Bekoa (hebr.: בקוע; pol. Rozłupanie) – moszaw położony w samorządzie regionu Matte Jehuda, w Dystrykcie Jerozolimy, w Izraelu.

Bekoa
‏בקוע‎
ilustracja
Państwo

 Izrael

Dystrykt

Dystrykt Jerozolimy

Wysokość

154 m n.p.m.

Populacja (2007)
• liczba ludności


499

Kod pocztowy

99755

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Bekoa”
Ziemia31°49′44″N 34°55′34″E/31,828889 34,926111

Leży w Szefeli, w otoczeniu kibuców Miszmar Dawid, Nahshon i Harel, moszawów Celafon i Tal Szachar, oraz wiosek Karme Josef i Gizo.

Historia

edytuj

Pierwotnie w miejscu tym znajdowały się grunty rolne należące do arabskiej wioski Dajr Muhajsin, która została 6 kwietnia 1948 zajęta i całkowicie zniszczona przez siły żydowskiej organizacji paramilitarnej Hagana podczas Wojny domowej w Mandacie Palestyny. Na początku wojny o niepodległość z rejonu zniszczonej wioski rozpoczynała się trasa Drogi Birmańskiej prowadzącej do Jerozolimy z pominięciem arabskich pozycji w rejonie Latrun[1].

Współczesny moszaw został założony 4 listopada 1952 przez żydowskich imigrantów z Jemenu. Nazwa symbolicznie odnosi się do podziału Jerozolimy po Wojnie o Niepodległość.

Gospodarka

edytuj

Gospodarka moszawu opiera się na rolnictwie i sadownictwie. Żydowski Fundusz Narodowy zasadził na północ od moszawu las Ha-Maginim, który jest popularnym terenem wycieczek i rekreacji.

Komunikacja

edytuj

Z moszawu wychodzi na południe lokalna droga, którą wjeżdża się na węzeł drogowy drogi ekspresowej nr 3   (Aszkelon-Modi’in-Makkabbim-Re’ut). Na południowy zachód od moszawu znajduje się skrzyżowanie dróg ekspresowych nr 3 z nr 44   (HolonEszta’ol).

Przypisy

edytuj
  1. Welcome To Dayr Muhaysin. [w:] Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2011-05-16]. (ang.).

Linki zewnętrzne

edytuj