National Hockey League

(Przekierowano z NHL)

National Hockey League (NHL) albo Ligue nationale de hockey (LNH) (pl. Narodowa Liga Hokeja) – zawodowa organizacja zrzeszająca 32 drużyny hokejowe z Ameryki Północnej. Drużyny należące do NHL każdego sezonu walczą o Puchar Stanleya. Cechuje ją wysoki poziom gry oraz wysokie zarobki graczy (średnia pensja w sezonie 2018/2019 wyniosła 2 780 000 $)[1]. Liga ta została założona w 1917 roku w Montrealu w Kanadzie. Obecnie w NHL większość stanowią zespoły ze Stanów Zjednoczonych, a ponad połowa graczy pochodzi z Kanady. Składa się z dwóch konferencji oraz czterech dywizji.

National Hockey League
Ligue nationale de hockey
Ilustracja
NHL (2023/24)
Państwo

 Kanada (7 klubów)
 Stany Zjednoczone (25 klubów)

Oficjalny skrót

NHL

Dyscyplina

hokej na lodzie

Data założenia

22 listopada 1917 – Montreal (Kanada)

Prezes

Gary Bettman

Partner TV

Kanada: Sportsnet, TVA Sports
USA: NBC, NHL Network, Univision

Rozgrywki
Liczba drużyn

32

Puchary

Puchar Stanleya

Zwycięzcy
Obecny zwycięzca

Florida Panthers (1)

Najwięcej zwycięstw

Montreal Canadiens (24)

Strona internetowa
Zespół Montreal Canadiens w 1942 roku

Historia NHL

edytuj
Główny artykuł: Historia NHL.

Po serii dyskusji w kanadyjskiej Narodowej Federacji Hokeja między właścicielem Toronto Blueshirts a właścicielami zespołów: Montreal Canadiens, Montreal Wanderers, Ottawa Senators i Quebec Bulldogs, ich przedstawiciele zebrali się 26 listopada 1917 w Hotelu Windsor w Montrealu[2], gdzie debatowali nad przyszłością National Hockey Association. Powodem dyskusji były zarzuty wobec właściciela Toronto Blueshirts, który był wpływową postacią w National Hockey Association, a którego oskarżano o oszustwa i faworyzowanie jego zespołu przez ligę NHA[3]. Efektem tych rozmów było stworzenie w 1917 roku National Hockey League. W pierwszym sezonie w rozgrywkach wzięły udział tylko cztery zespoły: Montreal Canadiens, Toronto Arenas, Ottawa Senators oraz Montreal Wanderers. Przez pierwsze siedem sezonów w rozgrywkach brały udział jedynie zespoły z Kanady, dopiero w latach 1924-1925 do rozgrywek przystąpił zespół ze Stanów Zjednoczonych – był nim Boston Bruins[4]. W sezonie 1926-1927 postanowiono po raz pierwszy podzielić ligę na dwie dywizje: amerykańską i kanadyjską. Liga NHL przez 25 sezonów, poczynając od 1942-1943 do 1966-1967 składała się wyłącznie z oryginalnej szóstki. Spowodowane to było wielkim kryzysem i rozpoczęciem II wojny światowej. W sezonie 1974-1975 ligę podzielono na dwie konferencje:

  • Księcia Walii, podzieloną na dywizje: Adams oraz Norris;
  • Clarence’a Campbella , która dzieliła się na dywizje: Patrick oraz Smythe. Podział na konferencje i dywizje stosowany w 2008 r. istnieje od sezonu 1998-1999, gdy obecny komisarz ligi postanowił wzorem z ligi NBA nazwać konferencje i dywizje geograficznie. W całej historii NHL tylko dwa razy nie przyznano Pucharu Stanleya. Pierwszy raz w sezonie 1918–1919, kiedy, mimo iż rozegrano pięć meczów finałowych, rozgrywki przerwano z powodu epidemii hiszpanki. Natomiast drugi raz nie przyznano go w sezonie 2004-2005 z powodu lokautu w NHL.

