Roś (Białoruś)

osiedle typu miejskiego na Białorusi

Roś (biał. Рось, Roś; ros. Россь, Rosś) – osiedle typu miejskiego na Białorusi, w obwodzie grodzieńskim, w rejonie wołkowyskim, na północny wschód od Wołkowyska. W 2017 roku liczyło 4711 mieszkańców[2].

Roś
Ilustracja
Kościół Przenajświętszej Trójcy
Państwo

 Białoruś

Obwód

 grodzieński

Rejon

wołkowyski

Sielsowiet

Roś

Populacja (2017)
• liczba ludności


4711[1]

Kod pocztowy

231912

Tablice rejestracyjne

4

Położenie na mapie obwodu grodzieńskiego
Mapa konturowa obwodu grodzieńskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Roś”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, po lewej znajduje się punkt z opisem „Roś”
Ziemia53°17′N 24°24′E/53,283333 24,400000
Strona internetowa
Cerkiew Świętej Trójcy

Południowo-wschodnią część Rosi stanowi dawniej samodzielna wieś Rybaki.

Siedziba parafii prawosławnej pw. Świętej Trójcy[3] i rzymskokatolickiej pw. Przenajświętszej Trójcy oraz sanktuarium Jezusa Frasobliwego.

Z miejscowości prowadzi transgraniczna napowietrzna linia elektroenergetyczna 220 kV relacji Roś – Białystok do Polski, obecnie niepracująca. Znajduje tu się stacja kolejowa Roś, położona na linii Mosty – Wołkowysk.

Historia

edytuj

Miasto magnackie położone było w końcu XVIII wieku w hrabstwie roskim w powiecie wołkowyskim województwa nowogródzkiego[4].

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego podaje, iż w 1878 r. Roś zamieszkana była przez 794 mieszkańców. Znajdował się w niej kościół parafialny pw. Św. Trójcy z 1611 r. Dobra Roś należały wówczas do hr. Stefana Potockiego. W Rosi znajdować miały się (...) trofea i sprzęty stołu, zdobyte przez Stefana Czarnieckiego w 1656 r. na Karolu Gustawie[5].

W 1889 roku w majątku Roś przyszedł na świat jeden z przyszłych oficerów rezerwy-ofiar zbrodni katyńskiej, kapitan Witold Werbel[6].

W dniach 24-25 lipca 1920 r. wojska polskie stoczyły pod Rosią przegraną bitwę z wojskami sowieckimi.

W II RP siedziba wiejskiej gminy Roś.

W niepodległej Białorusi w Rosi znajdowała się lotnicza baza wojskowa. W maju 2011 roku rozpoczął się proces jej likwidacji, a stacjonujące tam samoloty zostały przetransportowane do Lidy[7].

Zobacz też

edytuj

Przypisy

edytuj

Linki zewnętrzne

edytuj