Unia Eurazjatycka lub Unia Euroazjatycka (EAU) – proponowana gospodarcza i polityczna unia Rosji, Kazachstanu, Białorusi, Kirgistanu i Tadżykistanu[1]. Idea wzorowana na Unii Europejskiej miałaby być częściowo oparta na już istniejących (lub proponowanych) kilku formach współpracy, m.in.: Euroazjatyckiej Wspólnocie Gospodarczej, Unii Celnej Białorusi, Kazachstanu i Rosji, Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, Wspólnocie Niepodległych Państw, Związku Rosji i Białorusi, Unii Europejsko-Azjatyckiej(inne języki).

Unia Eurazjatycka
Евразийский Союз (ros.)
Jewrazijskij Sojuz
Еуразиялық Одақ (kaz.)
Eurazijalyq Odaq
Еўразійскі Саюз (biał.)
Eurazijski Sajuz
Mapa
Siedziba

Moskwa

Członkowie

5

Pierwszy pomysł utworzenia Unii Eurazjatyckiej zaproponowany został przez prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa podczas jego przemówienia w Moskwie w 1994 r. W październiku 2011 r. idea powróciła w formie skonkretyzowanych planów Władimira Putina. W 2013 roku liderzy polityczni Białorusi i Kazachstanu oświadczyli, że nie mają zamiarów tworzenia Unii Euroazjatyckiej[2][3][4][5].

Działania

edytuj

Jednym z pierwszych kroków do utworzenia pełnej unii jest Eurazjatycka Przestrzeń Gospodarcza (lub Eurazjatycki Obszar Gospodarczy). Układ o EaPG wszedł w życie 1 stycznia 2012 r., 29 maja 2014 roku utworzono Euroazjatycką Unię Gospodarczą.

Struktury

edytuj

Głównym organem EAU miałaby być Komisja Eurazjatycka wzorowana na Komisji Europejskiej. Siedzibą KEA byłaby Moskwa.

Zobacz też

edytuj

Przypisy

edytuj