W historii ligi do 2008 były trzy przerwy w rozgrywkach. Pierwsza miała miejsce w kwietniu 1992 roku i była spowodowana strajkiem NHLPA. Trwał on 10 dni i szybko wznowiono rozgrywki[5]. Druga przerwa miała miejsce w sezonie 1994/1995. Powodem przerwy był spór o wynagrodzenia dla pierwszoroczniaków. Przerwa w rozgrywkach trwała 104 dni. Spowodowało to zmniejszenie liczby meczów w tym sezonie do 48 sezonu zasadniczego, a playoffs odbyły się na normalnych zasadach[5]. Trzecia przerwa natomiast spowodowana była lokautem w sezonie 2004/2005. Trwała 310 dni, co uniemożliwiło rozegranie sezonu.

Struktura

edytuj

W pierwszym sezonie ligi NHL udział wzięły cztery zespoły. Dzięki wielu rozszerzeniom obecnie liga liczy 31 zespołów (24 ze Stanów Zjednoczonych oraz 7 z Kanady). Obecnie najbardziej utytułowanym zespołem ligi jest Montreal Canadiens, który zdobył Puchar Stanleya aż 24 razy[6]. Drugą najbardziej utytułowaną drużyną jest Toronto Maple Leafs, która zdobyła 13 razy Puchar Stanleya (ostatni zdobyła w 1967 roku)[7], a trzecią jest zespół Detroit Red Wings, dziesięciokrotny zdobywca tego trofeum[6]. W NHL gra najwięcej zespołów z Kanady spośród czterech głównych zawodowych lig w Stanach Zjednoczonych. Do 2008 r. grało 50 drużyn, łącznie z tymi, które grają obecnie. Każdy zespół ligi ma swoje kluby satelickie w American Hockey League i East Coast Hockey League.

W 2008 liga została podzielona na dwie konferencje. Każda z nich dzieliła się na trzy dywizje, w których występowało po pięć drużyn. W tej strukturze w Konferencji Zachodniej były dywizje: Pacyficzna, Północno-Zachodnia i Centralna, a w Konferencji Wschodniej były dywizje: Północno-Wschodnia, Południowo-Wschodnia i Atlantycka.

W marcu 2013 przyjęto nowe zmiany w układzie konferencji oraz zasady rozgrywek, które obowiązują od sezonu 2013/2014[8]. W lipcu sprecyzowano wprowadzone zmiany – zgodnie z nimi nadal istnieją konferencje Wschodnia i Zachodnia, a w ich składzie są po dwie dywizje: Pacyficzna i Centralna (Zachód) oraz Metropolitalna i Atlantycka (Wschód). Trzy dywizje skupiają po osiem klubów, a w Centralnej gra siedem klubów[9].

Konferencja Wschodnia

edytuj
Dywizja Drużyna Miasto, stan/prowincja Arena
Atlantycka
  Boston Bruins Boston, Massachusetts TD Garden
  Buffalo Sabres Buffalo, Nowy Jork KeyBank Center
  Detroit Red Wings Detroit, Michigan Little Caesars Arena
  Florida Panthers Sunrise, Floryda BB&T Center
  Montreal Canadiens Montreal, Quebec Bell Centre
  Ottawa Senators Ottawa, Ontario Canadian Tire Centre
  Tampa Bay Lightning Tampa, Floryda Amalie Arena
  Toronto Maple Leafs Toronto, Ontario Scotiabank Arena
Metropolitalna
  Carolina Hurricanes Raleigh, Karolina Północna PNC Arena
  Columbus Blue Jackets Columbus, Ohio Nationwide Arena
  New Jersey Devils Newark, New Jersey Prudential Center
  New York Islanders Brooklyn, Nowy Jork Barclays Center
  New York Rangers Nowy Jork, Nowy Jork Madison Square Garden
  Philadelphia Flyers Filadelfia, Pensylwania Wells Fargo Center
  Pittsburgh Penguins Pittsburgh, Pensylwania PPG Paints Arena
  Washington Capitals Waszyngton Capital One Arena

