Chester Carlson
Chester Carlson (ur. 8 lutego 1906 w Seattle, zm. 19 września 1968 w Nowym Jorku) – amerykański fizyk, wynalazca kserografii.
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Data i miejsce śmierci | |
Zawód, zajęcie |
Życiorys
edytujChester Carlson urodził się 8 lutego 1906 roku w Seattle[1]. Pochodził z biednej rodziny mieszkającej w San Bernardino[2]. Już jako 12-latek musiał pracować na utrzymanie domu, a wieku 14 lat został głównym żywicielem rodziny[3] – ojciec był niepełnosprawny (chorował na artretyzm), a matka zmarła na gruźlicę, gdy miał 17 lat[2]. Pomimo pracy nie przestał się uczyć, rozwijał w sobie zainteresowanie naukami ścisłymi. Był przekonany, że jedynie opracowanie istotnego wynalazku może mu pomóc w wyrwaniu się z biedy[3]. Jako nastolatek pracował w drukarni, gdzie nabył niewielką prasę drukarską, na której drukował magazyn dla amatorów chemii[2].
Studiował fizykę na California Institute of Technology[1]. Po ukończeniu studiów w roku 1930 długo nie mógł znaleźć pracy z powodu kryzysu gospodarczego, ale ostatecznie został inżynierem w Bell Telephone Company. Po utracie pracy zatrudnił się na krótko u prawnika patentowego[2], a następnie podjął pracę w departamencie patentowym przedsiębiorstwa elektrycznego P.R. Mallory Company z Nowego Jorku[1]. Równocześnie rozpoczął wieczorowe studia prawnicze na New York Law School[2].
Borykając się z problemem kopiowania rysunków i schematów dołączanych do wniosków patentowych, Carlson rozpoczął w 1934 roku studia nad szybkim i wygodnym sposobem kopiowania, ale zamiast metod fotograficznych i chemicznych skupił się na metodzie elektrostatycznej. Swoją teorię opracował po czterech latach pracy[1]. 8 września 1938 roku złożył wniosek patentowy na „fotografię elektronową” i 19 listopada 1940 roku został mu przyznany patent o numerze 2.221.776[3]. Opracowaną technologią Carlson usiłował bezskutecznie zainteresować potencjalnych inwestorów, ale ponad 20 przedsiębiorstw odrzuciło jego ofertę[1]. Sfrustrowany brakiem pozytywnej odpowiedzi wyposażył małe laboratorium i zatrudnił do pomocy jednego fizyka, by opracować prototyp urządzenia[2]. Dopiero w 1944 roku udało mu się przekonać Battelle Memorial Institute z Columbus w Ohio, niedochodową organizację badawczą, do dalszych prac rozwojowych. W 1947 roku działająca w Rochester Haloid Company (później Xerox Corporation) uzyskała[1] od BMI[2] prawa do technologii kserograficznej, a jedenaście lat później wprowadziła na rynek pierwszą kopiarkę biurową. Dzięki udziałom w Xerox Corporation Carlson stał się multimillionerem[1].
Zmarł 19 września 1968 roku w Nowym Jorku[1].
Przypisy
edytuj- ↑ a b c d e f g h Chester F. Carlson, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2014-05-09] (ang.).
- ↑ a b c d e f g Chester F. Carlson. The Great Idea Finder. [dostęp 2014-05-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-17)]. (ang.).
- ↑ a b c Inventor of Xerography: Chester F. Carlson. [w:] IEEE Global History Network [on-line]. [dostęp 2014-05-09]. (ang.).