Akademia im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku

polska uczelnia niepubliczna w Pułtusku

Akademia im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku – filia Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie (dawniej Wyższa Szkoła Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora, Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora) – uczelnia niepubliczna, kształcąca na studiach I i II stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich, a także w szkole doktorskiej. Instytucja ma prawo do nadawania stopnia doktora w dyscyplinie Nauki o Polityce i Administracji oraz Historii. Największym sukcesem badaczy uczelni było odkrycie we Fromborku szczątków Mikołaja Kopernika. Dyplom uczelni zdobyło dotąd 66 000 absolwentów.

Filia Akademia im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku
Akademia Finansów i Biznesu Vistula
Ilustracja
Data założenia

14 lipca 1994

Data likwidacji

1 października 2019 – przekształcenie w filię AFiBV

Typ

uczelnia niepubliczna

Patron

Aleksander Gieysztor

Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Adres

ul. Ignacego Daszyńskiego 17
06–100 Pułtusk

Członkostwo

Socrates-Erasmus

Położenie na mapie Pułtuska
Mapa konturowa Pułtuska, w centrum znajduje się punkt z opisem „Filia Akademia im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Filia Akademia im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Filia Akademia im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku”
Położenie na mapie powiatu pułtuskiego
Mapa konturowa powiatu pułtuskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Filia Akademia im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku”
Położenie na mapie gminy Pułtusk
Mapa konturowa gminy Pułtusk, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Filia Akademia im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku”
Ziemia52°41′57,3360″N 21°05′09,6720″E/52,699260 21,086020
Strona internetowa

Historia

edytuj

Historia Akademii im. Aleksandra Gieysztora – filii Akademii Finansów i Biznesu Vistula sięga 1994 r., gdy 49 profesorów skupionych w Akademickim Towarzystwie Edukacyjno-Naukowym „ATENA” utworzyło Wyższą Szkołę Humanistyczną w Pułtusku a Minister Edukacji Narodowej wpisał ją do rejestru wyższych uczelni. Jej pierwszym rektorem był prof. Andrzej Bartnicki.

  • 1994 – Minister Edukacji Narodowej wpisał Wyższą Szkołę Humanistyczną do rejestru wyższych uczelni i zezwolił na prowadzenie studiów licencjackich.
  • 1996 – uczelnia otrzymała prawo do prowadzenia studiów magisterskich.
  • 2001 – Wydział Historyczny otrzymał prawo nadawania stopnia doktora.
  • 2002 – Wydział Nauk Politycznych otrzymał prawo nadawania stopnia doktora.
  • 2002 – nadanie WSH imienia Aleksandra Gieysztora, historyka i jej wieloletniego wykładowcy.
  • 2006 – WSH nadano nazwę Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora.
  • 2019 – Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora została filią Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora była członkiem Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, należała także do European University Association oraz Compostela Grupo De Universidades.

Rektorzy

edytuj

Największe osiągnięcia

edytuj

Akademia im. A. Gieysztora – filia Akademii Finansów i Biznesu Vistula jest znana na świecie przede wszystkim z badań historycznych i archeologicznych. Naukowcy z Instytutu Antropologii i Archeologii odkryli w 2004 r. w katedrze we Fromborku szczątki wielkiego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika[1]. Był on jednym z kanoników w tej katedrze i został pochowany pod jej posadzką, a miejsce grobu nie zostało oznaczone.

Powołany przez uczelnię Ośrodek Studiów Epoki Napoleońskiej[2] przez lata zajmował się badaniami naukowymi i popularyzacją epoki napoleońskiej.

Bałtycki Ośrodek Badawczy we Fromborku[3] badał zaś historyczne kontakty Mazowsza i Warmii oraz rozwijał współpracę z instytucjami naukowymi i edukacyjnymi w rejonie Bałtyku.

Studia w Akademii im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku

edytuj

Akademia im. Aleksandra Gieysztora – filia Akademii Finansów i Biznesu Vistula prowadzi studia pierwszego i drugiego stopnia oraz studia magisterskie, podyplomowe i doktorskie. Kształcenie odbywa się na kierunkach:

  • administracja
  • bezpieczeństwo narodowe
  • finanse i rachunkowość
  • pedagogika
  • pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna

Władze

edytuj
  • Rektor: dr hab. Wawrzyniec Konarski
  • Prorektor ds. Nauki: dr hab. inż. Piotr Borowski
  • Prorektor ds. Jakości Kształcenia: dr Grzegorz Mathea
  • Prorektor ds. Studenckich: Davut Han Aslan

Wydawnictwo

edytuj

„Społeczeństwo i Polityka” to czasopismo naukowe powstałe w 2004 r. Jego celem

jest upowszechnianie i popularyzowanie dorobku naukowo-badawczego oraz pełnienie roli forum, na którym prezentowane są najnowsze wyniki badań.

„Społeczeństwo i Polityka” jest czasopismem otwartym, co oznacza, że mogą w nim publikować zarówno pracownicy naukowi i doktoranci Akademii Finansów i Biznesu Vistula, jak również autorzy reprezentujący inne ośrodki naukowe.

Organami kolegialnymi czasopisma są Redakcja i Rada Naukowa w skład, której wchodzą przedstawiciele renomowanych uczelni krajowych i zagranicznych.

Począwszy od nr 1/2017 artykuły zamieszczane w czasopiśmie „Społeczeństwo i Polityka” są udostępniane na amerykańskim portalu naukowym Academia.edu.

Biblioteka

edytuj

Biblioteka Główna im. Andrzeja Bartnickiego Akademii im. Aleksandra Gieysztora – filii Akademii Finansów i Biznesu Vistula gromadzi książki, czasopisma i zbiory specjalne. Oprócz tradycyjnych wydawnictw posiada również książki w wersji elektronicznej. Księgozbiór Biblioteki liczy 150 tys. woluminów i jednostek bibliotecznych.

Przypisy

edytuj
  1. Dwa włosy Kopernika [online], www.sprawynauki.edu.pl [dostęp 2024-08-30].
  2. JPAGETITLE [online], napoleon.org.pl [dostęp 2024-08-30].
  3. Wirtualna Polska Media S.A, Otwarto Bałtycki Ośrodek Badawczy we Fromborku [online], wiadomosci.wp.pl, 5 lipca 2001 [dostęp 2024-08-30] (pol.).

Linki zewnętrzne

edytuj