Konferencja Zachodnia

edytuj
Dywizja Drużyna Miasto, stan/prowincja Arena
Centralna   Colorado Avalanche Denver, Kolorado Pepsi Center
  Dallas Stars Dallas, Teksas American Airlines Center
  St. Louis Blues St. Louis, Missouri Scottrade Center
  Minnesota Wild Saint Paul, Minnesota Xcel Energy Center
  Nashville Predators Nashville, Tennessee Bridgestone Arena
  Utah Hockey Club Salt Lake City, Utah Delta Center
  Chicago Blackhawks Chicago, Illinois United Center
  Winnipeg Jets Winnipeg, Manitoba MTS Centre
Pacyficzna
  Anaheim Ducks Anaheim, Kalifornia Honda Center
  Seattle Kraken Seattle, Waszyngton Climate Pledge Arena
  Calgary Flames Calgary, Alberta Scotiabank Saddledome
  Edmonton Oilers Edmonton, Alberta Rexall Place
  Los Angeles Kings Los Angeles, Kalifornia Staples Center
  San Jose Sharks San Jose, Kalifornia SAP Center
  Vancouver Canucks Vancouver, Kolumbia Brytyjska Rogers Arena
  Vegas Golden Knights Paradise, Nevada T-Mobile Arena

Drużyny ligi NHL wielokrotnie w przeszłości brały udział w meczach pokazowych, jak na przykład: Super Series, Summit Series, Rendez-vous ’87, Challenge Cup 1979 i NHL Challenge. Cztery pierwsze były rozgrywane z reprezentacją ZSRR oraz drużynami ze Związku Radzieckiego. Miało to związek z tym, że zawodnicy z bloku wschodniego nie mogli grać w lidze NHL, a grali na bardzo wysokim poziomie. Dopiero w 1989 roku gracze z Europy Wschodniej pojawili się w NHL. NHL Challenge były to mecze towarzyskie z drużynami ze Skandynawii.

Rozszerzenia Ligi

edytuj

Pierwsze rozszerzenia miały miejsce w sezonach w latach dwudziestych. Wtedy dołączyły zespoły: Boston Bruins, Montreal Maroons, Pittsburgh Pirates, New York Americans, Detroit Cougars, Chicago Black Hawks i New York Rangers. Następna ekspansja miała miejsce w sezonie 1967/1968, gdy Western Hockey League planowała ogłosić się lepszą ligą od NHL. Dołączyło wtedy sześć zespołów: Philadelphia Flyers, St. Louis Blues, Minnesota North Stars, Los Angeles Kings, Oakland Seals i Pittsburgh Penguins. Gdy w 1972 roku powstała World Hockey Association, czyli kolejna konkurencja dla NHL, liga poszerzyła się o kolejne dwa zespoły: New York Islanders i Atlanta Flames, a dwa lata później dołączyły również Kansas City Scouts i Washington Capitals. Gdy WHA przestała istnieć, do NHL dołączyły cztery zespoły z tej ligi: Hartford Whalers, Nordiques de Québec, Edmonton Oilers i Winnipeg Jets. Następne ekspansje miały miejsce w latach dziewięćdziesiątych. Dołączyły wtedy: San Jose Sharks, Ottawa Senators, Tampa Bay Lightning, Anaheim Mighty Ducks, Florida Panthers, Nashville Predators, Atlanta Thrashers, Columbus Blue Jackets, Minnesota Wild. W 2011 skład ligi opuściła drużyna Atlanta Thrashers w związku przeniesieniem klubu do Winnipeg. Kolejna zmiana nastąpiła w sezonie 2011/2012, gdy do ligi dołączył zespół Winnipeg Jets. Od edycji NHL (2017/2018) został przyjęty Vegas Golden Knights[10], a od sezonu NHL (2021/2022) klub Seattle Kraken jako 32 zespół ligi[11]. Po sezonie 2023/24 ogłoszono wycofanie zespołu Arizona Coyotes[12], w miejsce którego od edycji NHL (2024/2025) przyjęto Utah Hockey Club[13].

Zasady

edytuj
 
Lodowisko NHL

W NHL stosuje się ogólne zasady hokeja na lodzie, jednak istnieje kilka różnic w porównaniu z regułami przyjętymi przez IIHF. Zasady NHL są wzorcem dla wszystkich profesjonalnych lig w Ameryce Północnej (w ligach amatorskich stosuje się hybrydy zasad IIHF i NHL). Wspomniane reguły dotyczą przede wszystkim:

