Inwazja Rosji na Ukrainę: Różnice pomiędzy wersjami

[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
drobne techniczne
Ziemowit (dyskusja | edycje)
Wycięty fragment jest wymowny ale jest spekulacją polityczną, nigdzie nie udokumentowaną jednoznacznie. My to rozumiemy, ale niektórzy ludzie mogą żywić przekonanie, że były jednak pewne powody. Inni będą wierzyć stronie rosyjskiej na podstawie tego wpisu.
Linia 30:
Rosja zaczęła gromadzić swoje wojska wzdłuż granicy z Ukrainą na przełomie października i listopada 2021. W lutym 2022 przeprowadzone zostały ćwiczenia wojskowe na [[Białoruś|Białorusi]] wspólne z siłami zbrojnymi tego kraju, po których wojska rosyjskie nie wróciły już do Rosji.
 
17 lutego w rejonie frontu z separatystycznymi republikami, [[Ługańska Republika Ludowa|Ługańską]] i [[Doniecka Republika Ludowa|Doniecką]], zaczęły nasilać się ostrzały, o które Rosja oskarżała Ukraińców. Następnie Rosja wysunęła oskarżenia: pod adresem Ukraińców – o „ludobójstwo”, a pod adresem Zachodu – o „zachęcanie Kijowa do agresji militarnej”. 21 lutego Rosja uznała niepodległość „republik”, które 23 lutego zwróciły się o pomoc w odparciu „agresji”.
 
24 lutego o godzinie 4:00 czasu polskiego (5:00 czasu wschodnioeuropejskiego) wojska zgromadzone wzdłuż granic Ukrainy ruszyły do natarcia<ref>Bezpośrednio po przemówieniu Putina o 5:00 czasu wschodnioeuropejskiego (4:00 czasu polskiego) rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę.</ref>. Pierwsze dni konfliktu nie przyniosły Rosjanom spektakularnych sukcesów, za to w ogromnym stopniu zjednoczyły Ukraińców w oporze przeciw najeźdźcom<ref name="mis" /><ref name="ine" />, natomiast opinię publiczną większości państw świata włączając w to rządy i organizacje międzynarodowe, w proteście przeciw inwazji. Wobec Rosji zostały wdrożone znaczące [[sankcje gospodarcze]] (a oprócz nich także działania symboliczne, m.in. wykluczenie rosyjskich reprezentacji z ważnych sportowych imprez międzynarodowych), natomiast Ukraina otrzymała pomoc, włączając w to zarówno [[Pomoc humanitarna|wsparcie humanitarne]], jak i wojskowe od między innymi [[Polska|Polski]] i [[Niemcy|Niemiec]]<ref>,,[...]. Następnie w zestawieniu są instytucje UE. Wspólnota zadeklarowała pomoc w wysokości 35 mld euro. Kolejne na liście najhojniejszych sprzymierzeńców Ukrainy są: Wielka Brytania (7,1 mld euro), Niemcy (5,4 mld euro) i Kanada (3,8 mld euro) i Polska".</ref>.