Gałajda, nieznany z imienia, nazwiskiem prawdopodobnie Rusnak (zapewne około 1810 – 30 IX 1852) – zbójnik tatrzański[1][2].

Gałajdowa Polana

Na temat Gałajdy nie przetrwały prawie żadne dokumenty, był natomiast postacią najszerzej obok Janosika opisywaną w spiskich legendach, dlatego też ustalenie pewnych faktów z jego życia jest szczególnie problematyczne[2]. Zbójował z kompanami przeważnie w Dolinie Zadnich Koperszadów, obrabowując baców oraz napadając na kupców i innych podróżników[2]. Od jego przydomka pochodzi nazwa Gałajdowej Polany u ujścia Koperszadów do Doliny Jaworowej[1]. Inne podania wspominają jego działalność w sąsiedniej Dolinie Białej Wody[3], a także w odleglejszych częściach Spisza[4]. Rusnak pochodził najprawdopodobniej z Jurgowa[1][2] (raczej nie z Brzegów, jak niekiedy się podaje[3]). Kiedy pogoda uniemożliwiała paranie się zbójnictwem, pracował tam jako rzeźnik[2] – możliwe jednak, że niekiedy zimował w Tatrach[3]. Jako harnaś przewodził niezbyt licznej[5] bandzie zbójników, w której z pewnością znajdowali się dwaj jego bracia[1][2], a prawdopodobnie także synowie[1] i inni towarzysze o niemożliwej do ustalenia tożsamości[2][5]. Zbójowanie razem z synami oraz narodziny wnuka w roku 1876[1] to jedyne informacje pozwalające szacować wiek Gałajdy. Z przyczyn chronologicznych jest całkowicie wykluczone, aby – jak chce legenda – w młodości należał do kompanii Janosika[1][2].

Wszystkie znane źródła są zgodne co do niespotykanego wzrostu Gałajdy[2] (miał przerastać stosunkowo wysokich ludzi o więcej niż głowę[3]), zapewne zatem cierpiał na gigantyzm. Wiadomo także, że odznaczał się niepospolitą siłą[2] – według legend był w stanie samodzielnie podnieść konia lub szałas[1]. Nie używał broni palnej, preferując ciupagę, i unikał stosowania zbędnej przemocy[1][2]. Walery Eljasz nie uważał go za prawdziwego zbójnika, pisząc o „niejakim Gesłajdzie, rabusiu i zwyczajnym złodzieju wałęsającym się po halach, gdzie dowodził bandą urwisów”. W pobliżu roku 1850 (być może około 18 sierpnia 1852, ale nie jest to pewne[6]) Rusnak i jego kompania salwowali się ucieczką, natknąwszy się w Koperszadach na wycieczkę księdza Stolarczyka z przeważającą liczebnie grupą górali[5]. Zbójnik nigdy nie został schwytany i osądzony[2], choć jedna z najbardziej znanych legend opisuje jego mało prawdopodobną ucieczkę z zamku w Niedzicy[4]. Ludność zapamiętała go jako dobrodusznego obrońcę ubogich, który lubił muzykę i garnął się do kobiet[1][4]. Twierdzono, że dysponował magiczną spinką odbijającą pociski, niekiedy też mylnie określano go mianem bacy[7].

Proceder uprawiany przez Gałajdę spowodował, że za jego głowę wyznaczono znaczną nagrodę. Zginął nieopodal Tatrzańskich Matlar 30 września 1852 w zasadzce urządzonej na zlecenie węgierskiego magnata Titusa Berzeviczego (ojca Egyeda), któremu działalność zbójnika przynosiła istotne straty handlowe. Rusnaka śmiertelnie postrzelił leśniczy Adam Mischling, a konającego dobił Jan Laczus. Wspierał ich także Michał Laczus oraz inni, o nieznanych nazwiskach. Prawdopodobnie Adam Mischling w walce stracił rękę[2]. Potomkowie Gałajdy przetrwali do współczesności w Jurgowie[1] i Czarnej Górze[2].

Przypisy

edytuj
  1. a b c d e f g h i j k HISTORIA GAŁAJDY - zbójnika z JURGOWA | GAŁAJDÓWKA [online], galajdowka.pl [dostęp 2019-11-21] (pol.).
  2. a b c d e f g h i j k l m n Pismo 'Na Spiszu' - nr 2 (83) 2012 r., strona 49 [online], www.kacwin.com [dostęp 2019-11-21].
  3. a b c d https://jbc.bj.uj.edu.pl/Content/299880/PDF/NDIGCZAS012831_1905_034.pdf
  4. a b c Ucieczka zbójnika Gałajdy z zamku w Niedzicy [online], www.pieniny.net.pl [dostęp 2019-11-21].
  5. a b c Walery Eljasz-Radzikowski, Szkice z podróży w Tatry, Poznań 1874, s. 51-55.
  6. GŁOS SENIORA [online], www.nyka.home.pl [dostęp 2019-11-21].
  7. Józef Nyka, Tatry Słowackie, 2017.