Museu Nacional de Arte Antiga

muzeum sztuki (Lizbona, Portugalia)

Museu Nacional de Arte Antiga (MNAA) – muzeum sztuki w Lizbonie, najważniejsze publiczne muzeum sztuki w Portugalii.

Muzeum Narodowe Sztuki Antycznej w Lizbonie
Museu Nacional de Arte Antiga (MNAA)
Ilustracja
Wejście główne do Muzeum Sztuki w Lizbonie
Państwo

 Portugalia

Miejscowość

Lizbona

Adres

Rua das Janelas Verdes 1249-017 Lisboa

Data założenia

1884

Zakres zbiorów

sztuka

Wielkość zbiorów

ok. 40 tys.

Dyrektor

António Filipe Pimentel

Położenie na mapie Portugalii
Mapa konturowa Portugalii, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Narodowe Sztuki Antycznej w Lizbonie”
Położenie na mapie Lizbony
Mapa konturowa Lizbony, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Narodowe Sztuki Antycznej w Lizbonie”
Ziemia38°42′15,90″N 9°09′42,49″W/38,704417 -9,161803
Strona internetowa

Historia

edytuj

Muzeum zostało utworzone w 1884 roku, z siedzibą w Palacio Alvor; pod obecną nazwą istnieje od ponad 100 lat. Początkowo, ze względu na zielone okna pałacu, nazywane było Casa das Janelas Verdes. Budynek został wybudowany w XVII wieku, dla hrabiów Alvor. W 1770 roku zakupił go Markiz de Pombal, Paulo de Carvalho. Następnie budynek został zakupiony przez holenderskiego konsula w Portugalii, Daniela Gildemeestera, który przeprowadził znaczące prace renowacyjne w budynku.

Budynek, zgodnie z portugalską architekturą tego okresu, posiada długą fasadę biegnącą równolegle do ulicy. Posiada prostą konstrukcję, z jednym barokowo ozdobionym otworem drzwiowym. W dwóch salach sufity zostały pomalowane przez florenckiego artystę Vincenza Bacherellego, w okresie pierwszego lub drugiego hrabiego Alvor. W połowie XVIII wieku pozostałe sufity w pomieszczeniach posiadały fantazyjną sztukaterię wykonaną prawdopodobnie przez Giovanniego Grossiego.

Po utworzeniu Muzeum Sztuki, w miarę wzrostu jego zbiorów i wdrażania nowych wymagań dla tego typu obiektów, budynek regularnie poddawany był renowacjom i powiększeniu. Nowe sale wystawowe utworzono w dawnej kaplicy nieistniejącego klasztoru św. Alberta wybudowanego w latach 1583–1598. W pierwszej połowie XX wieku do zachodniego skrzydła dodano budynek zaprojektowany przez Guilherme Rebelo de Andrade; w latach 1942 i 1947 kolejny budynek dodano do wschodniego skrzydła. W części tej znajduje się audytorium, biblioteka i drukarnia. Ostatnie prace modernizacyjne zostały przeprowadzone przez architekta João de Almeida w 1983, a następnie w latach 1992–1994. Ulepszenia te pozwoliły rozszerzyć wielkość przestrzenną budynku dla wystawy stałej, oraz te wykorzystywane do wystaw czasowych[1].

Zbiory

edytuj

Jako najważniejsze publiczne muzeum sztuki w Portugalii, gromadzi dzieła z okresu od średniowiecza do początku XXI wieku, od malarstwa po rzeźbę, przedmioty ze złota i srebra, wyroby rzemiosła artystycznego z Europy, Afryki i Dalekiego Wschodu. W sumie posiada ponad 40 tysięcy dzieł sztuki, w tym największą liczbę prac zakwalifikowanych jako „narodowe dobro kultury”. Większość prac, szczególnie obrazów religijnych miejscowych artystów, pochodzi z rozwiązanych w 1834 roku klasztorów oraz z prywatnych darowizn[2].

Stała ekspozycja muzeum znajduje się na trzech piętrach pałacu: pierwsze piętro zajmuje kolekcja malarstwa europejskiego oraz sztuk dekoracyjnych, a kaplicę Capela das Albertas kolekcja portugalskich mebli. Na drugim piętrze można oglądać dzieła portugalskiej sztuki złotniczej, ceramiki portugalskiej oraz chińskiej i japońskiej, szkieł oraz sztuk orientalnych. Trzecie piętro w całości zajmuje malarstwo i rzeźba portugalska.

Do najważniejszych dzieł malarskich należy Adoracja Świętego Wincentego portugalskiego malarza Nuno Gonçalvesa z 1470 roku. Obraz przedstawia ważne postacie XV-wiecznej Portugalii: króla Afonsa V, królową Izabelę, ich syna Jana II oraz księcia Henryka Żeglarza. Innymi cennymi obrazami są prace Hieronima Boscha Kuszenie św. Antoniego czy Lucasa Cranacha Salome z głową św. Jana Chrzciciela [3].

Przypisy

edytuj
  1. History MNAA. Museu Nacional de Arte Antiga. [dostęp 2016-12-30].
  2. History MNAA. Museu Nacional de Arte Antiga. [dostęp 2016-12-30].
  3. Muzeum Arte Antiga. [dostęp 2017-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-20)].