Celofan

To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Muzyk98 (dyskusja | edycje) o 15:23, 25 cze 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Celofan (pl. tomofan) – przezroczysta lub barwiona, szeleszcząca folia celulozowa, otrzymywana z regenerowanej wiskozy przetłaczanej przez dyszę szczelinową do kąpieli koagulacyjnej. Używana głównie do produkcji opakowań ochronnych i dekoracyjnych (np. w przemyśle spożywczym). Zawiera ok. 12% wypełniacza – gliceryny. Tworzywo to jest łatwopalne, a pod wływem wody traci wytrzymałość.

Przykłady celofanowych opakowań na słodycze

Celofan a środowisko naturalne

Celofan, jako tworzywo na bazie celulozy, jest podatny na biodegradację.  Niestety, produkcja celofanu jest bardzo uciążliwa dla środowiska i obecnie pozostałe fabryki produkujące jeszcze celofan są zamykane (w Europie czynne są zaledwie dwie). Celofan spotykany jeszcze w niewielkich ilościach na rynku pochodzi z zapasów[1].

Zobacz też

Bibliografia

  • Podręczny słownik chemiczny, Romuald Hassa (red.), Janusz Mrzigod (red.), Janusz Nowakowski (red.), Katowice: Videograf II, 2004, s. 66, ISBN 83-7183-240-0.
  • Encyklopedia popularna. Wyd. II. T. I. Warszawa: PWN, 1983, s. 427. ISBN 83-01-00000-7.

Przypisy