  • Rozmiaru lodowiska: W NHL tafle muszą mieć wymiary 25,91 × 60,92 m (85 × 200 stóp), a według IIHF – 29–30 m szerokości i 60–61 m długości.
  • Pole, gdzie bramkarz może grać krążkiem: w NHL istnieje dla bramkarza tak zwana zabroniona strefa gry (ang. restricted goalie area). Reguła ta przewiduje, że bramkarz nie może grać krążkiem poza polem w kształcie trapezu, które znajduje się za bramką. IIHF zezwala bramkarzowi grać krążkiem za linią bramkową pod warunkiem, że nie zagarnia krążka pod siebie lub nie przetrzymuje go dłużej niż 3 sekundy – w innym wypadku zostaje nałożona na niego kara mniejsza 2 minut[14].
  • Uwolnienia (ang. icing): W NHL sędzia przerywa grę, gdy zawodnik wybije krążek z własnej połowy za linię bramkową tercji przeciwnika i gdy jako pierwszy dotknie krążka zawodnik drużyny przeciwnej (nie może to być jednak bramkarz). Natomiast według reguł IIHF sędzia przerywa grę natychmiast, gdy krążek przekroczy linię bramkową.
  • Kary za bójkę: W NHL wynosi ona obligatoryjnie 5 minut, zaś w IIHF grozi za to kara meczu (dla tego zawodnika, który rozpoczął bójkę) lub kara mniejsza 2 minut (dla tego, który brał udział w bójce).
  • Wykonywania rzutów karnych podyktowanych w trakcie meczu: W NHL rzut karny musi wykonać zawodnik, który został uprzednio sfaulowany (za co został podyktowany rzut karny). Według IIHF wykonawca karnego wybierany jest przez trenera lub kapitana drużyny, której rzut karny przysługuje.
  • Rozstrzygania meczu: W NHL zwycięzca wyłaniany jest po zarządzeniu dogrywki lub rzutów karnych (jednak tylko w sezonie zasadniczym). W IIHF mecz rozstrzyga się po dogrywce lub rzutach karnych.
  • Czas przerwy między tercjami: w IIHF wynosi 15 minut, zaś w NHL 15 minut i 30 sekund lub 17 minut.
  • Dogrywki: Przepisy IIHF przewidują 10-minutowy czas dogrywki, a w przypadku nierozstrzygnięcia meczu w ich czasie zarządza się rzuty karne (dogrywkę rozgrywa się tylko wtedy, gdy należy wyłonić zwycięzcę meczu). Reguły NHL mówią, że w sezonie zasadniczym dogrywka trwa 5 minut, a gdy to nie przyniesie rozstrzygnięcia, wynik meczu ustala się w rzutach karnych. Natomiast podczas fazy Play-off dogrywka trwa 20 minut i jest rozgrywana do czasu zdobycia tzw. „złotej bramki” (w wypadku remisu po pierwszej dogrywce zarządza się kolejną dogrywkę trwającą 20 minut, i tak do skutku).

W 2005 roku po lokaucie w NHL zniesiono zasadę tzw. podania przez dwie linie (ang. two-line offside pass), która nie obowiązuje w przepisach IIHF od 1998 roku. Przed zniesieniem tej zasady gra była wstrzymywana w przypadku przekroczenia środkowej czerwonej linii przez krążek wyprowadzony ze strefy defensywnej, chyba że krążek ten przekroczył linię środkową szybciej niż zawodnik atakujący.

System rozgrywek i punktacji

edytuj

W sezonie zasadniczym każdy zespół rozgrywa 82 mecze (41 u siebie oraz 41 na wyjeździe). Wśród nich 24 to mecze z zespołami z własnej Dywizji, 40 meczów z drużynami spoza swojej Dywizji, ale z tej samej Konferencji oraz 18 spoza Konferencji. Do fazy play off awansuje 8 najlepszych zespołów z każdej Konferencji. Następnie rozgrywane są ćwierćfinały Konferencji. Zmagania te odbywają się w ośmiu parach (po cztery w każdej Konferencji). Pary ustala się na podstawie miejsca zajętego przez zespół w Konferencji (1. zespół gra z 8., 2. z 7., 3. z 6., 4. z 5.)[15]. W play off zwycięża ten zespół, który wygra cztery mecze z przeciwnikiem (tzw. system best of seven – pol. najlepszy w siedmiu meczach). Zwycięzca z każdej pary awansuje do półfinałów Konferencji. Zwycięzcy półfinałów awansują do finałów Konferencji. A zwycięzcy finałów Konferencji Wschodniej i Zachodniej walczą o Puchar Stanleya.

