Ben Vautier

francuski artysta szwajcarskiego pochodzenia

Ben Vautier, także Ben, właśc. Benjamin Vautier (ur. 18 lipca 1935 w Neapolu, zm. 5 czerwca 2024 w Nicei[1][2]) – francuski artysta szwajcarskiego pochodzenia. Należał w latach 60. do najbardziej znanych przedstawicieli międzynarodowego ruchu artystycznego fluxus.

Ben Vautier 1995 (Encyclopédie audiovisuelle de l'art contemporain).

Życiorys

edytuj

Rodzina Bena Vautier często się przeprowadzała pomiędzy wieloma krajami, aż ostatecznie osiadła w 1949 w Nicei. Vautier zaczynał od osobistego stylu wywodzącego się od dadaizmu. Inspirowany był przez takich artystów, jak Yves Klein, Marcel Duchamp i artystów z kręgu nowego realizmu.

Pomiędzy latami 1958 a 1973 prowadził sklep z płytami w Nicei „Magasin“. Sklep wzbudzał spore zainteresowanie przez swoją fasadę i wyposażenie wnętrza, w których kształtowaniu Ben Vautier przejawiał swój typowy styl. Fasada była pokrywana przez lata licznymi różnorakimi obiektami. Całość uzupełniał charakterystycznymi odręcznymi kommentarzami w jaskrawych kolorach. Fasada jego sklepu była w 1994 wystawiona w Centre Georges Pompidou.

W roku 1959 założył czasopismo Ben Dieu. W następnym roku na pierwszym piętrze jego sklepu (tzw. Laboratoire 32) odbyła się wystawa pod nazwą „Rien et tout“ (pol.: Nic i wszystko).

Ben Vautier należał poza Al Hansenem, Johnem Cage'em i innymi w latach 1962 do 1970 do wiodących członków ruchu fluxus. Z tego powodu bywał na międzynarodowych festiwalach tego ruchu i dał się poznać przez swoje występy. Przez to Nicea stała się jednym z centrów ruchu fluxus we Francji.

Ben Vautier stał się mentorem młodego ruchu w sztuce Figuration Libre, który w 1981 w artykule dla czasopisma Flash Art otrzymuje tę nazwę od niego. Brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą, zdobywając sukcesy artystyczne.

Działalność

edytuj

Na początku lat 60. Ben Vautier podjął wiele akcji, żeby wszystko sygnować, co mu wpadło w oczy; łącznie z dziełami innych artystów, ale też i własne ciało. Zakładał na podstawie ready-made Marcela Duchampa i poznania, że dzieło sztuki da się rozpoznać wyłącznie poprzez jego podpisanie (sygnowanie).

W roku 1972 był uczestnikiem documenty 5 w Kassel w dziale Indywidualne Mitologie: Autoprezentacja – Performance – Aktywność – Zmiany (niem. Individuelle Mythologien: Selbstdarstellung – Performances – Activities – Changes).

W roku 1992 jego motto la Suisse n'existe pas („Szwajcaria nie istnieje“) zdobiło oficjalny pawilon szwajcarski na wystawie światowej w Sewilli.

Śmierć

edytuj

Ciało Bena Vautiera znaleziono 5 czerwca 2024 w jego domu w Nicei. Artysta popełnił samobójstwo strzelając sobie w głowę z pistoletu, po tym gdy 4 czerwca zmarła na udar mózgu jego żona[3][4].

Przypisy

edytuj
  1. Loir-et-Cher : Blois pleure la disparition de l’artiste Ben [online], la Nouvelle République.fr, 5 czerwca 2024 [dostęp 2024-06-05] (fr.).
  2. INFO BFM NICE CÔTE D'AZUR. L'artiste Ben retrouvé mort dans sa maison à Nice [online], BFMTV [dostęp 2024-06-05] (fr.).
  3. L'artiste Ben s'est suicidé à son domicile, à Nice, suite au décès de sa femme [online], France 3 Provence-Alpes-Côte d'Azur, 6 maja 2024 [dostęp 2024-06-05] (fr.).
  4. L’artiste Ben, connu pour ses écritures, retrouvé mort à 88 ans, le lendemain du décès de sa femme [online], Ouest France, 5 czerwca 2024 [dostęp 2024-06-05] (fr.).

Linki zewnętrzne

edytuj