Hyazinth Graf Strachwitz

Hyazinth Graf Strachwitz, właściwie Hyazinth Graf Strachwitz von Groß-Zauche und Camminetz, zwany Pancernym Hrabią (ur. 30 lipca 1893 w Groß Stein, zm. 24 kwietnia 1968 w Trostbergu) – niemiecki arystokrata, wojskowy i bojówkarz, hrabia, generał porucznik rezerwy, SS-Standartenführer, oficer wojsk pancernych, dowódca Pułku Pancernego Großdeutschland. Weteran I i II wojny światowej, rewolucji listopadowej i powstań śląskich.

Hyazinth Graf Strachwitz
Pancerny Hrabia
Ilustracja
Hyazinth Graf Strachwitz w czerwcu 1943 roku
generał porucznik SS-Standartenführer generał porucznik
SS-Standartenführer
Pełne imię i nazwisko

Hyacinth Graf Strachwitz von Groß-Zauche und Camminetz

Data i miejsce urodzenia

30 lipca 1893
Groß Stein, Królestwo Prus, Cesarstwo Niemieckie

Data i miejsce śmierci

24 kwietnia 1968
Trostberg, RFN

Przebieg służby
Lata służby

1912–1945

Siły zbrojne

Armia Cesarstwa Niemieckiego
Reichswehra
Schutzstaffel
Wehrmacht

Formacja

Reichsheer
Heer

Jednostki

1 Dywizja Pancerna
16 Dywizja Pancerna
Dywizja Großdeutschland

Stanowiska

dowódca Pułku Pancernego Großdeutschland

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa
rewolucja listopadowa
powstania śląskie
II wojna światowa

Późniejsza praca

doradca wojskowy

Odznaczenia
Krzyż Rycerski Krzyża Żelaznego z liśćmi dębu, mieczami i brylantami Złoty Krzyż Niemiecki (III Rzesza) Krzyż Żelazny I Klasy, ponowne nadanie w 1939 Krzyż Żelazny II Klasy, ponowne nadanie w 1939 Medal za Kampanię Zimową na Wschodzie 1941/1942 Złota odznaka za rany (III Rzesza)

Życie i kariera

edytuj

Ukończył szkołę wojenną w Berlinie i w 1912 został przydzielony do pułku gwardii jako oficer. Już na początku I wojny światowej jako młody oficer został wzięty do niewoli i spędził w niej czas do końca wojny. Po jej zakończeniu czynnie uczestniczył w formowaniu niemieckich oddziałów zbrojnych na Górnym Śląsku, w republikańskiej Rzeszy Niemieckiej, będąc aktywistą Freikorps. W III powstaniu śląskim był dowódcą batalionu i walczył w okolicach góry Św. Anny. Według Zyty Zarzyckiej z tego okresu miał pochodzić zarzut zabójstwa jeńców polskich wziętych do niewoli pod Górą św. Anny. Ofiary z rozkazu hrabiego miano wrzucić żywcem do nieczynnej studni w kamienieckim zamku[1]. Po podziale Górnego Śląska w 1921 roku porzucił karierę wojskową (przeszedł do rezerwy) i zajął się majątkiem rodzinnym – Kamieniem Śląskim. Jako oficer rezerwy brał jednak udział w ćwiczeniach 7. Pułku Kawalerii, a w latach 30 XX w. 2 Pułku Pancernego.

W stopniu kapitana brał udział w kampanii wrześniowej w 1939 w czasie najazdu Niemiec na Polskę. Potem walczył na froncie w czasie najazdu na Francję i ZSRR. W czasie II wojny światowej uzyskał przydomki Der Panzergraf (Pancerny Hrabia) dowodził pododdziałami czołgów w formacjach o nazwie Dywizji Großdeutschland i 16 Dywizji Pancernej

Od 1932 należał do NSDAP (nr legitymacji 1405562). 17 kwietnia 1933 wstąpił do SS (nr legitymacji 82857), gdzie uzyskał stopień generała Waffen-SS. Heinrich Himmler wypowiadał się o nim jako o jednym z najlepszych i najbardziej zaufanych dowódców SS. W styczniu 1945 z polecenia Hitlera stworzył na terenie Kudowy-Zdroju (niem. Bad Kudowa) Panzerjäger Brigade składającą się z 3 batalionów niszczycieli czołgów i 8000 żołnierzy Wehrmachtu i SS. W Kudowie spotkał się z gauleiterem Fritzem Brachtem oraz rodziną junkrów von Mutius. Następnie przedarł się przez Czechy i oddał w ręce wojsk amerykańskich na terenie Bawarii.

 
Hyazinth Graf von Strachwitz, maj 1943

Po krótkim okresie tzw. denazyfikacji (2 lata był więziony w obozach aliantów) został skierowany do Syrii jako doradca tamtejszych sił zbrojnych. W 1951 powrócił do Niemiec Zachodnich. Zamieszkał w posiadłości w Winkl / Grabenstätt w Bawarii.

Utytułowany i otoczony sławą bojową dowódca zmarł w 1968 roku w Bawarii.

Odznaczenia

edytuj

Zobacz też

edytuj

Przypisy

edytuj
  1. Zyta Zarzycka, Uwagi o zbrodniach niemieckiego Selbstschutzu w III powstaniu śląskim, „Studia Śląskie” 1981, t. 39, s. 309
  2. Strachwitz von Groß-Zauche u. Cam., Graf, Hyazinth - TracesOfWar.com [online], www.tracesofwar.com [dostęp 2021-06-19].

Bibliografia

edytuj
  • Florian Berger, Mit Eichenlaub und Schwertern. Die höchstdekorierten Soldaten des Zweiten Weltkrieges.
  • Hans-Joachim Jung, The History of Panzerregiment „Grossdeutschland”.
  • Im Hause des Grafen Strachwitz, w: „Kattowitzer Zeitung” nr z 19.04.1944.
  • Oberschlesien grüßte seinen tapferen Sohn, w: „Kattowitzer Zeitung” nr z 11.05.1944.
  • Mieczysław Wrzosek Powstania Śląskie 1919-1921 Wyd. MON, 1971.