W NHL obowiązuje następujący system punktacji:

  • Za zwycięstwo w regulaminowym czasie i w dogrywce zespół otrzymuje 2 punkty.
  • Za porażkę w regulaminowym czasie otrzymuje się 0 punktów.
  • Za porażkę w dogrywce otrzymuje się 1 punkt.

Sezon 2008/2009:

  • Za wygraną w regulaminowym czasie trwania meczu 3x20=60min trzy tercje – 2 punkty.
  • Za wygraną w dogrywce +10min (OT) lub w rzutach karnych (SO) – 1 punkt.
  • Nie ma remisów, a przegrana drużyna nie otrzymuje punktów – 0 punktów.

Władze Ligi

edytuj

Najwyższym stanowiskiem Ligi jest komisarz. Wcześniej był nim prezes. Stanowisko komisarza zostało stworzone przez Gary’ego Bettmana w 1993 roku. Stanowiska prezesa i komisarza zostały połączone 1 lipca 1993 roku. Do jego zadań należy między innymi prowadzenie zbiorowych negocjacji dotyczące ligi oraz wyznaczanie sędziów i urzędników na wszystkie mecze NHL.

Prezesi i komisarze NHL

Puchary i trofea

edytuj
Z tym tematem związana jest kategoria: Trofea i nagrody NHL.
 
Przygotowania do NHL Awards Ceremony
 
Puchar Stanleya
 
Hockey Hall of Fame

NHL przyznaje trofea i nagrody każdego sezonu. Najbardziej prestiżową nagrodą dla zespołu jest Puchar Stanleya, a indywidualną Trofeum Harta. Kandydaci do nagród, które nie wynikają ze statystyk są wybierani przez władze NHL lub przez członków Professional Hockey Writers' Association. National Hockey League najpierw publikuje nazwiska trzech kandydatów, a zwycięzcę ogłasza się podczas NHL Awards Ceremony[16].

Trofea drużynowe

edytuj
  • Puchar Stanleya (od 1893): puchar przyznawany każdego sezonu zespołowi, który zwyciężył playoff rozgrywek NHL.
  • Prince of Wales Trophy (od 1924) nagroda przyznawana zespołowi, który okazał się najlepszy we Wschodniej konferencji.
  • Clarence S. Campbell Bowl (od 1968) nagroda przyznawana zespołowi, który okazał się najlepszy w Zachodniej konferencji.
  • Presidents’ Trophy (od 1986) nagroda przyznawana zespołowi, który zdobył najwięcej punktów w fazie grupowej.
  • O’Brien Trophy (1910-1950) nagroda przyznawana w NHA i NHL. Między 1910-1923 przyznawany był zwycięzcy playoffs rozgrywek, między 1927-1938 zwycięzcy Canadian Division, a między 1939-1950 zespołowi przegranemu w finale o Puchar Stanleya.

Nagrody indywidualne

edytuj

Zawodnicy, trenerzy oraz twórcy zespołów mogą zostać zgłoszeni do Galerii Sław Hokeja (ang. Hockey Hall of Fame, fr. Temple de la renommée du hockey). Zawodnicy mogą wstąpić do Hockey Hall of Fame dopiero po trzech latach od zakończenia zawodowej kariery. Tę zasadę pominięto u trzech graczy NHL: Gordiego Howego, Guya Lafleura i Mario Lemieux. Członkowie Hockey Hall of Fame mogą wrócić do gry.

Zwycięzcy

edytuj

Klasyfikacja medalowa

edytuj

Kluby obecnie występujące w NHL

edytuj
Klub Mistrzostwa 2 miejsca
Montreal Canadiens 24 9
Toronto Maple Leafs 13 8
Detroit Red Wings 11 13
Boston Bruins 6 14
Chicago Blackhawks 6 7
Edmonton Oilers 5 2
Pittsburgh Penguins 5 1
New York Rangers 4 7
New York Islanders 4 1
New Jersey Devils 3 2
Tampa Bay Lightning 3 1
Colorado Avalanche 3 0
Philadelphia Flyers 2 6
Los Angeles Kings 2 1
Dallas Stars 1 3
Calgary Flames 1 2
Anaheim Ducks 1 1
Carolina Hurricanes 1 1
Washington Capitals 1 1
St. Louis Blues 1 3
Vegas Golden Knights 1 1
Florida Panthers 1 2
Buffalo Sabres 0 2
Vancouver Canucks 0 2
Ottawa Senators 0 1
San Jose Sharks 0 1
Nashville Predators 0 1
Minnesota Wild 0 0
Winnipeg Jets 0 0
Arizona Coyotes 0 0
Columbus Blue Jackets 0 0
Seattle Kraken 0 0

