Micypsa

król Numidii

Micypsa (zm. 118 p.n.e.) – król Numidii w latach 148 -118 p.n.e.

Micypsa
Ilustracja
Tridrachma z wizerunkiem Micypsy
król Numidii
Okres

od 148 p.n.e.
do 118 p.n.e.

Poprzednik

Masynissa

Następca

Jugurta

Dane biograficzne
Data śmierci

118 p.n.e.

Ojciec

Masynissa

Rodzeństwo

Gulussa,
Mastanabal

Dzieci

Hiempsal,
Adherbal

Biografia

edytuj

Był najstarszym synem króla Numidii Masynissy. Według Appiana z Aleksandrii ok. 151 p.n.e. wraz z bratem Gulussą został wysłany w poselstwie do Kartaginy, by zażądać odwołania z wygnania polityków nastawionych przyjacielsko do Numidii. Poselstwo nie zostało przyjęte, a nawet zostało zaatakowane w drodze powrotnej, co dało Masynissie pretekst do rozpoczęcia działań zbrojnych przeciw Kartaginie[1].

Po śmierci ojca w 148 p.n.e. królestwo zostało podzielone przez Scypiona Afrykańskiego Młodszego pomiędzy trzech synów Masynissy, a Micypsa odziedziczył stołeczną Cyrtę i administrację królewską. Do jego posiadłości należało także miasto Capsa (dzisiejsza Kafsa) i część ziem Getulów. Niedługo po 146 p.n.e. zmarli obaj jego bracia, przez co cała władza w królestwie przypadła Micypsie. Pozostawał lojalny względem rzymskich sojuszników i wysyłał wojska pod wodzą swego bratanka Jugurty, mające wspomóc ich w walkach w Hiszpanii (ok 134 p.n.e. podczas tzw. wojny numantyjskiej) oraz zboże dla armii Gajusza Grakcha na Sardynii, która miała problemy z zaopatrzeniem[2]. Napływ uciekinierów ze zniszczonej przez Rzymian Kartaginy sprzyjał rozwojowi gospodarczemu i kulturowemu Numidii w czasach rządów Micypsy. Zachęcał też Greków i Rzymian do osiedlania się w Cyrcie.

Zmarł w 118 p.n.e., dzieląc państwo między trzech synów – Hiempsala, Adherbala oraz Jugurtę, którego ok. 121 p.n.e. adoptował zgodnie z sugestią Rzymian. Do 112 p.n.e. Jugurta zamordował dwóch pozostałych współrządców i objął samodzielne rządy w Numidii, co spowodowało wojnę z Rzymem.

Przypisy

edytuj
  1. Appian z Aleksandrii, Historia Rzymska, VIII 70.
  2. Plutarch, Żywot Gajusza Grakchusa, 2, 3.

Bibliografia

edytuj
  • JD Fage, R. Olivier, The Cambridge History of Africa, t. 2, s. 183-185. Cambridge University Press, 1979.
  • Salustiusz, Wojna z Jugurtą, 5-11.
  • T. Kotula, Massynissa, Warszawa 1976.
  • Micipsa, w: Brill's New Pauly, t. 8.