Kalipso (córka Atlasa)

Kalipso (gr. Καλυψώ Kalypsṓ, łac. Calypso) – w mitologii greckiej nimfa żyjąca na Ogygii (gr. Ὠγυγία), wyspie identyfikowanej z różnymi rzeczywistymi wyspami na Morzu Śródziemnym i Oceanie Atlantyckim. Uchodziła za córkę tytana Atlasa. To przez wspieranie ojca podczas tytanomachii została uwięziona na Ogygii. Więziła na niej przez 7 lat Odyseusza, którego uwolniła dopiero gdy Hermes jej to nakazał.

Kalipso
Καλυψώ
nimfa
Ilustracja
Występowanie

mitologia grecka

Rodzina
Ojciec

Atlas lub Helios

Pochodzenie imienia „Kalipso”

edytuj

Dokładna etymologia imienia Kalipso nie jest znana. Słowo „καλύπτειν” (kalyptein) = chować, kryć, z którego wywodzi się też „apokalipsa” = objawienie, sugeruje, że Kalipso była na początku utożsamiana z boginią śmierci bądź ciemności.

Postać z Odysei

edytuj

Kalipso jest najbardziej znana z roli jaką odegrała w Odysei Homera, w której więzi bohatera wojny trojańskiej – Odyseusza. Trzyma go przez siedem lat jako zakładnika na Ogygii, chcąc go uczynić swoim nieśmiertelnym mężem[1]. Odys ma odmienne plany – pragnie wrócić do swojej ukochanej żony Penelopy. Atena, która mu sprzyja, prosi Zeusa o uwolnienie zakładnika z wyspy. Ten przystaje na prośbę i wysyła Hermesa, by kazał Kalipso uwolnić Odyseusza.

Zdaniem Hezjoda, greckiego epika, Kalipso urodziła Odyseuszowi dwoje dzieci: Nausitusa i Nausinusa.

Współczesne nawiązania

edytuj

Przypisy

edytuj
  1. Jan Parandowski, Mitologia: wierzenia i podania Greków i Rzymian, 1965.

Bibliografia

edytuj
  • Słownik kultury antycznej pod red. Lidii Winniczuk. Wiedza Powszechna, Warszawa, 1986. ISBN 83-214-0406-5