w dowolnej przestrzeni Wikipedii. Posiadana ilość edycji jest traktowana z najwyższą czcią i czołobitnym poważaniem, bez względu czy dotyczą poprawek przecinków w brudnopisie, czy wlewania olbrzymich artykułów na medal napisanych wcześniej na boku. W końcu liczy się kliknięcie.

en.wikipedia

edytuj

Fetysz polskich wikipedystów. Piękny, bo duży – duży, bo piękny. Jak każdy fetysz pociąga bezkrytycznie, więc wiele artykułów jest z niego przepisywanych nie bacząc, czy mądre są, czy głupie. Ale kto kocha, nie liczy!

Kawiarenka

edytuj

Przestrzeń, gdzie każdy może o coś pić do każdego.

Kwiecień

edytuj

Wikizjawa. Do czasu jego zjawienia sądzono, że nieencyklopedyczne mogą być tylko hasła. Jedyny jak dotąd przykład, że wikipedysta również może być nieencyklopedyczny.

Głosowanie

edytuj

Jedyny moment w życiu wikipedysty, w którym może się wypowiedzieć na tematy nie związane z wiedzą. W związku z tym głosowania skupiają wszystkie emocje nagromadzone podczas edycji podlegających NPOV. Z zasady wyniki głosowań są na Wikipedii nieważne, gdyż polegają na interpretacji co jest głosem, a co nim nie jest. Zob. SDU, PUA.

Google

edytuj

Ponoć to, czego nie ma w Google'u, nie istnieje. Google zatem stanowi ostateczną wyrocznię Wikipedii, zarówno w kwestii ctrl+c/v, czyli nadużywania praw autorskich, jak również w kwestiach istnienia bądź nie istnienia danych osób lub pojęć (patrz SDU). Generalnie Wikipedia opisuje wyłącznie fenomeny znane Googlowi, w zamian za co Google pozycjonuje Wikipedię wśród swych pierwszych wyników wyszukiwania.

Są dwa rodzaje: dla wikipedysty i dla artykułu. Skrajnie różne. Jeśli dotyczy wikipedysty, nazywa się gwiazdą i jest najmniej poważaną nagrodą, ustanowioną tylko dlatego, ze inne wersje wiki tak mają (zob. en.wikipedia). Przyznawana każdemu za wszystko przez każdego. Niektórzy wręcz zastrzegają sobie, że tak nisko cenionego wyróżnienia sobie nie życzą. Jeśli natomiast medal dotyczy artykułu, stanowi najwyższy wyraz retorycznego przebrnięcia przez najbardziej roszczeniowe postacie czytelników. Nie do osiągnięcia dla artykułów o tematyce chrześcijańskiej.

Zasadniczy moment zwrotny w życiu artykułu. Następuje zazwyczaj po mniej lub dłużej trwałych kłótniach. Od chwili nastania NPOV dany artykuł przestaje kogokolwiek obchodzić. I jest to powodem do ogólnej radości.

Original Research

edytuj

W skrócie OR. Poważny zarzut, stawiany wówczas, gdy jakiś wikipedysta napisze coś, o czym drugi wikipedysta nie miał najmniejszego pojęcia.

Pacynka

edytuj

Alter Ego anonimowych frustratów. Postrach zarazem prawych wikipedystów, którzy lubią się łudzić, że dany nick ma stałe cechy antropologiczne, z niezmiennym i namacalnym ciałem włącznie. Stąd poniekąd bogobojny stosunek do botów. A także do niektórych wikipedystek, choć z innych nieco powodów.

Poczekalnia SdU

edytuj

Jak sama nazwa wskazuje, jest to poczekalnia. Tyle, że nie wiadomo, co ma wspólnego z SDU. W tej poczekalni umieszczane są chwilowo głosy, które - później, czasami wiele później - będą koronnymi argumentami przeciw kandydatom startującym w PUA, stąd jawiący się postulat, by raczej nazwać to Poczekalnią PUA.

Przestrzeń zbiorowej histerii, która pozwala rozładować wszelkie skumulowane emocje. Dzięki niej wszędzie indziej można już zachować spokój i wikilove. Jest to głosowanie nad tym, dlaczego kilka osób, wbrew wszystkim innym może wzbronić jednej osobie pomagać całości. Stanowi bardzo ważny element scalający tzw. społeczność – jest wyrazem dużego faux pas nie wzięcie udziału w głosowaniu, choćby głosząc wszem i wobec dlaczego wstrzymuje się od oddania głosu.

Wielki konkurent. Zarazem istotny punkt odniesienia we wszystkich kontrowersjach. Z jednej strony poniżany w wielu opiniach, jako przegrywający i bez szans, z drugiej strony wywyższany w odwołaniach, rozstrzygający w sytuacjach kontrowersji (zob. SDU).

Revert

edytuj

Mały SDU, czyli Edycja do usunięcia. Na ogół pierwszy etap wojny edycyjnej, czyli stara dobra porządnie wyboista droga do NPOV i medalu.

Walka wszystkich na jednego, czasem w trochę innych proporcjach. Wielka populistyczna arena służąca do ratowania tak wybitnych obiektów encyklopedii jak Pokemony, piłkarze IV ligi, początkujący poeci z kserowanymi tomikami...

Śmiało edytuj

edytuj

Radosny chwyt propagandowy, mający na celu stworzenie u nowych wikipedystów przekonania o idealnej równości w dostępie do edytowania. Zrozumiały jedynie w kontekście niedopowiedzianego dalszego brzmienia: "... a ja już Cię śmiało zrevertuję".

Tawbot

edytuj

Jedna z dozwolonych form pacynek. Coś na kształt Sexy Lola Automatic, tyle, że nie sexy i nie Lola. Wraz z kolegami (tscabot i inni) przetwarza zewnętrzne bazy danych w taki sposób, by uniemożliwić ich autorom dochodzenia praw autorskich.

Wikilove

edytuj

Zasadnicze pojęcie etyki wikipedysty. Tym się różni od etyki augustiańskiej vel owsiakowej, że nie można powiedzieć wikilowuj i edytuj co chcesz.