Dyskusja:Hera
(hera) Również jedno ze slangowych określeń heroiny.
To zdanie typowe dla słownika, a nie encyklopedii. W encykopedii powinny się znaleźć hasła takie jak: narkotyk, heroina czy marihuana, a nie środowiskowe określenia typu: hera, maryśka, ćpun czy bajzel.
Gdarin 19:44, 21 wrz 2003 (CEST)
Miałem o tym napisać przy dzierlatce ale jeżeli zacząłeś dyskusję to jest to lepsze miejsce. Wgm w tym przypadku ten dopisek jest o tyle uprawniony, ze jest to LINK do heroiny. dis 19:52, 21 wrz 2003 (CEST)
Moim zdaniem nie ma sensu łączyć hasła Hera (bogini) z herą (heroiną) - to tak, jakby do definicji zamku (warowni) dodawać link do zamku (urządzenie do zamykania) - takie łączenie homonimów ma rację bytu w słowniku, a nie w encyklopedii. Mortal 20:22, 21 wrz 2003 (CEST)
Linki na inne znaczenia są na Wikipedii dość często umieszczane na końcu artykułu, nie widze powodu czemu ten miałby nie zostać umieszczony. Taw 21:14, 21 wrz 2003 (CEST)
Dobrze, jeśli tak to zaraz mogę zlinkować artykuły fura czy bryka na samochód. To też są inne określenia samochodu... A do Mercedes zlinkujmy Mesiu czy Merol. Widzisz już powód? Gdarin 21:32, 21 wrz 2003 (CEST)
Jeśli istniałby dajmy na to artykuł "Merol" na jakiś inny temat, to byłoby całkiem sensownym zlinkowanie z niego na Mercedes. Tworzenie takiego artykułu może nie koniecznie ma sens, ale redirecty nikomu nie szkodzą (bazie danych wbrew pewnym pogłoskom też nie). Taw 21:36, 21 wrz 2003 (CEST)
Cytuję fragment z Wikipedia:Czym Wikipedia nie jest:
W szczególności Wikipedia nie jest:
Jakkolwiek rozumianym Słownikiem. Zarówno słownikiem języka polskiego, słownikiem wyrazów obcych, słownikiem poprawnej polszczyzny, czy słownikiem technicznym, żargonowym, czy regionalnym. Stąd nie powinno tu być haseł, w których jest omawiane wyłącznie znaczenie słów jako takich oraz zasad ich użycia w języku potocznym.
Słowo hera występuje w języku potocznym właśnie. Nie mam nic przeciwko linkowi z psychedryna na amfetamina, ale z amfa na amfetamina już mam. Oto dlaczego nie powinno się znaleźć w encyklopedii słowo hera w tym znaczeniu, merol itp.Gdarin 21:47, 21 wrz 2003 (CEST)
Sformułowanie "nie jest słownikiem" jest chyba najbardziej niefortunne z zasad Wikipedii. Właściwie chodziło tu tylko o formę - o nie tworzenie banalnych haseł z ktorych nic nie będzie, typu "Hund to po niemiecku pies", czy "Stołek to mały stół". Nie chodziło natomiast o:
- zawężanie treści Wikipedii - informacje słownikowe są OK, o ile są w jakiejś bardziej sensownej postaci (np. jako lista Nazwy zwierząt w języku niemieckim)
- nie robienie redirectów - redirecty z synonimów, "common misspelling"-ów i wyrażeń slangowych były zawsze robione.
- nie linkowanie na inne znaczenia i nie robienia stron ujednoznaczniających.
Oczywiście można mieć inne zdanie zarówno co do sensowności zasad, jak też do ich stosowalności w danym przypadku (sam też nie byłem tak na 100% przekonany czy ten link będzie komuś przydatny), ale dotychczasowa praktyka jest jaka jest. Taw 22:00, 21 wrz 2003 (CEST)
Pisownia przymiotnika "Zeusowa"
edytuj@Niezalogowany: Pisownia przymiotników - nie całkiem masz rację - przymiotniki odrzeczownikowe (będące odpowiednikiem dopełniacza) od nazw własnych, w starych dobrych znanych mi zasadach pisze się z wielkiej.
Np. Mickiewiczowski, Heraklesowy, Zeusowy... :) Patrz PWN.
Szkoda, że sama poradnia z PWN jest nieporadna i niekonsekwentna gdy mowa o np. przestrzeni euklidesowej/Euklidesowej i krzywej gaussowskiej/Gaussowskiej i wbrew cytowanej zasadzie uznaje tam pisownię z małej litery, ale na ten ich defekt nie poradzimy...
Pozdrawiam, aegis maelstrom δ 11:07, 11 paź 2012 (CEST)