Kluby zlikwidowane

edytuj
Drużyna Mistrzostwa 2 miejsca
Ottawa Senators 11 0
Vancouver Millionaires 1 3
Montreal Maroons 2 1
Seattle Metropolitans 1 1
Victoria Cougars 1 1
Portland Rosebuds 0 1
Edmonton Eskimos 0 1
Calgary Tigers 0 1

Najskuteczniejsi zawodnicy

edytuj

Stan na 28.10.2023

Mj. Zawodnik Kluby Lata gry Bramki Mecze Asysty
1 Wayne Gretzky Edmonton Oilers, Los Angeles Kings, St. Louis Blues, New York Rangers 1979-1999 894 1487 1963
2 Gordie Howe Detroit Red Wings, Hartford Whalers 1946-1971, 1979-1980 801 1767 1049
3 Jaromír Jágr Pittsburgh Penguins, Washington Capitals, New York Rangers, Philadelphia Flyers, Dallas Stars, Boston Bruins, New Jersey Devils, Florida Panthers 1990–2003, 2004–2008, od 2011 766 1733 1155
4 Brett Hull Calgary Flames, St. Louis Blues, Dallas Stars, Detroit Red Wings, Phoenix Coyotes 1985-2006 741 1269 650
5 Marcel Dionne Detroit Red Wings, Los Angeles Kings, New York Rangers 1971-1989 731 1348 1040
6 Phil Esposito Chicago Black Hawks, Boston Bruins, New York Rangers 1963–1981 717 1282 873
7 Mike Gartner Washington Capitals, Minnesota North Stars, New York Rangers, Toronto Maple Leafs, Phoenix Coyotes 1979-1998 708 1432 627
8 Aleksandr Owieczkin Washington Capitals 2005- 822 1347 663
9 Mark Messier Edmonton Oilers, New York Rangers, Vancouver Canucks 1979-2004 694 1756 1193
10 Steve Yzerman Detroit Red Wings 1983-2006 692 1514 1063
10 Mario Lemieux Pittsburgh Penguins 1984-2006 690 915 1033

Polacy w NHL

edytuj

W przeszłości w NHL grało trzech rodowitych Polaków legitymujących się polskim obywatelstwem: Peter Sidorkiewicz (1987-1994), Mariusz Czerkawski (1993-2006), Krzysztof Oliwa (1996-2006). Peter Sidorkiewicz jako pierwszy wystąpił w NHL All-Star Game w 1993 roku. Najwięcej meczów rozegrał Mariusz Czerkawski (745), strzelił w nich 215 bramek i zaliczył 220 asyst[17] oraz wystąpił w NHL All-Star Game w 2000 roku. Krzysztof Oliwa w całej swojej karierze w NHL rozegrał 410 meczów i przesiedział aż 1447 minut na ławce kar[18] oraz jako jedyny Polak zdobył Puchar Stanleya w 2000 roku.

Poza tym w lidze występowali zawodnicy mający polskie korzenie: Jan Miszuk (1963-1970), Nick Harbaruk (1969-1974), Ed Olczyk (1984-2000), Brian Rafalski (1999-2011). Polskie korzenie ma także najwybitniejszy hokeista w historii Wayne Gretzky.

Obecnie (2013) w rozgrywkach występuje Wojtek Wolski (od 2005). Ponadto w NHL grają hokeiści mający polskie korzenie, są to m.in. Mike Komisarek (od 2002), Zenon Konopka (od 2005), Lee Stempniak (od 2006), Travis Zajac (od 2006), Joe Pavelski (od 2006), John Tavares (od 2009), Stéphane Da Costa, Patrick Wiercioch (obaj od 2011).

Poza wymienionymi w drafcie NHL zostali wybrani polscy hokeiści: Patryk Pysz w 1993 przez zespół Chicago Blackhawks oraz Marcin Kolusz w 2003 roku przez Minnesota Wild. Jednak obaj nigdy nie zagrali w żadnym meczu rozgrywek NHL.

Zawodnicy NHL według narodowości

edytuj

Stan na dzień 8.10.2019 r.[19]:

Kanadyjczycy – 250

Amerykanie – 153

Szwedzi – 71

Finowie – 27

Rosjanie – 26

Czesi – 22

Szwajcarzy – 11

Słowacy – 8

Duńczycy – 6

Niemcy – 5

Austriacy – 2

Francuzi – 2

Łotysze – 2

Norwegowie – 1

Słoweńcy – 1

Ukraińcy – 1

Maskotki drużyn

edytuj

Większość drużyn posiada maskotkę, z reguły związaną z nazwą lub pochodzeniem klubu. Pierwszą maskotkę stworzył klub Calgary Flames w 1983 roku (nazwaną „Harvey the Hound”)[20][21]. Obecnie tylko jeden klub nie posiada maskotki, jest nim New York Rangers. Najmłodszą maskotką jest Gritty zespołu Philadelphia Flyers (od 2018 roku).

Prawa transmisyjne w Polsce

edytuj

Prawa transmisyjne do NHL w Polsce od sezonu 2021/2022 do 2025/2026 posiada platforma Viaplay[22]. Mecze NHL można również oglądać u bukmacherów Fortuna, Superbet i Betclic[23].

Zobacz też

edytuj

Przypisy

edytuj
  1. Average sports salaries by league 2018/19 | Statista. [dostęp 2019-10-08]. (ang.).
  2. NHL celebrates its birth in return to Montreal's Windsor Hotel. nhl.com, 2017-11-17. [dostęp 2017-11-22].
  3. Początki Toronto Maple Leafs. [dostęp 2007-03-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (13 lipca 2007)]. (pol.).
  4. Historia NHL. [dostęp 2007-03-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (15 stycznia 2008)]. (pol.).
  5. a b lockouts. [dostęp 2007-03-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-02-21)]. (ang.).
  6. a b Informations about Stanley Cup. [dostęp 2007-03-14]. (ang.).
  7. Historia mistrzostw Toronto Maple Leafs. [dostęp 2007-03-15]. (ang.).
  8. NHL: Zaakceptowano zmiany w systemie rozgrywek – WP SportoweFakty. [dostęp 2013-03-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-17)].
  9. Rosters, Arena Information, and Aerial Maps – NHL.com – Teams. nhl.com. [dostęp 2017-06-12]. (ang.).
  10. Las Vegas NHL franchise now faces many tough hockey decisions — VIDEO – Las Vegas Review-Journal [online], www.reviewjournal.com [dostęp 2017-11-20] (ang.).
  11. Seattle Kraken officially become 32nd NHL team after final $650m payment | Seattle Kraken | The Guardian [online], theguardian.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  12. https://ny1.com/nyc/all-boroughs/sports/2024/04/19/coyotes-officially-leaving-arizona-for-salt-lake-city
  13. https://www.nhl.com/news/utah-hockey-club-joins-nhl-unveils-uniforms-logos
  14. Kary dla bramkarza. [dostęp 2007-03-14]. (pol.).
  15. Format rozgrywek playoffs. [dostęp 2007-03-15]. (ang.).
  16. Nominacje do nagród w sezonie 2005/2006. [dostęp 2007-03-15]. (ang.).
  17. Mariusz Czerkawski player details. nhl.com. [dostęp 2007-03-13]. (ang.).
  18. Krzysztof Oliwa player detalis. nhl.com. [dostęp 2007-03-14]. (ang.).
  19. NHL.com – Stats, „NHL.com” [dostęp 2019-10-08].
  20. AJ Mass: Yes, It's Hot in Here: Adventures in the Weird, Woolly World of Sports Mascots. Emmaus, Pennsylvania: Rodale Books, 2014, s. 83. ISBN 978-1-62336-003-0.
  21. Gareth Bush: NHL's first mascot, the Flames' Harvey the Hound, still barking strong 30 years later. The Hockey News, 2014-01-26. [dostęp 2017-01-14]. (ang.).
  22. NHL transmisje na żywo i mecze za darmo w TV i online • Gdzie oglądać? [online], Piłkarski Świat.com [dostęp 2022-02-02] (pol.).
  23. NHL na żywo, transmisje, gdzie oglądać mecze live stream online [online], Mecze na żywo online, meczyki, sport live • Transmisje Online i TV | Mecze24.pl [dostęp 2022-02-02] (pol.).

Bibliografia

edytuj

Linki zewnętrzne

edytuj